نهادینه‌شدن فرهنگ دانش‌بنیان، محکمترین پایه‌ اقتصاد مقاومتی است

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بزرگترین مسئله روز کشور را توسعه‌پایدار و افزایش سطح رفاه‌عمومی جامعه دانست و گفت: این مهم میسر نمی‌شود مگر از راه نهادینه‌شدن فرهنگ دانش‌بنیان که محکمترین پایه‌ اقتصاد مقاومتی است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی  بزرگترین مسئله روز کشور را توسعه‌پایدار و افزایش سطح رفاه‌عمومی جامعه دانست و گفت: این مهم میسر نمی‌شود مگر از راه نهادینه‌شدن فرهنگ دانش‌بنیان که محکمترین پایه‌ اقتصاد مقاومتی است.

عابد فتاحی؛ عضو کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان اثرگذاری مثبت در جامعه را اساس تحقیق‌کردن دانست و گفت: تحقیق و پژوهش تنها زمانی ارزشمند است که بتواند در زندگی انسان اثرگذاری مثبت داشته باشد.

وی افزود: فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاه باید در خدمت جامعه و برای رفع نیازهای آن باشد. در دنیای امروز دانشگاه مستحکم‌ترین پشتوانه علمی برای رفع همه چالش‌ها و دغدغه‌های زندگی بشر در همه حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است.

فتاحی با اشاره به لزوم جهت‌دهی به پژوهش‌ها و تولیدات علمی، ادامه داد: باید مسیر جامعه علم به سمت توسعه‌پایدار کشور تغییر کند و شرایط به گونه‌ای فراهم شود که دستاوردهای علمی با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت عملیاتی شوند. برای رسیدن به این مهم راهی جز تبدیل علم به دانش‌فنی وجود ندارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس اضافه کرد: علی‌رغم اینکه بسیاری از مقالات علمی کشور کاربردی نیستند، امروزه شاهد هستیم در هر حوزه‌ای که این دستاوردهای علمی به فناوری و دانش‌فنی تبدیل شده‌اند، کشور گام‌های بلندی به سمت توسعه برداشته است. به عنوان نمونه بخش زیادی از بیماری‌های صعب‌العلاج امروزه از راه دانش‌فنی متخصصان سلول‌های بنیادین قابل رفع است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: یکی از آفت‌های کشور در حال حاضر تعداد بالای دانشجویانی است که صرفاً برای اخذ مدرک به دانشگاه آمده‌اند و بیش از آنکه طالب علم باشند متقاضی مدرک هستند. شاید بتوان تا حد زیادی ریشه این درد را متوجه سیستم نادرست اداری کشور دانست. ارائه مدرک تحصیلی به محل کار و به تبع آن ارتقاء شغل و یا افزایش حقوق یکی از علت‌های آن است که متاسفانه گریبان‌گیر دانشگاه هم شده است؛ تا جاییکه حتی تعداد زیادی از اساتید دانشگاه‌ها نیز برای ارتقاء رتبه از این روش استفاده می‌کنند. نتیجه این رویه غلط خرید و فروش پایان‌نامه و مقاله و در گام بعدی مونتاژ آنها و در نهایت رشد کمی مقالات علمی است که دردی از جامعه دوا نمی‌کند و صرفاً جنبه تزئینی دارند. اعتقاد دارم این روش بزرگترین توهین به مقام علم است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به لزوم استفاده صحیح از ظرفیت‌های موجود کشور، گفت: امروزه مراکز تحقیقاتی کم‌نظیری در کشور وجود دارند که محققان آنها توانسته‌اند با نگاه درست به مقوله علم و دانش‌فنی هم بخش زیادی از مشکلات انسان امروزی را رفع کنند و هم به واسطه توان علمی خود نام ایران را بر بلندای جوامع علمی جهان پرآوازه‌تر کنند. پژوهشگاه‌هایی مانند رویان، انستیتوپاستور و رازی از این دست هستند که محققان آنها از بزرگترین مراکز تحقیقاتی دنیا دعوتنامه همکاری‌مشترک دارند.

وی ادامه داد: بسیاری از معضلات اجتماعی زندگی در کلان‌شهرها و یا مشکلات و آسیب‌هایی که به سبب جغرافیای زندگی در حاشیه‌شهرهای بزرگ بوجود آمده است با استفاده از ایده و طرح نخبگان خاصه نخبگان علوم انسانی قابل حل است.

فتاحی تصریح کرد: باید دانست ایران در تولید علم و یا تبدیل آن به فناوری و رونق اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه بی‎رقیب نیست؛ دیگر کشورها مانند ترکیه نیز برنامه‌های عملیاتی خوبی دارند. در شرایط کنونی مقایسه ایران پس از انقلاب با گذشته اشتباه است بلکه برای پیشرفت باید نگاه به آینده معطوف باشد و اگر بنا به مقایسه باشد دستاوردهای خود را با نقطه مطلوبی که می‌توانستیم باشیم، مقایسه کنیم.

نماینده مردم ارومیه در ادامه نهادینه‌شدن فرهنگ‌اشتباه اشتغال را مهمترین عامل افزایش نرخ بیکاری بویژه در فار‌غ‌التحصیلان دانشگاهی عنوان و خاطرنشان کرد: سیستم اداری هیچ کشوری فرد را برای 30 سال استخدام نمی‌کند، چون در این کشورها افراد فقط تا زمانی می‌توانند در منصب خود فعالیت کنند که بتوانند شایستگی بیشتری از خود نسبت به دیگران نشان دهند و خوب می‌دانند به محض حضور فردی لایق‌تر، شغل خود را از دست می‌دهند. همین عامل سبب می‌شود از سویی فرد شاغل از علم روز عقب نمانند و از سوی دیگر سبب شایسته‌سالاری در نظام اداری می‌شود. علاوه بر آنچه گفته شد در دنیای امروز کارمندی به‌خصوص برای دانش‌آموختگان منسوخ شده است و این افراد در هر کشوری که باشند باید به سمت کارآفرینی سوق پیدا کنند تا علاوه بر خود، بتوانند برای دیگران نیز اشتغال ایجاد کنند. علی‌رغم تمام این موارد متاسفانه در کشور ما از سویی سیستم اداری مشکلات عدیده‌ای در استخدام و بکارگیری دانش‌آموختگان دارد و از سوی دیگر فرد به صرف داشتن مدرک دانشگاهی توقع شغل «پشت‌میزی» دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: بزرگترین مسئله روز کشور توسعه‌پایدار و افزایش سطح رفاه‌عمومی جامعه است که این مهم نیز میسر نمی‌شود مگر از راه نهادینه‌شدن فرهنگ دانش‌بنیان که محکمترین پایه‌ اقتصاد مقاومتی است. نباید به بهانه‌های واهی تمام دستاوردها را نادیده گرفت.

وی در پایان با اشاره به دستاوردهای دولت جدید در حوزه دانش‌بنیان، گفت: دولت جدید بخوبی نشان داده است برای نهادینه‌شدن اقتصاد دانش‌بنیان برنامه دارد و تاکنون نیز تمام تلاش خود را برای این امر بکار گرفته است. برخورد احترام‌آمیز با اقدامات انجام شده در حوزه توسعه فناوری و تبدیل علم به ثروت و گسترش تعامل بین معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور و بنیاد ملی نخبگان با دیگر نهادهای مرتبط با حوزه نخبگانی می‌تواند به بهترین شکل ممکن روند حرکتی کشور را تسهیل کند.

تاریخ انتشار : 1394/07/12
کد : 71853
تعداد بازدید: 202