بهره‌برداری تمامی دانشگاه‌های کشور از امکانات آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز

دبیر ستاد شناختی معاونت علمی از افتتاح آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در آینده‌ای نزدیک خبر داد و بیان کرد: با توجه به ملی بودن این آزمایشگاه تمامی دانشگاه‌های کشور می‌توانند از این آزمایشگاه در انجام پروژه‌های پژوهشی خود استفاده کنند.

دبیر ستاد شناختی معاونت علمی از افتتاح آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در آینده‌ای نزدیک خبر داد و بیان کرد: با توجه به ملی بودن این آزمایشگاه تمامی دانشگاه‌های کشور می‌توانند از این آزمایشگاه در انجام پروژه‌های پژوهشی خود استفاده کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، کمال خرازی دبیر ستاد شناختی معاونت علمی در سفر به تبریز علاوه بر سخنرانی در همایش ترویجی آشنایی با علوم و فناوری‌های شناختی از آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تبریز و بخش علوم اعصاب بیمارستان امام رضا (ع) بازدید کرد و همچنین در جلسه روسای دانشگاه‌ها و مدیران سازمان‌های شهر تبریز شرکت کرد.

خرازی در همایش ترویجی آشنایی با علوم و فناوری های شناختی در محل همایش های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان شرقی ضمن اشاره به اینکه علوم شناختی یکی از فناوری‌های همگرا در قرن معاصر است که در اثر تعامل رشته‌های مختلف توسعه یافته و می‌تواند در امور زندگی تحولات عظیم ایجاد کند، اظهار کرد: علوم اعصاب نقش محوری در علوم شناختی دارد و در حال حاضر بهداشت مغز از اولویت‌های اصلی دردنیا است بنابراین تربیت نیروی انسانی متخصص در زمینه بهداشت مغز و کارکردهای شناختی بخصوص در توانبخشی شناختی جهت خدمت به مردم حائز اهمیت است.

وی همچنین از افتتاح آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در آینده ای نزدیک خبر داد و بیان کرد: با توجه به ملی بودن این آزمایشگاه تمامی دانشگاه‌های کشور می توانند از این آزمایشگاه در انجام پروژه‌های پژوهشی خود استفاده کنند.

در پایان خرازی ضمن تشکر از فعالیتهای دانشگاهیان استان و بخصوص منطقه ویژه علمی ربع رشیدی تبریز بیان کرد: آنچه امروز مغفول مانده، مطالعات روان شناختی و جامعه شناختی دراین زمینه است که چرا در کشور دچار مشکلات اجتماعی و افسردگی و آموزشی هستیم که ریشه‌های شناختی آن قابل بررسی است. سیستم آموزشی کشور ما باید به گونه ای باشد که از پیش دبستانی مهارتهای استدلال، تفکر، داوری را آموزش دهیم تا سامانه ذهن و مغز دانش آموز اینچنین سامان بگیرد و شیوه های یادگیری را بیاموزیم تا دانش آموزان خودکار شوند.

فضای کسب و کار در زمینه علوم شناختی بسیار باز است

همچنین دراین همایش علی جهانگیری مدیر منطقه ویژه علمی ربع رشیدی تبریز در ارتباط با توانایی‌های استان برای پیشتازی در زمینه علوم شناختی سخنرانی کرد و گفت: فضای کسب و کار در زمینه علوم شناختی بسیار باز است؛ در صورتیکه از حمایت های معنوی ستاد در برنامه ریزی برای ترویج این دانش برخوردار باشیم قابلیت تبدیل شدن به الگوی منطقه ای در زمینه علوم شناختی را داریم.

پس از آن غلامرضا چلبیانلو دبیر کمیته توسعه علوم و فناوری‌های شناختی آذربایجان شرقی با بیان اینکه خاستگاه علوم شناختی، مغز انسان است افزود: علوم شناختی، رشته‌های مختلف علم را به یکدیگر وصل کرده و در مقایسه با سایر علوم، به بهترین شکل ممکن می‌تواند ارتباط بین رشته‌ای را فراهم کند، تمامی تلاش خود را به کار می‌گیریم که تبریز را به قطب حوزه علوم شناختی تبدیل کنیم.

بازدید از در آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تبریز

در ادامه سفر به شهر تبریز، کمال خرازی و معاونین ستاد شناختی معاونت علمی در آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تبریز حضور یافته و از آزمایشگاه نوروالکتروفیزیولوژی، سلولی مولکولی و جراحی حیوانات بازدید کردند. همچنین دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در بیمارستان امام رضای (ع) تبریز حاضر شده و از بخش علوم اعصاب این بیمارستان و مرکز Stroke بازدید کرد.

همچنین خرازی در جلسه‌ای با حضور روسای دانشگاه ها، معاونین آموزشی و پژوهشی، مدیران سازمان های آموزش و پرورش، بهزیستی و اعضای هیات علمی دانشگاه ها که در زمینه علوم شناختی فعال هستند، حضوریافت.

آمادگی کامل ستاد برای همکاری با فعالین حوزه علوم شناختی تبریز

در این جلسه محمد تقی جغتایی مشاور ستاد شناختی معاونت علمی، در امور آموزش ضمن بیان ویژگی‌های مثبت استان برای فعالیت در حوزه علوم شناختی، از امکانات ستاد و انواع حمایت های ستاد علوم شناختی از دانشجویان و پژوهشگران استان آذربایجان شرقی خبر داده و آمادگی کامل ستاد را برای همکاری با فعالین حوزه علوم شناختی و حمایت از دانشجویانی که در این حوزه فعال هستند اعلام کرد.

همچنین مجید نیلی احمد آبادی مدیر بخش پژوهش ستاد شناختی معاونت علمی، اظهار کرد: رویکرد ستاد حمایت از شبکه سازی امکانات و شبکه سازی نیروی انسانی است. به طوریکه کار تیمی بین پژوهشگران رشته های مرتبط و دانشگاه های مختلف انجام شود. اگر این اتفاق رخ ندهد به سمت انحصار خواهیم رفت. با توجه به این رویکرد پایان نامه های مرتبط در مقطع ارشد و دکترا را حمایت خواهیم کرد.

 

تاریخ انتشار : 1395/03/03
کد : 71898
تعداد بازدید: 428