دولت در پی این است که ایران به عنوان مرجع علمی بزرگ در منطقه و جهان باشد

رییس جمهوری در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مردم از دولت و مجلس خدمت و تلاش برای تعالی کشور را می خواهند، تصریح کرد: دولت در پی این است که ایران اسلامی عزیز به عنوان مرجع علمی بزرگ در این منطقه و در سطح جهان باشد.

رییس جمهوری در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مردم از دولت و مجلس خدمت و تلاش برای تعالی کشور را می خواهند، تصریح کرد: دولت در پی این است که ایران اسلامی عزیز به عنوان مرجع علمی بزرگ در این منطقه و در سطح جهان باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم دفاع از وزیر پیشنهادی علوم در مجلس با اشاره به اینكه در انتخاب وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری تحت هیچ فشاری از سوی گروه های سیاسی و یا شخصیت ها نبوده و نیستم، گفت: رییس جمهور كسی نیست كه در این زمینه ها فشاری را بپذیرد و بتوانند روی انتخابم اثر بگذارند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح كرد : همه ما در پیشگاه خداوند بزرگ، پیشگاه ملت ایران و پیشگاه وجدان خود مسئولیم و این سه دادگاه هیچ زمان ما را رها نخواهد كرد. بنابراین رییس جمهوری بر مبنای وظایف قانون اساسی و وعده هایی كه در انتخابات به مردم داده است در اداره كشور و انتخاب افراد بدون مشورت با صاحب نظران قدمی بر نخواهد داشت.

دکتر روحانی افزود: اینکه برخی از رسانه ها در بحث وزیر علوم ، کلمه لجبازی را برای دولت و یا مجلس به کار می برند به نظر من این واژه مناسبی نه برایدولت و نه مجلس است . اینجا جای دعوا نیست ، ما دو قوه ای نیستیم که بخواهیم روبروی هم بایستیم، ما هر دو اهل تعامل هستیم و می خواهیم در کنار هم مسایل کشور را حل کنیم.

تصمیم گیری پس از مشورت با صاحبنظران و متخصصان

دكتر روحانی ادامه داد : تا به امروز بدون مشورت با صاحب نظران و متخصصان هیچ تصمیمی را اتخاذ نكرده ام. در زمینه انتخاب وزیر نیز همانطور كه قانون اساسی می گوید عمل كرده ام. آنچه حق و وظیفه من است تعیین یك فرد برای پذیرش مسئولیت سنگین وزارت است.
رییس جمهوری با بیان اینكه در شرایطی قرار داریم كه اداره كشور سخت است، اظهار داشت: امروز وضعیت آن چنان نیست كه داوطلبین بسیاری برای به دوش گرفتن بار مسئولیت وجود داشته باشند و گاهی برای برخی مسئولیت ها در رده پایین تر از وزیر با تعدادی از افراد صحبت می كنیم و از آنها می خواهیم كه مسئولیت بپذیرند. البته پذیرش مسئولیت یك وظیفه است و همه ما افتخار می كنیم كه خادم نظام و خادم مردم باشیم.

دكتر روحانی با اشاره به حضور چند باره در مجلس شورای اسلامی برای دفاع از وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: تماس و نزدیكی مجلس و دولت همواره مطلوب بوده و فرصتی كه در خدمت نمایندگان مجلس هستم، فرصتی مغتنم است.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امیدوارم در اینده این نشست ها به فرصتی برای همفكری و تعاون برای رفع مشكلات اساسی مردم بوی‍‍ژه در زمینه مسایل اقتصادی ، اشتغال و رشد و توسعه كشور و تعالی اخلاق و فرهنگ در جامعه مبدل شود.

دنبال عالم و محقق هستیم

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت که باید دانشگاه ها را از مساله مدرک گرایی جدا کنیم و تاکید کرد: ما دنبال عالم و محقق هستیم.

دكتر روحانی جایگاه و اهمیت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را بخاطر ارتباط با میلیون ها دانشجو ، استاد و محقق و پژوهشگر بسیار مهم خواند و گفت: آنچه برای ما مهم است پیشرفت علم ، دانش و پژوهش در كشور است. ما به دنبال این هستیم که ایران عزیز اسلامی به عنوان مرجع علمی بزرگ در منطقه و در اینده نه چندان دور در سطح جهانی شناخته شود.

