بهترین فرصت برای جهش در حوزه دانش‌بنیان امروز است

خسرو خواجه گفت: امروز که همه مسئولان کشور به خصوص دولت و به ویژه معاونت علمی‌وفناوری، رشد علم و ارتقاء فناوری را اولویت کشور می‌دانند بهترین فرصت برای جهش در حوزه دانش‌بنیان فراهم است.

خسرو خواجه گفت: امروز که همه مسئولان کشور به خصوص دولت و به ویژه معاونت علمی‌وفناوری، رشد علم و ارتقاء فناوری را اولویت کشور می‌دانند بهترین فرصت برای جهش در حوزه دانش‌بنیان فراهم است.

دکتر خسرو خواجه؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان گسترش ارتباط سیستماتیک صنعت با دانشگاه را یکی از ضروریات اقتصاد دانش‌بنیان دانست.

وی با بیان اینکه بزرگترین چالش در این حوزه فقدان‌ فرهنگ اقتصادی صحیح است، افزود: گام اول پاسخگویی به سوالات اصلی که در واقع همان «چرایی» و «چگونگی» برقراری تعامل بین دانشگاه و صنعت است. آیا دانشگاه باید به سمت صنعت برود و معضلات آن را رفع کند؟ آیا صنعت باید مشکلات خود را به دانشگاه ارجاع دهد؟ آیا دانشگاه باید ابتدا نوآوری کند و پس از فراهم شدن زیرساخت‌های لازم، نوآوری خلق شده را به صنعت تزریق کند؟ آیا دانشگاه باید بر اساس نیازهای موجود در صنعت به سمت نوآوری حرکت کند؟ پاسخ به این سوالات، ما را به تصویری روشن از مسیر پیش‌رو خواهند رساند که بر اساس آن می‌توان نحوه حرکت صحیح را برنامه‌ریزی کرد.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی تصریح کرد: نوآوری لزوماً یافتن راهی برای حل مشکل کنونی نیست بلکه در برخی مواقع نوآوری بهینه‌کردن و بهینه‌سازی تعریف می‌شود.

خواجه، نگاه سیستماتیک و دینامیک را لازمه دستیابی به فصل مشترک صنعت و دانشگاه عنوان کرد و اظهار داشت: در یک قالب فکری، متغیرهای متعدد و مختلفی از جمله ارائه آموزش، سیاست‌گذاری صحیح و سرمایه‌گذاری دقیق و خطرپذیر همه و همه اجزای یک سیستم هستند که هر یک باید وظیفه خود را به بهترین نحو انجام دهند تا سیستم به نقطه مطلوب که همان نهادینه‌شدن ارتباط صحیح است، برسد.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: اگر بحث تحقیقات را کنار بگذاریم باید گفت در مجموع صنعت از دانشگاه پیشرفته‌تر است. صنعت ما کاملاً وارداتی و مطابق با علم و تحقیقات کشورهای صاحب سبک صنعتی است. شاید بتوان این عامل را یکی از مهمترین دلایل عدم‌تمایل صنعت برای برقراری ارتباط با دانشگاه دانست. در واقع صنعت به دلیل مجهز بودن به علم کشورهای پیشرفته از موضع بالا به دانشگاه نگاه می‌کند. برای رسیدن به راهکار دقیق باید به این نکته نیز توجه ویژه داشت.

وی اضافه کرد: دانشگاه برای ترغیب صنعت باید تحقیقات و پژوهش‌های خود را بر اساس نیازها و چالش‌های صنعت جهت‌دهی کند. به عنوان نمونه یکی از صنایع شاخص ایران، صنعت نفت است، از سویی تسلط و توان شیمیدان‌های ایرانی نیز زبانزد است، در چنین شرایطی اگر تحقیقات شیمیدان‌ها به سمت کاتالیست و یا بهینه‌سازی فرآورده‌های نفتی حرکت کند قطعاً این صنعت متحول می‌شود و ارزش‌افزوده وافری به کشور تزریق خواهد شد.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی در بخش دیگری با اشاره به نقش موثر دانشجویان در روند حرکتی کشور به سمت توسعه، گفت: اگر مستعدبرتر ایرانی از سوی استاد راهنما به خوبی جهت‌دهی شود و از سوی دیگر سرمایه‌گذار نیز حمایت‌ کافی از او داشته باشد، می‌تواند در قالب کارگروه فعالیت‌های نخبگانی شاخصی را انجام دهد.

خواجه خاطرنشان کرد: در ارائه آموزش‌ها و مهارت‌ها به دانشجویان باید تلاش شود این افراد به تدریج با مفاهیم صنعت و دانش‌بنیان آشنا شوند تا کم‌کم فرهنگ پژوهش و تحقیق تغییر کند. ناگفته نماند مدیران و سیاست‌گذاران نیز باید نگاه خود را به این پتانسیل بزرگ تغییر دهند و بدانند دانشجوی ایرانی قادر به رفع مشکلات بزرگ است البته به شرطی که زمان و امکانات لازم در اختیار داشته باشد.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: نباید انتظار داشت دانشجو در ابتدای فعالیت خود بتواند در مقام رقابت با برندهای بزرگ دنیا باشد. نقطه‌ای که دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی معتبر به آن رسیده‌اند حاصل ده‌‌ها سال تجربه است. محصول و خدمت حاصل از تحقیق به جامعه کاربر تزریق می‌شود و پس از عیب‌یابی و بهینه‌سازی به عنوان خدمتی ارزشمند محسوب می‌شود. این زمان باید در اختیار دانشجو و دانشگاهی ایرانی نیز قرار بگیرد. خاصه در دوره جدید و با شرایط پساتحریم که دروازه‌های تجارت جهانی گشوده شده است. در این دوره حمایت‌ها در برخی رشته‌ها باید بیشتر و بیشتر شود.

خواجه در پایان گفت: امروز که همه مسئولان کشور به خصوص دولت و به ویژه معاونت علمی‌وفناوری، رشد علم و ارتقاء فناوری را اولویت کشور می‌دانند بهترین فرصت برای جهش در حوزه دانش‌بنیان فراهم است که امید است با مغتنم دانستن این فرصت و استفاده از امکانات و قابلیت‌های موجود این مهم میسر شود.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/01/15
کد : 71837
تعداد بازدید: 293