یکشنبه 4 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

با مديريت رفتار انرژي را مديريت کنيد

مهم‌ترين منبع بى‌نام‌ونشانى كه قادر است ما را به يك انرژى بادوام در آينده برساند، من و شما هستيم. ما قادريم اين منبع را تحت كنترل خودمان دربياوريم، بدون اين‌که به هيچ دانش تازه‌‌اى در زمينه شيمي مواد نياز داشته باشيم.

مهم‌ترين منبع بى‌نام‌ونشانى كه قادر است ما را به يك انرژى بادوام در آينده برساند، من و شما هستيم. ما قادريم اين منبع را تحت كنترل خودمان دربياوريم، بدون اين‌که به هيچ دانش تازه‌‌اى در زمينه شيمي مواد نياز داشته باشيم.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: چطور مي‌توانيد هزينه قبض برق منزلتان را کاهش دهيد؟ باورتان مي‌شود که اگر بدانيد همسايه‌ها چقدر براي برق مي‌پردازند، چطور در هزينه‌هايشان صرفه‌جويي مي‌کنند، شما هم مي‌توانيد؟ آلکس لاسکي که صاحب شرکت مشاوره کوچکي در زمينه صنايع همگاني است، در يک سخنراني  نشان مي‌دهد که چطور مديريت رفتار مي‌تواند به صرفه‌جويي در مصرف انرژي منجر شود.

چند نفر از شما امروز اي‌ميل‌‌هايتان را چك كرده‌‌ايد؟ بجنبيد؛ دست‌هايتان را بالا ببريد. چند نفرتان الان مشغول اين كار هستيد؟ اوضاع مالي‌تان چطور است؟ کسي امروز وضع مالي‌اش را چک کرده است؟  كارت‌هاى اعتبارى و حساب سرمايه‌‌گذاري‌تان چطور؟ اين هفته چطور؟ سري به حساب‌هايتان زده‌ايد؟

خب، حالا درباره ميزان مصرف انرژى لوازم خانگي‌تان چه نظري داريد؟ كسى امروز اين موضوع را کنترل كرده است؟ اين هفته چطور؟ هفته قبل؟ چند نفر نابغه انرژى توي اين اتاق هستند که واقعا از ديدنشان خوشحالم. اما بقيه ما که در اين اتاق هستيم، درباره ساختن آينده اين سياره بسيار مشتاقيم، حتى اگر توجهى به مصرف انرژى كه تغييرات آب‌وهوايى را در کره زمين به پيش مى‌‌راند، نداشته باشيم. مي‌خواهم امروز داستان زني را تعريف کنم که با او در نخستين تعطيلات خانوادگي‌مان آشنا شدم. توجه هريت به مقدار انرژى مصرفى‌‌اش براي من عجيب بود و قطعاً او يك نابغه انرژى نبود. صحبت‌هاي امروز من درباره اين است كه چطور شد هريت به اهميت اين مسئله پي برد.

شما زغال‌سنگ را مي‌شناسيد. زغال‌سنگ متداول‌ترين منبع الكتريسته  روي کره زمين است و انرژى كافى در يک تکه زغال وجود دارد تا يک لامپ را بيش از يك سال روشن نگه دارد. اما متاسفانه، از تبديل زغال‌سنگ به روشنايي لامپ، بيشتر انرژى موجود در آن به گرما تبديل مي‌شود يا به دليل نشتي خطوط انتقال انرژي هدر مى‌‌رود. درواقع، تنها 10درصد از انرژي زغال‌سنگ به‌عنوان نور مورد استفاده قرار مي‌گيرد و اين زغال تنها كمى بيش از يك ماه عمر خواهد كرد. اگر مى‌‌خواستيد اين لامپ را براى يك سال روشن نگه داريد، به حجم زيادي زغال نياز خواهيد داشت. خبر بد اين است كه براى هر واحد انرژى كه مصرف مى‌‌كنيم، 9 واحد از انرژي را هدر مى‌‌دهيم. اما اين قضيه خبر خوبي است! چون براى هر واحد انرژى كه ذخيره مى‌‌كنيم، 9 واحد ديگر هم ذخيره مى‌شود. پس سوال اصلي اين است که چطور مى‌‌توانيم كارى كنيم كه آدم‌هاى توى اين اتاق و آدم‌هاي سراسر دنيا شروع به توجه كردن به ميزان مصرف انرژي‌ در طول روز کنند و کمتر آن را هدر بدهند.

