مديريت كارآمد و موثر منابع دریایی توسعه اقتصادی استان‎‎ها را در پی دارد

خواجه شاهکویی معتقد است، مديريت كارآمد و موثر منابع دریایی علاوه بر اینکه توسعه اقتصادی استان‎‎ها را در پی دارد، كشور را به يكي از قدرت‌هاي دريايي تبدیل می‌کند.

خواجه شاهکویی معتقد است، مديريت كارآمد و موثر منابع دریایی علاوه بر اینکه توسعه اقتصادی استان‎‎ها را در پی دارد، كشور را به يكي از قدرت‌هاي دريايي تبدیل می‌کند.

علیرضا خواجه شاهکویی؛ رئیس بنیاد نخبگان گلستان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه اهميت دريا و نقش آن در اقتصاد و زندگي امروز مردم دنيا غير قابل انكار است، گفت: منافع کشورهاي صاحب دريا ارتباطي مستقيم با نيازمندي‌ها، توانايي‌ها و فرهنگ آنان دارد و در واقع سياست دريايي آن کشورها بر اساس اين مشخصات تدوين مي‌شود.

وی با اشاره به اینکه سياست دریایی در قالب راهبرد دريايي كشورها تبيين مي‌شود و اهداف اقتصادي، سياسي و نظامي را به‌دنبال دارد، افزود: موفقيت در هريك از اهداف نامبرده بستگي به ميزان به‌کارگيري صحيح و موثر نيروي انساني، ابزار و تجهيزات و قوانين و مقررات دارد.

وی با اشاره به به نقش ایران در منطقه و سهم بالای ترانزیت دریایی در حمل و نقل بین‌الملل گفت: وجود دریا در ایران ظرفیت بسیار خوب و فرصتی مناسب جهت توسعه کشور است و مديريت كارآمد و موثر منابع دریایی علاوه بر اینکه توسعه اقتصادی استان‎‎ها را در پی دارد، كشور را به يكي از قدرت‌هاي دريايي تبدیل می‌کند.

رئیس بنیاد نخبگان گلستان در پایان با اشاره به برگزاری اولین دوره «جشنواره دانش‌آموزی دریا» به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف فرهنگ‌سازی و آشنایی دانش‌آموزان و خانواده‌ها با دریا و اهمیت آن، از برگزاری جلساتی مشترک با اداره کل ماهیان خاویاری استان گلستان، معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش‌وپرورش استان و رئیس سازمان دانش­آموزی استان در راستای اطلاع‌رسانی و اجرای هر چه بهتر این جشنواره در استان خبر داد.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/04/07
کد : 71877
تعداد بازدید: 289