یکشنبه 4 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

راه برون رفت از معضلات اقتصادی و زیست محیطی پناه بردن به تولید علم و فناوری است

رییس جمهوری در پایان بازدید از شهرک گلخانه‌ای پارادیس؛ بزرگترین شهرک گلخانه‌ای صیفی جات کشور در یادداشتی در دفتر یادبود این شهرک علمی و تحقیقاتی با ابراز خرسندی از پیشرفت های انجام گرفته در این شهرک نوشت: بی تردید راه برون رفت از معضلات اقتصادی و زیست محیطی پناه بردن به تولید علم و فناوری و زنجیره آن تا تولید محصول است.

رییس جمهوری در پایان بازدید از شهرک گلخانه‌ای پارادیس؛  بزرگترین شهرک گلخانه‌ای صیفی جات کشور در یادداشتی در دفتر یادبود این شهرک علمی و تحقیقاتی با ابراز خرسندی از پیشرفت‌های انجام گرفته در این شهرک نوشت: بی تردید راه برون رفت از معضلات اقتصادی و زیست محیطی پناه بردن به تولید علم و فناوری و زنجیره آن تا تولید محصول است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، رییس جمهوری ظهر پنج شنبه در دومین روز سفر استانی به استان اصفهان ضمن بازدید از شهرک گلخانه‌ای پارادیس؛ بزرگترین شهرک گلخانه‌ای صیفی جات کشور واقع در محمود آباد شهرستان شاهین شهر، در جریان روند تولید محصولات کشاورزی در این مجموعه قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در حاشیه بازدید از شهرک گلخانه‌ای پارادیس در جمع خبرنگاران گفت: پیام بازدید امروز این است که با توجه به شرایط کم آبی در کشور باید الگوی کشاورزی را تغییر داده و به سمت شیوه های نوین آبیاری در کشاورزی حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: در کشت های گلخانه‌ای از این جهت که سم و کود شیمیایی استفاده نمی شود برای سلامت و بهداشت مردم بسیار مفید و مهم است.
رییس جمهوری با بیان اینکه کشور در مسیر خشکسالی قرار دارد، بر ضرورت توسعه کشت های گلخانه‌ای در کشور تاکید کرد و گفت: در حال حاضر راهی جز استفاده بهینه از منابع آب برای توسعه کشور نداریم و کشت گلخانه‌ای می تواند در این خصوص کمک بسیاری به رشد کشاورزی کند.

دکتر روحانی با اشاره به نقش شهرک گلخانه ای پارادیس برای کمک به پیشرفت کشاورزی در منطقه گفت: این شهرک الگویی برای نشان دادن مصرف بهینه آب و تولید محصولات کشاورزی سالم است.

رییس جمهوری همچنین در خصوص برنامه های دولت برای رسیدگی به معوقات بانکی سرمایه گذاران بخش خصوصی در کشور گفت: عده ای از سرمایه گذاران در سالهای گذشته تسهیلات بانکی دریافت کرده اند اما نتوانسته اند به موقع اقساط خود را بپردازند. باید در این میان کسانی را که در زمینه معوقات مقصر نیستند و شرایط اقتصادی کشور در دوره ای باعث شد نتوانند اقساط خود را بپردازند، یاری کرد، دولت با تشکیل کمیته هایی درحال بررسی مسایل این سرمایه گذاران است.

شهرک گلخانه ای پاردایس که مورد باید رئیس جمهوری و هیات همراه قرار گرفت، یکی از بزرگترین شهرک های گلخانه ای صیفی جات کشور با ۱۶۰ هکتار وسعت در ۳۰ کیلومتری شمال اصفهان و در نزدیکی شاهین شهر قرار دارد.
تغییر در الگوی کشت، خلاقیت و استفاده از روش های جدید آبیاری، برخورداری از بخش های جداسازی و بسته بندی مدرن از ویژگی های این مجموعه عنوان شده است.

طراحی سیستم جمع آوری نزولات آسمانی از طریق شبکه های به هم پیوسته سطوح گلخانه ها و ذخیره سازی این آب ها برای آبیاری از نکات قابل توجه این مجموعه است که باتوجه به وضعیت اقلیمی و خشکسالی طراحی و بکار گرفته شده است.

در این مجموعه گلخانه ای سالانه بیش از پنج هزار تن انواع صیفی جات تولید و بسته بندی می شود که از این میزان حدود ۵۰ درصد به کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای خزر صادر و بقیه در بازارهای داخلی عرضه می شود.

این شهرک در سال ۱۳۹۱ با سرمایه گذاری ۱۲۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است و طرح توسعه یا فاز سوم این مجموعه قرار است در سال ۹۴ به بهرداری برسد.

در این مجموعه گلخانه ای حدود سه هزار نفر بصورت مستقیم مشغول به کار هستند و ظرفیت کلی اشتغال آن تا بیش از پنج هزار نفر قابل افزایش است.
در این بازدید وزیر جهاد کشاورزی، جمعی دیگر از اعضای کاروان تدبیر و امید و مسوولان استان اصفهان رییس جمهوری را همراهی کردند

رییس جمهوری در پایان این بازدید در یادداشتی در دفتر یادبود این شهرک علمی و تحقیقاتی با ابراز خرسندی از پیشرفت های انجام گرفته در این شهرک نوشت: بی تردید راه برون رفت از معضلات اقتصادی و زیست محیطی پناه بردن به تولید علم و فناوری و زنجیره آن تا تولید محصول است.

 

تاریخ انتشار : 1393/11/16
کد : 71825
تعداد بازدید: 200

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601