رقابت با کشورهای پیشرفته در برخی از علوم جدید

رییس جمهوری ادامه داد: ایران امروز در برخی موارد علوم جدید نظیر High Tech در رده ای قرار دارد كه می تواند در آینده با كشورهای پیشرفته و بزرگ رقابت کند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی دغدغه و هدف دولت و مجلس را مشترك خواند و گفت : هدف آن است كه علم و دانش در خدمت مردم و فرهنگ ایرانی اسلامی باشد. هدف ما این است كه دانشگاه های ما مراكز فعالیت علمی و پژوهشی باشند و در عین حال دانشجویان با سیاست های داخلی ، منطقه ای و جهانی كاملا اشنا باشند. فضای دانشگاه عمدتا فضای علمی و فرهنگی باشد نه خدای ناكرده فضای سیاسی و سیاسی كاری .
دكتر روحانی تصریح كرد: فردی كه مسئولیت را می پذیرد باید از لحاظ علمی و دانشگاهی در سطح قابل قبولی باشد و عالم و مجتهد به معنای كلمه در رشته خود و صاحب نظر باشد.

دکتر روحانی در ادامه توان علمی و مقبولیت در جامعه دانشگاهی را به عنوان دو معیار و شاخص انتخاب و معرفی وزیر برشمرد و گفت: وزیر علوم باید فردی باشد که در دانشگاه و در میان دانشگاهیان، چهره مقبول و قابل قبولی باشد. یک چهره مقبول راحت‌تر می‌تواند مدیریت ‌کند و حرف حق خودش را به کرسی بنشاند و مقدمات مسیر تعالی آن دستگاه را مهیا کند.

به دنبال نشاط علمی در دانشگاه ها

رییس جمهوری اظهار داشت: از طرف دیگر در انتخابات ۲۴ خرداد قولی که به مردم داده شد، این بود که برای دانشگاه و محیط دانشگاه ما دنبال قانونگرایی و نشاط علمی در ضمن تعالی بیشتر فرهنگ و اخلاق اسلامی هستیم. البته که همه ما باید به آن وعده‌ای که به مردم دادیم، عامل باشیم.
دکتر روحانی افزود: اینکه برخی از رسانه‌ها کلمه لجبازی را برای رییس‌ جمهوری و مجلس بکار می‌برند به نظر من این واژه مناسبی نه برای مجلس شورای اسلامی و نه برای دولت است. اینجا جای دعوا به آن مفهوم و جای تنازع نیست. ما دو قوه‌ای نیستیم که بخواهیم با هم تنازع کنیم و روبه‌روی هم بایستیم. هر دو اهل تعامل هستیم و می‌خواهیم مسایل کشور را حل کنیم.

تلاش برای خدمت و تعالی کشور

رییس جمهوری با توضیح اینکه فکر نمی‌کنم پیام مردم برای دولت و مجلس دو نوع پیام باشد، تصریح کرد: ملت پیام واحدی را برای منتخبین و نمایندگان خودش ارسال می‌کند. این پیام برای دولت و مجلس به عنوان منتخبان مردم یکی است. مردم از ما خدمت و تعالی کشور را می‌خواهند. مردم می‌خواهند دانشگاه، دانشگاهی باشد که از لحاظ فرهنگی و اخلاقی برای فرزندان عزیزشان دانشگاه امنی باشد و می‌خواهند دختران و پسرانشان در دانشگاه‌ها هم علم و اخلاق و فرهنگ بیاموزند و هم با سیاست جهانی آشنا شوند.
دکتر روحانی اضافه کرد: مردم می‌خواهند فرزندانشان عالم شوند. مدرک‌گرایی مورد هدف خانواده‌های ما و نظام نیست و باید دانشگاه‌ها را از مسأله مدرک‌گرایی جدا کنیم. ما دنبال عالم و محقق هستیم؛ عالم و محققی که هنوز ترم آخر تحصیل کارشناسی‌اش تمام نشده، ده‌ها مؤسسه دنبال جذب او باشند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه بی‌تردید در کشور رونق اقتصادی ایجاد خواهد شد، به لایحه خروج از رکود که هنوز منتظر تایید مجلس است ، اشاره کرد و گفت: این نکته را در پرانتز عرض کنم که هر چه زودتر منتظر رسیدگی مجلس به لایحه خروج از رکود هستیم. در این راه بسیار مهم که خواست ملت است، می‌توانیم قدم‌های سریع تری برداریم، چون مسایل کشوری از جمله خروج از رکود و رسیدن به رونق کار هر دو قوه و همه مسئولین کشور است.
دکتر روحانی ادامه داد: همه باید دست به دست هم دهیم تا این امر هم محقق شود تا ما به نقطه‌ای برسیم که زندگی مردم توأم با رفاه و عزت شود.

