بده‌بستان مقاله، مصداق بی‌اخلاقی علمی است

خرازی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه دانشجویان با نوشتن نام دوستان خود در مقالات، تعداد مقالات یکدیگر را افزایش می‌دهند، گفت: این کار بی‌اخلاقی علمی و بده‌بستان مقاله ناشی از آیین‌نامه‌ها و مقررات نادرست است.

خرازی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه دانشجویان با نوشتن نام دوستان خود در مقالات، تعداد مقالات یکدیگر را افزایش می‌دهند، گفت: این بی‌اخلاقی علمی و این بده‌بستان مقاله ناشی از آیین‌نامه‌ها و مقررات نادرست است.

سیده مهدیه خرازی؛ دانشجوی دکتری کشاورزی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ‌ارزیابی‌کردن تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان، گفت: اطلاع‌رسانی به موقع دانشگاه سبب شد در کمترین زمان ممکن دانشجویان بتوانند از تسهیلات آیین‌نامه‌های بنیاد برخوردار شوند.

وی افزود: دانشجوی دکتری هم به لحاظ سنی و هم به لحاظ مقتضیات مقطع تحصیلی، نیازهای متمایزی دارند که آیین‌نامه جدید به خوبی آنها را در نظر گرفته و به عنوان مثال کمک‌هزینه مالی بخش زیادی از این نیازها را رفع کرده است. حمایت از پایان‌نامه و رساله‌ نیز امکان دیگری است که با فضای نخبگانی مستعدان‌‌برتر تطبیق دارد خاصه در رشته‌هایی که نیاز به آنالیز، ماده و اندازه‌گیری دارد.

دانشجوی‌برتر دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه غیرکاربردی‌بودن پژوهش‌های دانشگاه را از معضلات موجود در فضای علمی دانست و گفت: ریشه این مشکل در بین دانشجویان از تعجیل برای ورود به فضای اشتغال ناشی می‌شود. دانشجو برای اینکه بتواند در کمترین زمان ممکن فارغ‌التحصیل شود و برای این موضوع به چاپ مقاله نیاز دارد، بدون توجه به کیفیت به صرف چاپ مقاله اکتفا می‌کند. ناگفته نماند که استاد نیز در بسیاری موارد این رویه را می‌پسندد چراکه به زمان و هزینه کمتری نیاز دارد و استاد می‌تواند با صرف انرژی کمتری تعداد مقالات خود را افزایش داده و ارتقاء یابد.

خرازی اضافه کرد: این رویه اشتباه یکی از سرچشمه‌های بی‌اخلاقی علمی است. دانشجویان نام دوستان خود را در مقالات می‌نویسند و به این طریق تعداد مقالات یکدیگر را افزایش می‌دهند! در گام بعدی هم به سمت خرید مقاله می‌روند. این بی‌اخلاقی علمی و این بده‌بستان مقاله ناشی از آیین‌نامه‌ها و مقررات نادرست است.

دانشجوی دکتری کشاورزی تصریح کرد: تغییر نگرش موجود، در فضای کنونی یک ضروت است. باید شرایط به نحوی تغییر کند که برای پژوهش کاربردی و مقاله با قابلیت عملیاتی نیز امتیازات مناسبی در ارزشیابی‌ها درنظر گرفته شود تا فرد (چه عضو هیأت‌علمی و چه دانشجو) برای حرکت در این مسیر انگیزه داشته باشد.

وی در بخش دیگری با اشاره به فقدان‌ظرفیت کافی برای جذب در دانشگاه، اظهار داشت: عملاً دانشگاه در جذب هیأت‌علمی اشباع شده است و ظرفیت خالی برای ورود نیروی جدید وجود ندارد. درچنین شرایطی حرکت به سمت کارآفرینی و اشتغال‌زایی نخبگانی راهکاری اساسی است که شرکت‌های دانش‌بنیان بهترین الگو و نمونه از این دسته اقدام‌ها هستند.

خرازی با اشاره به ظرفیت‌های شاخه کشاورزی، ادامه داد: در دوره کنونی که زمین با خشکسالی درگیر است، باید اندیشه و ایده متخصصان کشاورزی عملیاتی شود تا هم معضل بیکاری فارغ‌التحصیلان این شاخه رفع شود و هم محصولی دانش‌بنیان با صرف انرژی کمتر به جامعه عرضه شود. مستعدبرتر کشاورزی می‌تواند با راه‌اندازی گلخانه مطابق با علم‌روز، با کنترل سیستمی دما، نور و رطوبت مصرف انرژی را به پایین‌ترین حد ممکن برساند و محصولی دانش‌‎بنیان به بازار عرضه کند.

دانشجوی‌برتر دانشگاه فردوسی مشهد در پایان گفت: ورود به عرصه کارآفرینی و اشتغال‌زایی نیازمند حمایت مالی و معنوی است. شاید در ابتدا این مسیر هزینه‌بر باشد اما پس از گذشت زمان اندکی، ثمره چنین اقدامی بخوبی در بدنه جامعه قابل لمس است.  فارغ‌لتحصیل شودب

 

تاریخ انتشار : 1395/02/14
کد : 71881
تعداد بازدید: 421