اثربخشی بیش از پیش سرآمدان و نخبگان در جامعه پویایی اقتصاد دانش‌بنیان را در پی دارد

دکتر خانی گفت: برای رسیدن به اقتصاد پویا و دانش‌بنیان، علاوه بر حرکت دانشگاه به سوی نوآوری باید بستر مناسب برای اثرگذاری سرآمدان و نخبگان در جامعه و همچنین تعامل بیشتر صنعت با دانشگاه فراهم شود.

دکتر خانی گفت: برای رسیدن به اقتصاد پویا و دانش‌بنیان، علاوه بر حرکت دانشگاه به سوی نوآوری باید بستر مناسب برای اثرگذاری سرآمدان و نخبگان در جامعه و همچنین تعامل بیشتر صنعت با دانشگاه فراهم شود.

دکتر خانی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان ایلام در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان گفت: این بنیاد در سال جاری نیز برنامه‌های خود را با تکیه بر فرمایشات مقام معظم رهبری، سیاست‌های ابلاغی بنیاد ملی نخبگان و سند راهبردی کشور در امور نخبگان اجرایی خواهد کرد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید با عنوان «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» اظهار داشت: تبیین و نمود همدلی ملت و دولت در قشرهای مختلف جامعه متفاوت است. رسالت جامعه نخبگانی کشور در این زمینه، تلاش در جهت تحقق اهداف بنیاد در راستای نهادینه کردن اقتصاد دانش بنیان است.

خانی ادامه داد: جامعه نخبگانی، سرآمدان، مدیران و کارآفرینان باید در راستای ایجاد بسترهای لازم برای توسعه اقتصادی کشور در راستای اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز از جمله دستیابی به جایگاه اول در اقتصاد و در تولید علم و فناوری در منطقه، گام بردارند.

رئیس بنیاد نخبگان ایلام اظهار داشت: برای داشتن اقتصاد پویا و دانش‌بنیان بدون تکیه بر اقتصاد نفتی در کشور، لازم است انضباط مالی در بخش‌های مختلف کشور اجرا شود، حرکت دانشگاه به سوی نوآوری و درآمدزایی با سرعت بیشتری صورت گیرد، اثربخشی سرآمدان و نخبگان در جامعه بیش از پیش باشد و در نهایت همکاری بین بخش صنعت و دانشگاه نهادینه شود.

وی در ارتباط با رویکردهای بنیاد نخبگان استان ایلام در سال جاری بیان داشت: پیگیری و نظارت بر اجرای برنامه‌های ابلاغی بنیاد ملی نخبگان، تشکیل و شروع فعالیت‌های شورای علمی، ایجاد کارگروه‌های تخصصی متناسب با نیازهای توسعه استان، ایفای نقش و مرجعیت علمی و فکری در راستای دستیابی به اهداف کلان بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، مهمترین رویکردهایی است که این بنیاد در سال جاری درپیش گرفته است.

رئیس بنیاد نخبگان استان ایلام خاطر نشان کرد: طرح موضوع توسعه و انتقال گفتمان دانش‌بنیان در استان و توسعه فعالیت‌های اقتصادی و همچنین تعامل سازنده بنیاد با مجموعه مدیریتی و اجتماعات نخبگانی، از طریق شورای اداری استان و برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی سرآمدان و مستعدان با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی و مراکز علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری در سال آینده ضروری و از رویکردهای مهم بنیاد نخبگان استان است.

خانی درخصوص برنامه‌های هدایت و توانمندسازی بنیاد در سال جاری نیز گفت: حرکت در مسیر اهداف سند راهبردی کشور در امور نخبگان از جمله راهبرد کلان شناسایی و هدایت اجتماعات نخبگانی صورت می‌گیرد که برنامه‌هایی از جمله بازدید از مراکز علمی، تحقیقاتی، صنعتی و فرهنگی، تکریم و الگوسازی از نخبگان، اجرای برنامه‌های تربیتی و آموزشی برای نهادینه کردن ارزش‌های اخلاق اسلامی و افزایش سطح دانش و تخصص استعدادهای برتر استان در راستای افزایش بهره‌وری سرمایه‌های انسانی سرآمد و رسیدن به اهداف توسعه پایدار انجام خواهد گرفت.

وی در پایان با تأکید بر وجود پتانسیل‌های بالقوه استان از جمله نیروی انسانی تحصیل کرده، منابع طبیعی و زیرزمینی، اکوتوریسم و صنعت گردشگری، داشتن بیشترین و امن‌ترین مرز مشترک با کشور عراق خاطرنشان کرد: ایده تدوین نقشه راه توسعه استان از طرف بنیاد نخبگان استان با استاندار محترم ایلام طرح شده و در نظر است در سال جاری با بهره‌گیری از نظرات شورای علمی و کارگروه‌های تخصصی مرتبط، نقشه راه توسعه استان با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان در جهت توسعه پایدار اقتصادی تهیه و تدوین شود.

 

تاریخ انتشار : 1394/01/29
کد : 71845
تعداد بازدید: 327