پاسخ اين سوال از يك آزمايش علمى رفتارى به دست مي‌آيد كه 10 سال پيش، در تابستانى داغ و در منطقه‌اي که تنها 90 مايل با اين‌جا فاصله داشت، يعني در سان ماركوس، كاليفرنيا انجام شد. براي انجام اين آزمايش دانشجويان دوره ليسانس علامت‌هايى را روى در تک‌تک خانه‌هاي اين منطقه چسباندند و از مردم خواستند كولرها را خاموش و پنكه‌ها را روشن كنند. يك‌چهارم از اهالي اين خانه‌‌ها پيغامى دريافت كردند كه مى‌‌گفت: آيا مى‌‌دانستيد که در اين تابستان هر ماه مى‌‌توانيد 54 دلار پس‌انداز كنيد؟ كولرتان را خاموش و پنكه‌‌هايتان را روش كنيد. گروه ديگرى از اهالي پيغامي محيط زيستى دريافت کردند و گروه سوم هم پيغامى در اين‌باره گرفتند که شهروند خوب بودن، مانع از قطع برق مى‌‌شود. بيشتر افراد حدس ‌مي‌زدند كه پيغام صرفه‌جويى در هزينه بهتر از همه پيام‌ها جواب مي‌دهد. اما درواقع، هيچ‌كدام از اين پيغام‌ها تاثيري نداشت، يا بهتر است بگويم تاثيرشان بر مصرف انرژى صفر بود. انگار نه انگار كه اين دانشجويان دوره ليسانس اصلا در آن‌جا بوده‌‌ و پيغامي روي درها چسبانده‌اند.

اما پيغام چهارى هم در کار بود که مى‌‌گفت: «موقع نظرسنجى‌‌ها، 77 درصد از همسايگان شما اعلام کرده‌اند كه كولرهايشان را خاموش كردند و جاي آن از پنكه استفاده مي‌کنند. لطفا به آن‌ها محلق شويد. كولرهايتان را خاموش و پنكه‌‌هايتان را روشن كنيد.» و نمى‌‌دانيد كه اين پيام تا چه حد موثر بود! در خانه‌هايي که صاحبانشان اين پيام‌ را دريافت كرده بودند، كاهش قابل توجهى در مصرف انرژى ديده شد و آن هم فقط به اين خاطر که شنيده بودند همسايه‌شان چه کار کرده است.

اين ماجرا چه پيامي براي ما دارد؟ اگر پاي موضوع ناراحت‌کننده‌اي در ميان باشد، حتى اگر هم به آن معتقد باشيم، تحريك اخلاقى، تشويق‌هاى مالى و... چندان ما را تحت تاثير قرار نمى‌‌دهد. اما فشار اجتماعى، وسيله قدرتمندى است و اگر به‌درستى تحت كنترل دربيايد، مى‌‌تواند تبديل به نيرويى پرقدرت در جهت خير شود.

با الهام از اين بينش، دوستم ، دَن يَتس و من شركتي به نام اُپاور راه انداخته و  نرم‌افزارى ساختيم و با شركت‌هاى مرتبط با صنايع همگانى وارد مشارکت شديم، يعني كسانى كه مى‌‌خواستند به مشتري‌هايشان در ذخيره كردن و صرفه‌جويي در انرژى كمك كنند. ما گزارش‌هاي شخصي‌شده‌اي را در مورد ميزان مصرف انرژي در منازل به مردم ارائه مى‌‌دهيم تا به آن‌ها نشان دهيم که ميزان مصرف انرژي در منزل آن‌ها در قياس با همسايگانشان که خانه‌اي با متراژ مشابه دارند، چقدر است. درست مثل قضيه پيام‌هاي هشدار که آن دانشجوها روي در منازل نصب کردند، ما اين امکان را فراهم مي‌کنيم تا مردم بتوانند خودشان را با همسايگانشان مقايسه کنند و سپس ما به آن‌ها توصيه‌هاي هدفمندي را ارائه مي‌کنيم تا بتوانند در زمينه مصرف انرژي در منزل شخصي‌شان صرفه‌جويي کنند. اول کارمان را با کاغذ شروع کرديم و سپس آن را به اپليکيشن‌هاي موبايلي و فضاي وب منتقل کرديم و حالا حتى يک ترموستات قابل كنترل داريم و طى پنج سال گذشته، بزرگ‌ترين آزمايش علم رفتارى در جهان را انجام داده‌‌ايم.

به‌طوري‌که صاحب‌خانه‌‌ها و مستاجراني که مشتري ما هستند، بيش از 250 ميليون دلار در قبض‌هاى انرژي‌شان صرفه‌جويي كرده‌‌اند و اين تازه اول کار ماست. امسال قصد داريم با مشاركت بيش از 80 شرکت که در زمينه صنايع همگانى در شش كشور مختلف مشغول فعاليت هستند، تا دو تراوات ساعت (تراوات برابر 10 به توان 12است) ديگر در مصرف برق صرفه‌‌جويى كنيم. نابغه‌‌هاى انرژى که الان در اين اتاق هستند، مى‌‌دانند که دو تراوات ساعت واقعا يعنى چه. اما براى بقيه مي‌گويم که دو تراوات ساعت انرژي، از كل انرژى مورد نياز براى برق‌رسانى به سنت لوييز و سالت ليك سيتى به مدت يك سال هم بيشتر است. دو تراوات ساعت، تقريبا نيمى از آن انرژي است كه صنعت خورشيدى ايالات متحده آمريکا در سال گذشته توليد كرده است و اين يعنى 34 چرخ دستي حاوي زغال‌سنگ را در هر دقيقه از شبانه‌روز به مدت يك سال بسوزانيم تا دو تراوات ساعت الكتريسيته به دست بياوريم! ولي ما چيزى نمى‌‌سوزانيم، بلکه به مردم انگيزه مى‌‌دهيم تا به مسئله انرژي توجه كنند و رفتارشان را تغيير دهند.