باید دانشگاه‌های ما پایه اقتصاد شوند

رییس جمهوری با بیان اینکه اگر می‌خواهیم به آن نقطه و به توسعه و رونق برسیم، باید دانشگاه‌های ما پایه اقتصاد شوند و اقتصاد علم محور را نهادینه کنند، اظهار داشت: در دنیای امروز اقتصاد سنتی، قدرت رقابت در منطقه و جهان را ندارد. ما باید بتوانیم با منطقه و جهان از لحاظ اقتصادی رقابت کنیم و پیشتاز باشیم و این در صورتی امکان‌پذیر است که اقتصاد ما دانش بنیان باشد و اقتصاد ما زمانی دانش بنیان است که مدرک‌گرایی حاکم نباشد و محیط دانشگاه آرام باشد.

دکتر روحانی تصریح کرد: بسیار مفتخرم به مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کنم در طول یک سال و چند ماهی که از عمر دولت گذشته، با وجود اینکه جلسات، سمینارها، کنفرانس‌ها و نشست‌ها در دانشگاه‌های ما به مراتب از سال‌های پیش بیشتر شده به همان نسبت هم آرامش بیشتر بوده است.

رییس جمهوری افزود: برای ما مایه افتخار است که از انواع سمینارها در مسایل فرهنگی، سیاسی و علمی در دانشگاه‌ها برگزار شود و همه به هم احترام بگذارند و اخلاق حاکم باشد. آنچه برای ما در زندگی در جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین خط قرمز مطرح است، اخلاق است، همه خط قرمزهایی که ما در سیاست خارجی، هسته‌ای و غیره مطرح می‌کنیم، در برابر این خط قرمز کوچک است؛ این خط قرمز بالاترین است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه برای ما مهم‌تر از اینکه وزیر چه مقدار رأی بیاورد این است که همه ملت شاهد آن باشند که دولت و مجلس و سایر مسئولین در سراسر کشور معیارهای دینی و اخلاقی را همواره مدنظر دارند، گفت: مهم این است مردم ببینند که ما نخواهیم گذاشت این خط قرمز خدشه‌دار شود، آنچه که اسلام به ما گفته رعایت احترام، شخصیت و کرامت افراد است.

همه باید به وظیفه خودمان عمل کنیم

رییس جمهوری اضافه کرد: تجسس‌هایی که در گوشه‌ و کنار و بالا و پایین زندگی فردی افراد بشود به این قصد که حتماً یک نقطه ضعفی در گوشه‌ای بیابیم و بعد ذره‌بین بیاوریم و آن نقطه ضعف را بزرگ و بزرگ و بزرگتر کنیم، در نهایت چه نتیجه‌ای عاید ما خواهد کرد و چه خواهد شد؟ بحث این است که همه باید به وظیفه خودمان عمل کنیم. باید کاری کنیم که تریبون مجلس و دولت ما و در همه تریبون‌های کشور، خیابان، بازار، مدارس و دانشگاه‌های ما، همه جا ببینند که کشور اسلامی است.

