ضرورت ایجاد اشتغال برای نخبگان کشور

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بر ضرورت ایجاد اشتغال برای نخبگان کشور تاکید کرد و یکی از فعالیت های جدی بنیاد ملی نخبگان را فراهم کردن بستر اشتغال برای نخبگان جامعه عنوان کرد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بر ضرورت ایجاد اشتغال برای نخبگان کشور تاکید کرد و یکی از فعالیت های جدی بنیاد ملی نخبگان را فراهم کردن بستر اشتغال برای نخبگان جامعه عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سعید سهراب پور در مراسم معارفه دکتر سرگلزایی به عنوان رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی که صبح امروز در محل ساختمان استانداری در مشهد مقدس برگزار شد، با تاکید براینکه راه اندازی بنیاد ملی نخبگان از ابتکارات مقام معظم رهبری است،گفت: ایشان در سال های گذشته در دیدارهای سالانه با اساتید دانشگاه ها در ماه مبارک رمضان بر موضوع تاسیس بنیاد ملی نخبگان تاکید کردند که بالافاصله پس از آن بنیاد تاسیس و با توجه به اهمیت این نهاد برای معظم له، تاکنون هم پیگر فعالیت های این نهاد بوده اند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: همچنین ایشان در بهمن ماه سال 89 در حضور سران قوا، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس بنیاد ملی نخبگان که بنده هم در آن جلسه حضور داشتم بر ضرورت تدوین سند راهبردی کشور در امور نخبگان و تهیه بانک اطلاعاتی نخبگان تاکید کردند که الحمدلله هم اکنون سند تدوین، تصویب و در حال اجراست.

دکتر سهراب پور با بیان اینکه به میمنت حضور حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)، استان خراسان رضوی، مهمترین استان کشور است،تصریح کرد: دانشگاه فردوسی مشهد یکی از برترین دانشگاه های کشور و دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان رضوی یکی از برترین های دانشگاه های علوم پزشکی کشور محسوب می شوند.

وی اشاره به تعداد زیاد نخبه و استعداد برتر استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود پتانسیل ها و ظرفیت های خوب در استان باید تلاش کرد که عقب ماندگی های گذشته با کمک نخبگان و فرهیختگان استان جبران شود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه یکی از چالش های فعلی کشور اشتغال است، گفت: اشتغال را می توان به 3 گروه استغال عمومی، فارغ التحصیلان و اشتغال نخبگان تقسیم بندی کرد که هر یک دارای اولویتی برای کشور هستند در این راستا و برای کمک به ایجاد اشتغال برای نخبگان فعالیت هایی از سوی بنیاد ملی نخبگان صورت گرفته است که نیازمند کمک سایر دستگاه ها نیز است.

وی تاکید کرد: در این راستا مهمترین دغدغه و بیشترین فعالیت دکتر ستاری -معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان- اشتغال نخبگان، توسعه فعالیت های شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان بوده است.بنابراین باید فعالیت های نخبگان را به این سمت سوق داد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دانشگاه های نسل سوم گفت: در دانشگاه نسل سوم باید اساتید با کمک فارغ التحصیلانش اقدام به تاسیس شرکت های دانش بنیان کنند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به رشد خوب تولیدات علمی دانشمندان ایرانی و افق علمي كشور در سال 1404 گفت: با این وجود در تولید فناوری حاصل از تولیدات علمی کمی کند هستیم که با گسترش شرکت های دانش بنیان می توان در این جهت حرکت کرد.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره های اختراعات در استان ها توسط بنیاد ملی نخبگان و با همکاری بنیادهای استانی نخبگان تصریح کرد: حضور مخترعان در این جشنواره  ها هر سال پرشورتر از سال گذشته بوده و در این جشنواره و نمایشگاه های اختراعات با دعوت از سرمایه گذاران قرار دادهای خوبی برای تجاری سازی اختراعات به امضا رسیده است.

دکتر سهراب پور تاکید کرد: در این راستا امیدوارم بزودی شاهد درخشش بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی در تمامی این زمینه ها باشیم.  

وی در پایان یاد و خاطره شهیدان چمران و شهریاری را گرامیداشت و این دو نخبگان واقعی کشور عنوان کرد.

تاریخ انتشار : 1393/03/20
کد : 71873
تعداد بازدید: 497