اما تنها يك شركت هستيم و فقط  با بخش كوچكى از مردم سروكار داريم. 20 درصد از الكتريسيته توليدشده در دنيا در منازل هدر مى‌‌رود، و وقتى مى‌‌گويم هدر مي‌رود، منظورم روشن گذاشتن چراغ در اتاق‌هاى خالى و روشن گذاشتن كولر در خانه‌‌اى است كه كسى در آن نيست. سالانه 40 ميليارد دلار بابت الكتريسته نه در جهت رفاه حالمان، بلكه در جهت ايجاد تغييرات آب‌وهوايى تلف مى‌‌شود. 40 ميليارد دلار سالانه آن هم تنها در ايالات متحده.

اكنون به لطف تعدادى از بهترين دانشمندان جهان، توليد مواد با دوامي که جايگزين زغال‌سنگ شود، مورد بررسي قرار دارد. اين مسئله هم فوق‌‌العاده است و هم ضرورى. اما مهم‌ترين منبع بى‌نام‌ونشانى كه قادر است ما را به يك انرژى بادوام در آينده برساند، در اين اتاق است. اين منبع من و شما هستيم. ما قادريم اين منبع را تحت كنترل خودمان دربياوريم، بدون اين‌که به هيچ دانش تازه‌‌اى در زمينه شيمي مواد نياز داشته باشيم. ما مي‌توانيم اين کار را تنها با به‌كارگيرى علم رفتار انجام دهيم. امروز مى‌‌توانيم اين كار را انجام دهيم و مى‌‌دانيم كه موثر است و باعث صرفه‌جويي در هزينه‌ها خواهد شد.

پس منتظر چه هستيم؟ متاسفانه در بيشتر مناطق مقررات صنايع همگانى از زمان توماس اديسون تا کنون تغيير چندانى نكرده است. صنايع همگانى هنوز هم در عين حال كه مشتري‌هايشان انرژى را تلف مى‌‌كنند، پاداش مى‌‌گيرند. درحالي‌که بايد براى كمك كردن به مشتري‌هايشان براي ذخيره كردن انرژي تمجيد شوند.

البته اين نکته مهم را به‌خاطر داشته باشيد که اين مسئله چيزي فراتر از مصرف انرژى خانگى است. مثلا امروز تويوتا که در دانش مواد سرمايه‌گذاري کرده، علوم رفتاري را نيز به‌طور جدي مورد توجه قرار داده و با نصب وسيله‌اي روي داشبورد که ميزان مصرف انرژي را به راننده نشان مي‌دهد، عاشقان سرعت را تبديل به رانندگاني محتاط کرده است.

بهتر است به ماجراي هريت برگرديم. ما او را در نخستين تعطيلات خانوادگي‌مان ديديم. هريت نزد ما آمد تا دختر كوچكم را ببيند و دلش حسابي غنج رفت وقتى فهميد اسم دختر من هم هريت است. از من پرسيد كه براى گذران زندگى چه مي‌کنم، و وقتي به او گفتم که در زمينه  صنايع همگانى كار مى‌‌كنم تا به مردم در ذخيره انرژى كمك كنم، چشمانش برق زد.

او به من نگاه كرد و گفت: «تو دقيقا همان كسى هستي كه لازم است با او صحبت كنم. دو هفته قبل، من و شوهرم نامه‌‌اى از طرف اداره خدمات همگانى دريافت كرديم که‌ مى‌‌گفت دو برابر همسايگانمان انرژى مصرف مى‌‌كنيم. و ما در طول دو هفته گذشته، كلي درباره اين مسئله فکر کرديم و حرف زديم و همه بحثمان درباره اين بود که چه کار کنيم تا بتوانيم انرژى را ذخيره كنيم. ما هر كارى را كه نامه گفته بود، انجام داديم و مى‌‌دانيم كه هم‌چنان كارهاي زيادي براي انجام دادن هستند. حالا اين‌جا با يك كارشناس واقعى طرف هستم. لطفا به ما بگوييد براى صرفه‌جويى در مصرف انرژى چه بايد كنيم؟»

كارشناسان زيادى هستند كه مى‌‌توانند در پاسخ به پرسش هريت كمك كنند. هدف من اين است كه مطمئن شوم همه ما دنبال جواب اين سوال هستيم.„

منبع: ماهنامه سرآمد

تاریخ انتشار : 1395/06/15
کد : 71878
تعداد بازدید: 224

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601