دکتر روحانی با بیان اینکه اسلامی بودن کشور به ظاهر و لباس نیست، اظهار داشت: کشوری اسلامی است که در آن اساس بر اخلاق، قانون و اصول باشد. کشوری اسلامی است که در آن همه وفادار به اخلاق و اصول باشند و مردم انتظار دارند که همه ما ،کامل‌تر و دقیق‌تر مسیر را طی و بتوانیم انجام وظیفه کنیم.

اصولگرا و اصلاح‌طلب هر دو فرزندان و خادمان انقلاب هستند

رییس جمهوری با اشاره به اینکه اولین کسانی که آقای دکتر دانش آشتیانی را برای این وزارتخانه به ما معرفی کردند دوستان قدیمی ایشان بودند که اتفاقاً دوستان پروپاقرص اصولگرای ما هستند، تصریح کرد: اصلاً در مرحله اول هیچ فرد اصلاح‌طلبی با من در این رابطه صحبت نکرد؛ گر چه اصولگرا و اصلاح‌طلب هر دو فرزندان و خادمان انقلاب هستند و هیچ فرقی بین این حزب و آن حزب که به جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی و رهبری و به خدمت به مردم و رعایت منافع و مصالح ملی معتقد هستند، نیست و به همه آنها احترام می‌گذاریم.

دکتر روحانی ادامه داد: این حزب و آن حزب اینها همه برای آن است که تنور و صحنه گرم شود و از آن نانی در بیاید و آن هم نانی که ملت بتواند با آن ارتزاق کند و زندگی بگذراند والا این جناح و آن جناح فرقی نمی‌کند. همه ما افتخار می‌کنیم که مسلمان و ایرانی هستیم و در صندلی قرار گرفتیم که مردم ما را فرستادند برای خدمت و خدمت به مردم برای ما واقعاً افتخار است.

رییس جمهوری گفت: بنده یادم آمد که آشنایی خودم با ایشان به دوران دفاع مقدس برمی‌گردد. شورای عالی پشتیبانی جنگ که بنده هم یکی از اعضای آن و رییس ستاد پشتیبانی جنگ بودم، به طور طبیعی با همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها در ارتباط بود. هر وزارتخانه‌ای یک معاونی را معرفی می‌کرد و آن وقت معروف به معاونت در جنگ بود و جناب آقای دکتر دانش که آن زمان احتمالاً در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خدمت می‌کرد و از آنجا آمده بود به وزارت علوم و فعالیت در دانشگاه‌ها داشت، آن زمان ایشان به عنوان رابط بین جنگ و دانشگاه به آن ستاد رفت و آمد داشت.

دکتر روحانی افزود: دوستانی که برای اولین بار در جبهه و در دوران دفاع مقدس با آنها آشنا شدیم یا در دوران انقلاب در مبارزات در خدمتشان بودیم، آنها در دل انسان یک احترام ویژه‌ای دارند. هم انقلاب اسلامی و نهضت اسلامی و هم دفاع مقدس عطر و بوی خاص خودش را دارد و بسیاری از نمایندگان محترمی که اینجا نشستند به عنوان نماینده خیلی‌هاشان در جنگ و جبهه بودند و مسئولیت داشتند و خدمت کردند و خیلی‌ از آنها در دانشگاه بودند و امروز هم به عنوان استاد، معلم، مربی و فرهنگی و جبهه‌ای در دانشگاه هستند و آنها هم عطر دانشگاه و جبهه را استشمام کردند.

رییس جمهوری اظهار داشت: خوشحال شدم شخصیتی برای وزارت علوم معرفی شد که در دوران دفاع مقدس خدمتگزار این نظام بوده و سال‌ها در یک نهاد انقلابی مثل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خدمت کرده و تمام مدارج علمی را هم طی کرده و در دوران مسئولیت‌های مختلفش چه در وزارت علوم و چه در گروه‌ها و ستادهای مختلف از جمله شورای اسلامی‌ کردن دانشگاه‌ها فعال و عضو بوده است.
دکتر روحانی اضافه کرد: ایشان در شورای گسترش و هیات امنای دانشگاه‌ها عضویت داشته و سرپرستی برخی از دانشگاه‌ها را در مقاطعی بر عهده داشته است. آقای دکتر دانش آشتیانی قبل از آنکه یک عنصر سیاسی باشد، یک مدیر اجرایی است و سوابق او هم، همین را نشان می‌دهد. وقتی من با ایشان صحبت کردم گفت بنده سیاست را به مفهوم این جناح و آن جناح سالهاست کنار گذاشتم و بیشتر در کارهای فرهنگی، اجرایی و عملیاتی فعال هستم.

