ضرورت الگوسازی از نخبگان و تکریم آنان

نشست هم‌اندیشی «ترویج فرهنگ جهاد علمی» در راستای سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و ترویج فرهنگ جهاد علمی با حضور 30 نفر از نخبگان در رشته‌های علوم پایه، انسانی و پزشکی در ساری برگزار شد.

نشست هم‌اندیشی «ترویج فرهنگ جهاد علمی» در راستای سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و ترویج فرهنگ جهاد علمی با حضور 30 نفر از نخبگان در رشته‌های علوم پایه، انسانی و پزشکی در ساری برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در این نشست دکتر الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان درباره اساسنامه بنیاد ملی نخبگان گفت: این اساسنامه با تحقیقات، نظرسنجی و ارزیابی‌های بسیاری تهیه شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از ماموریت خطیر بنیاد ملی نخبگان، الگوسازی و تکریم نخبگان است، گفت: برای تحقق این مهم یک دفتر و اداره کل در بنیاد ملی نخبگان ایجاد شده است. چراکه.

الستی افزود: الگوسازی یعنی ورود در نحوه زندگی و سبک افکار نخبگان و در نهایت انتقال تجربیات آنان به نسل جوان.

لزوم عملی شدن ایده‌ها و تجاری‌سازی خلاقیت‌ها

دکتر داود دومیری گنجی؛ رئیس بنیاد نخبگان مازندران نیز کسب
مرجعیت علمی و فناوری ایران در جهان، تولید علم و توسعه نوآوری و نظریه‌پردازی علمی را مهمترین هدف برگزاری این هم اندیشی عنوان کرد.

دومیری با اشاره به ضرورت توجه مسئولین به توسعه نوآوری و جهاد مستمر علمی، اظهار داشت: در حال حاضر کمتر از 100 ایده علمی دانشگاه‌های کشور تبدیل به محصول و فناوری شده است که این رقم در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های دنیا بسیار کم است.

رئیس بنیاد نخبگان مازندران در ادامه بر لزوم عملی شدن ایده‌ها، نظریه‌‎ها و تجاری‌سازی خلاقیت‌ها و ابتکارات نخبگان در کشور تاکید کرد.

لزوم تغییر انگاره‌ها و تبدیل فرهنگ مطالبه‌گری به فرهنگ بدهکاری

در ادامه این مراسم، اساعیل قادری‌فر؛ مدیرکل تجاری‌سازی و نوآوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری نیز با اعلام اینکه سال جاری 400 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای رونق کسب و کارهای دانش بنیان به صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص یافته است، گفت: تغییر انگاره‌ها، فرهنگ‌سازی، تغییر فرهنگ مطالبه‌گری به فرهنگ بدهکاری به کشور و نظام با هدایت نخبگان برجسته و پرهیز از ورود به وظایف دستگاه‌ها از جمله رویکرد جدید این معاونت است.

او با بیان این که کشور در بخش علمی و فناوری به همت نخبگان و جامعه علمی خوب عمل کرده است، افزود: اگر چه تحریم برای کشور سنگین بوده اما جامعه دانشگاهی کشور از این موقعیت به‌خوبی استفاده کرده است.

قادری‌فر بازارسازی برای محصولات دانش‌بنیان و استفاده از نخبگان و استعدادهای‌برتر در عرصه‌های علمی و فناوری کشور را دیگر دغدغه‌ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برشمرد و ادامه داد: خوشبختانه با راهکارهای اندیشه شده هم اکنون دروازه ورود و استفاده از تجارت در عرصه بین‌المللی فراهم شده است.

بکارگیری اندیشه‌ نخبگان در امور کشور ضرورت دارد

در ادامه این نشست،حسن خیریانپور؛ معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری مازندران نیز با اشاره به اینکه امروز عصر علم و دانایی است بر لزوم بکارگیری اندیشه‌ نخبگان در امور مختلف کشور تاکید کرد.

وی افزود: امروز کشوری قدرتمند است که به علم و دانایی دست یابد، در این زمینه کاربردی کردن علم در راستای رفع نیازهای جامعه یک ضرورت است.

وی در پایان با اشاره پتانسیل بالای استان مازندران در حوزه‌های مختلف، استفاده از آخرین یافته‌های علمی و فناوری را راهبرد کنونی مدیریت استان برشمرد و گفت: مجموعه مدیریت استان در راستای توسعه همه‌جانبه مازندران ‌از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

تاریخ انتشار : 1394/02/23
کد : 71835
تعداد بازدید: 424