اندیشه خیام؛ سرلوحه نقشه حرکتی Global Soil Partnership

«هر سبزه که برکنار جویی رسته است گویی ز لب فرشته‌خویی رسته است/ پا بر سر سبزه تا به خواری ننهی کان سبزه ز خاک لاله رویی رسته است»؛ شعری از حکیم عمر خیام با موضوع اهمیت خاک، آغازگر متن اساسنامه حرکتی سازمان جهانی خاک شد.

«هر سبزه که برکنار جویی رسته است  گویی ز لب فرشته‌خویی رسته است/ پا بر سر سبزه تا به خواری ننهی  کان سبزه ز خاک لاله رویی رسته است»؛  شعری از حکیم عمر خیام با موضوع اهمیت خاک، آغازگر متن اساسنامه حرکتی سازمان جهانی خاک شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در سومین همایش هفته جهانی خاک (Third Global Soil Week) و سومین گردهمایی اعضای ITPS که با هدف بررسی فعالیت‌های انجام شده در زمینه تهیه، تکمیل و نهایی‌سازی گزارشات جهانی و منطقه‌ای وضعیت خاک و مسائل و مشکلات آن  که از 19 تا 24 آپریل در برلین برگزار شد، شعری از حکیم عمر خیام با موضوع اهمیت خاک، به ابتدای متن اساسنامه حرکتی سازمان جهانی خاک اضافه شد.

برنامه جهانی خاک که در 5 رکن تدوین شده است، پنجم دسامبر 2015 در مقر سازمان ملل به کشورهای عضو FAO سازمان ملل ابلاغ خواهد شد.

 

لازم به ذکر است، این پیشنهاد دو سال پیش توسط دکتر سید کاظم علوی‌پناه؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی به سازمان جهانی خاک ارائه شده بود که با پیگیری‌های انجام شده به تصویب سازمان جهانی خاک رسید.

براساس این گزارش، دکتر علوی‌پناه به عنوان مسئول هئیت تحریریه بخش خاک خاورمیانه و شمال آفریقا با دعوت FAO سازمان ملل در این مراسم حضور داشت.

 

مطالب مرتبط:


چند روایت از زندگی علمی غیاث‌الدین ابوالفتح، عمر خیام

احتمال درج یک رباعی از خیام در منشور جهانی خاک FAO

 

تاریخ انتشار : 1394/02/21
کد : 71868
تعداد بازدید: 307