وفاداری به انقلاب و خدمت به مردم

رییس جمهوری تصریح کرد: برای من مهم نیست که فرد سوابق سیاسی‌اش از کدام حزب و جناح بوده، مهم وفادار بودن به انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، رهبری انقلاب، قانون اساسی و خدمت به مردم است. اینها برای ما اهمیت دارد. هم خودشان سوابق انقلابی دارند و هم پدر بزرگوار ایشان را بعضی از نمایندگان قدیمی مجلس یادشان هست که پدر ایشان از علما و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود که ما سال‌ها در مجلس شورای اسلامی در خدمتشان بودیم.

دکتر روحانی با اشاره به سوابق و ویژگی‌های علمی و اخلاقی دکتر دانش آشتیانی گفت: ایشان با وزارت علوم کاملاً آشنا است و مسئولیت‌های فراوانی در این وزارتخانه داشته و خدمات فراوانی به دانشگاه و دانشجو کرده است. در رشته علمی خودش تجربیات فراوانی دارد و مجموعه اینها به ما نشان می‌دهد که دانشگاه ما در دوره ایشان، اسلامی‌تر و اخلاقی‌تر شود و فرهنگ اسلامی و انقلابی در دانشگاه ما توسعه پیدا کند.
رییس جمهوری ادامه داد: با وجود دکتر دانش آشتیانی اطمینان خواهیم داشت که دانشگاه ما آرام‌تر و پرنشاط‌تر بوده و از کمیت به سمت کیفیت حرکت کند و به تولید متصل شود و بتواند پاسخگوی نیازهای رشد اقتصادی و اجتماعی و همه نیازهایی که جامعه امروز دارد، باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه ما در دانشگاه نشاط دانشجویان و آزادی علمی و پژوهشی برای اساتید را می خواهیم، اظهار داشت: باید فضایی درست کنیم تا هم دانشجو از آن فضا لذت ببرد و هم استاد بتواند در آن فضا خدمت کند و از نظر من آقای دکتر دانش آشتیانی می‌تواند این شرایط را به خوبی برآورده بکند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه فرصه سه ماهه‌ای که می‌توانستیم با سرپرست این وزارتخانه را اداره کنیم، رو به اتمام است، تصریح کرد: امیدوارم، امروز با کمک همدیگر جناب آقای دکتر دانش آشتیانی رأی لازم را از شما کسب کند. دانشگاه منتظر است تا از این حالت اداره توسط سرپرست، ولو اینکه سرپرست بسیار خوب و دردآشنا و علم‌آشنایی مثل آقای دکتر نجفی باشد، عبور کند. می‌خواهد یک وزیر دائم داشته باشد و استقرار آرامش بیشتر و قلب‌ها مطمئن‌تر ‌شود. مجلس و دولت دست به دست هم دهیم تا این وزارتخانه مسئول و وزیر اصلی‌اش تعیین شود.

دکتر روحانی گفت: همه نظرسنجی‌ها در دانشگاه‌ها و نامه‌هایی که اساتید به من نوشتند نشان می‌دهد آقای دکتر آشتیانی در دانشگاه‌ها، نزد دانشجویان و اساتید مقبول است و مطمئنم حضور این شخصیت بی‌حاشیه در داخل مجلس برخی از حاشیه‌هایی را هم که مطرح می‌‌شود، کنار براند و دانشگاه ما بهتر از گذشته بتواند ادای وظیفه کند و خادم مردم باشد و دانشجویان ما و ملت ما را خوشحال‌تر از گذشته کند. پیشاپیش از رایی که به وزیر پیشنهادی دولت خواهید داد تشکر می‌کنم.

 

تاریخ انتشار : 1393/08/27
کد : 71828
تعداد بازدید: 328