سرآمد نهم منتشر شد

نهمین ماهنامه سرآمد، این بار بحث چراغ علم پیش روی اقتصاد را روشن کرد و به امتناع و اشتیاق دانشگاه در توسعه فناوری پرداخت.

نهمین ماهنامه سرآمد، این بار بحث چراغ علم پیش روی اقتصاد را روشن کرد و به امتناع و اشتیاق دانشگاه در توسعه فناوری پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، نهمین شماره ماهنامه خبری، علمی، آموزشی، تحلیلی «سرآمد»، ویژه اسفندماه توسط بنیاد ملی نخبگان و کمی زودتر از آغاز این ماه، منتشر شد و این بار مطالب اهم آن بر چرایی، دلایل و علل امتناع و اشتیاق دانشگاه در توسعه فناوری تاکید کرده است.

براساس این گزارش، سرآمد، در نهمین گام خود، رویکرد چالشی و انتقادی اش را نسبت به وضعیت علم و فناوری در بخش های مختلف، پخته تر و جا افتاده تر ادامه داده و بر این نمط استوار مانده است.

پرویز کرمی سردبیر ماهنامه، چراغ اول را در یادداشتی با عنوان «حسن و ملاحت» (به ضمه ح و سکون س و ن) روشن کرده است و در آن توسعه علمی در کشورا گرومند تداوم مدیریت، آموزش و پرورش دانسته است. وی در بخشی از سرمقاله اش آورده است: «سوال جدی کلیدی این است که چرا ما در نانو و هسته ای موفق شده ایم اما در حوزه های دیگر صنعت و در بحث های کلان اقتصادی به توفیق در خور توجه نرسیده ایم؟» و ادامه داده است: «اگر بخواهیم به توسعه ای پایدار و همه جانبه برسیم، چاره ای نداریم جز اینکه از روی مدل هسته ای و نانو و هوافضا در تجاری سازی فناوری ها که لازمه اقتصاد دانش بنیان است، انرژی مضاعف بگذاریم و سرمایه گذاری کنیم و با اتفاق و همدلی عبور از این پیچ تاریخی را تسریع کنیم.»

اما در ادامه گفت وگوها و گزارش هایی در همین راستا منتشر شده است که بر جدیت موضوع رابطه دانشگاه و فناوری می پردازد. گفت وگو با حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدیان رییس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها یکی از آنهاست. گفت وگویی خواندنی و زاویه نگاهی متفاوت. وی در جایی از گفت وگویش ابراز می کند: «ببینید، اگر علم در بستر مادی گرایی رشد کند، انواع مصیبت ها را به بار می آورد. دو قرن اخیر، مصادف با شکوفایی علم در غرب بود، اما از طرفی جنگ هایی که طی این مدت در غر اتفاق افتاده، با همه جنگ های تاریخ بشریت برابری می کند.»

مقاله «چراغ پیش روی اقتصاد» با تاملی در امتناع و اشتیاق دانشگاه در توسعه فناوری توسط جواد وزیری دانشجوی دکتری سیاستگذاری علم و فناوری نوشته شده است و گفت وگو با علی اصغر اصغرنژاد عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران هم از دغدغه اشتغال در میان دانشجویان سخن گفته است و رابطه دانشگاه و فناوری را در بیانی دیگر، مورد مداقه قرار داده است. در همین وادی، دکتر مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گفت وگویی دارد با این مضمون که «تب مقاله نویسی آفت است» و حرف های صریح و پوست کنده ای در آن زده است. او معتقد است: «مقاله نویسی باید یا در تولید علم و نوآوری اثر داشته باشد یعنی بگویند این فرمول یا ایده یا قانون مال یک ایرانی است و مرزهای دانش را جلو می برد، یا باید در رفع نیازهای جامعه موثر باشد.»

در میان مطالب صریح و انتقادی و چالشی و تبیینی این شماره سرآمد با موضوع ارتباط دانشگاه و فناوری، اما گزارش ها و مطالب خواندنی با زبان گاهی طنز و شادمانه، عبوسی چهره مخاطب را کمرنگ می کند و نیمه پر لیوان ها را هم به نمایش می گذارد. اما گفت وگوها و ابراز نظرهای جدی هم لابه لای این مطالب دیده می شود که خواندن اش ارزشمند است. مانند گزارش بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای فناوری نانو. یا نگاهی به تاثیر وقف یا آغاز دوباره در شکست های عرصه کارآفرینی.

البته یک گزارش مفصل از نشست اندیشگان سیاستگذاری علوم بنیادین در پژوهشگاه علوم بنیادین، یکی از جدی ترین و عمیق ترین مطالبی است که در این شماره سرآمد منتشر شده است و خواندنش برای اهل فن و دغدغه مندان، ضروری است. در این گزارش، صاحبنظران، کارشناسان و مدیران شاخص عرصه علم و فناوری گرد آمده اند که متن کامل این نشست، برای نخستین بار در این شماره ماهنامه، منتشر شده است.

اما گفت وگوی جذاب با مهندس علی مرتضی بیرنگ مشاور امور بین الملل بنیاد ملی نخبگان، از دست نادادنی است. او درباره موضوع همیشه جذاب مهاجرت نخبگان از زاویه ای کارشناسانه و موشکافانه نظر انداخته است و نکته هایی گفته است، شنیدنی. بیرنگ در بخشی از این گفت وگوی نسبتا طولانی می گوید: «ما در حال حاضر در شرایط تحریم سختی هستیم و حساسیت زیادی روی ایرانی هایی که در خارج کشور زندگی می کنند وجود دارد که اگر بخواهند در زمینه فناوری های پیشرفته با ایران همکاری کنند قطعا آن طرف دچار مشکلاتی می شوند.»

بخش مطالب بین الملل و ادبیات و سلامت این شماره سرآمد هم، چون گذشته پرفروغ ظاهر شده است و بهانه ای شده است برای بیشتر در دست نگاه داشتن ماهنامه سرآمد.

ماهنامه سرآمد به صاحب امتیاز بنیاد ملی نخبگان، مدیرمسوولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی، نهمین شماره خود ویژه اسفندماه را به عرصه مطبوعات ارائه کرده است.

 

تاریخ انتشار : 1393/11/29
کد : 71855
تعداد بازدید: 549