رئيس بنياد ملي نخبگان با پروفسور فضل الله رضا دیدار کرد

رییس بنیاد ملی نخبگان ظهر امروز یک شنبه با پروفسور فضل الله رضا- استاد و دانشمند نام آور ایرانی و رییس اسبق دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف - دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی بنياد ملي نخبگان، دکتر سورنا ستاری در اين ديدار با اعلام تبریک پیروزی ملت ایران و توافق هسته‌ایی صورت گرفته در عرصه بین‌الملل گفت: پروسه حل مسایل بین المللی کمک خواهد کرد تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی وضع شده علیه ملت ایران که تا کنون اعمال شده کم اثرتر شود و در زندگی مردم رونق بیشتر حاصل شود و حوزه کاری بین‌المل شرکت های دانش‌بنیان و فناوری هم بهتر فعالیت نماید.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور ضمن تشکر و سپاس از پروفسور رضا به جهت حضور در مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بیان اهداف و وظایف این معاونت و بنیاد ملی نخبگان پرداخت و ادامه داد: به طور خلاصه حمایت از  تجاری‌سازی فعالیت‌ها و پژوهش های دانشگاهی و پژوهشگاه‌ها و تولید ثروت از علم و مراکز علمی جزو اهداف این معاونت است.

وی با اشاره به تقویم پژوهشی و شکل گرفتن یک ایده و سپس تبدیل شدن به محصول و وارد شدن آن ایده به کار و صنعت را اندک برشمرد و افزود: معمولا ایده‌های نوظهور علمی و فناوری با توجه به کمتر دیده شدن چرخه کامل از تولید تا مصرف و نیز مشکلات مختلفی که در این بین تا بد ست مردم و تجاری سازی  به وجود باعث می شود به اصطلاح دره مرگ سقوط کند. یکی از وظایف معاونت اینست این‌ها را از افتادن به این دره خارج کند و به زندگی روزمره مردم برساند.

وی با اشاره به جايگاه فرادستگاهی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: در این راستا این مجموعه سعی می‌کند از بودجه‌های وزارتخانه‌ها و سایر دستگاه‌ها استفاده کند. باید ایده های شکل گرفته را به سمت این بودجه ها سوق بدهیم.

دکتر ستاری ادامه داد: عمده فعالیت معاونت در بخش تجار سازی ها و پژوهش هاست و در این راه از بخش‌های مختلف خود همانند معاونت امور بین‌الملل و انتقال فناوری‌ها در صادرات محصولات و کالاها و خدمات دانش‌بنیان استفاده می‌کند. یکی دیگر از بخش‌ها ستادهای فناوری های راهبردی هستند که هم بحث توسعه فناوری ها را دنبال می کنند و هم بحث توسعه فرهنگی و جریان‌سازی در حوزه فناوری‌های پیشرفته را دنبال می‌کنند.

رییس بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگر به فعالیت این بنیاد اشاره کرد و گفت: اخیرا بخش بین الملل این بنیاد نیز راه‌اندازی شد که با کمک گرفتن از رهنمودهای بزرگان و نخبگان علمی ایرانی همچون شما- پروفسور رضا- به استعدادها و نخبگان ایرانی خارج از کشور بیش از پیش توجه خواهد شد.

دکتر ستاری ادامه داد: با سیستمی که تا کنون تعریف شده این بنیاد سالانه حدود 800 ورودی از نفرات برگزیده کنکور، المپیادها و جشنواره‌ها دارد که با برنامه‌ریزی‌های متعدد سعی می‌کنیم این افراد را توانمند سازیم تا در مملکت مؤثر باشند و حضور و ماندگاری بیشتر نخبگان را در کشور شاهد باشیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه به موفقیت و پیشرفت‌های علمی و فناوری سال‌های اخیر در حوزه تولیدات فناوری‌های کلان از جمله رادیودارو و فناوری های راهبردی  در حوزه‌های نانو و زیست فناوری، هوا فضا، سلولهای بنیادی و ... در کشور اشاره کرد و افزود: در کشور با توجه به مشکل بیکاری موجود در کشور باید از راه توانمندسازی نخبگان در فکر علاج و درمان موضوع بود. بنابراین باید روش‌های جدیدی برای ایجاد اشتغال داشته باشیم که ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به کم‌هزینه بودن و توان توسعه‌ای در جامعه علمی و فناوری در این زمینه بسیار مؤثرند.

گفتني است، در این دیدار علاوه بر دکتر سهراب‌پور-قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، حسین سالارآملی معاون امور بین‌الملل، خیام نکویی معاون فناوری، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوري رییس جمهور، رحیمی رییس مرکز طرح های کلان ملی، فارسی رییس حوزه ریاست  و دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع و دیگر مدیران این معاونت و همچنین دکتر کمره‌ای رییس پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران نیز حضور داشتند.

تاریخ انتشار : 1392/09/03
کد : 71917
تعداد بازدید: 529