گزارش عملکرد بنیاد ملی نخبگان 94-1393/بخش اول

بنیاد ملی نخبگان در دور جدید در تلاش برای انطباق بیشتر با اجتماعات نخبگانی و تسهیل مسیر حرکت آنها گام برمی‌دارد. به همین منظور و پس از تصحیح نگرش و رویکرد به مقوله اجتماع نخبگانی و اصلاح ساختار، آیین‌نامه‌ها را در دستورکار خود قرار داد. در ادامه گذری کوتاه بر عملکرد این نهاد فراوزارتخانه‌ای داریم.

بنیاد ملی نخبگان در دور جدید در تلاش برای انطباق بیشتر با اجتماعات نخبگانی و تسهیل مسیر حرکت آنها گام برمی‌دارد. به همین منظور و پس از تصحیح نگرش و رویکرد به مقوله اجتماع نخبگانی و اصلاح ساختار، آیین‌نامه‌ها را در دستورکار خود قرار داد. در ادامه گذری کوتاه بر عملکرد این نهاد فراوزارتخانه‌ای داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ با عنایت به لزوم طراحی ساختاری پویا و منعطف برای اجرای مأموریت­های ملّی، ساختار سازمانی بنیاد ملّی نخبگان در طی سال 1393 طی جلسه­های متعدد مورد بررسی و بازبینی قرارگرفت و سرانجام ساختار تشکیلاتی بنیاد در آذرماه سال 93 بر اساس مجموعه مأموریت‌های بنیاد در سند راهبردی کشور در امور نخبگان و با در نظر گرفتن عدم افزایش تعداد مدیریت‌ها و پست‌های سازمانی طراحی و به تصویب هیئت‌امنای بنیاد رسید.

در طراحی ساختار جدید سعی شد ضمن توجه به شفافیت در منطق تقسیم کار، عمده فعالیت‌های بنیاد در حوزه سیاست‌گذاری، راهبری و نظارت باشد و فعالیت‌های اجرایی با همكاريِ دستگاه‌های مربوطه و بنیادهای استانی پيش رود.

از سوی دیگر برخی از وظایف نیز با رویکرد هویت بخشی و مأموریت‌گراکردن و انتظام‌دهیِ بنیادهای نخبگان استانی به این نهادها واگذار شد. تعریف مأموریت­ها و شرح وظایف بنیادهای نخبگان استانی، تدوین نظام مدیریتیِ بنیادهای استانی از طریق تشكيل شورای علمی بنيادهاي نخبگان استاني و همچنین ایجاد زمینه­ای مناسب برای نقش­آفرینی بنیادهای نخبگان استانی در مشكل‌گشايي بومي از طریق تشكيل کارگروه‌های تخصصی استان، مهمترین اقدامات انجام‌شده در این حوزه بود.

طبق سند راهبردی کشور در امور نخبگان، «شناسایی و هدایت»، «توانمندسازی» و «زمینه‌سازی برای اثرگذاری» اجتماع نخبگانی از وظایف نظام نخبگانی است به همین دلیل بازنگری در آیین­نامه­های بنیاد ملی نخبگان را می‌توان گام اول برای تحقق این اهداف کلان در سند راهبردی کشور برشمرد.

باتوجه به این ضرورت، از اول مهر 1393 تاکنون پس از بررسی‌های دقیق و کارشناسانه و همچنین به منظور كاهش تعداد مقررات، تراكم‌زدايي و تزاحم‌زدايي، آیین‌نامه‌های جدید به تصویب هیأت‌امنای بنیاد ملی نخبگان رسید.

آیین­نامه‌ «شناسایی و پشتیبانی از دانش­آموختگان ­برتر دانشگاهی» با هدف ایجاد چارچوبی برای شناسایی برترین دانش­آموختگانِ دانشگاهي و ایجاد تمهیدات لازم برای هدایت و به‌کارگیری آنان در اجتماع تخصصی، آیین­نامه ‌»شناسايي و پشتيباني از برگزيدگان ادبي‌كشور» با هدف شناسايي اجتماعات نخبگاني در هر يك از حوزه‌هاي ادبي شامل: شعر، داستان و تخصص‌هاي زباني و ادبي (از جمله: نويسندگي، ويرايش، آموزش زبان فارسي، ترجمه، زبان‌شناسي و پژوهش زباني‌وادبي)، آیین‌نامه «شناسايي و پشتيباني از برگزيدگان هنری‌كشور» با هدف شناسايي اجتماعات نخبگاني در‌گروه‌هاي هشت‌گانه هنري شامل: هنرهای نمایشی، تجسمی، سینمایی،موسیقی، سنتی، صنایع دستی، معماری و شهرسازی و هنرهای چندرسانه‌ای، ازجمله مهمترین آیین‌نامه‌های جدید تصویب شده در هیأت‌امنای بنیاد ملی نخبگان است.

آیین­نامه‌های «شناسایی رويدادهاي نخبگاني و پشتیبانی از برگزيدگان آنها»، «شناسايي و پشتيباني از برگزيدگان قرآني»، «شناسايي و پشتيباني از برگزيدگان حوزوي‌كشور»، «پشتيباني از پايان‌نامه‌هاي دانشجويان در مقاطع تحصيلات تكميلي» و همچنین «شناسايي و پشتیبانی از اعضاي هيئت‌علمي برگزيده دانشگاهي» از دیگر آیین‌نامه‌های جدیدی بنیاد است که پس از بررسی‌های کارشناسانه و بر اساس نیازهای اجتماع نخبگانی و منطبق بر چالش‌های این اجتماع، طراحی، تدوین و به تصویب رسید.

با توجه به لزوم اجرایی­سازی مقررات، شیوه­نامه­های اجرایی تعدادی از آیین­نامه­های مصوّب در بنیاد تصویب شده و به مرحلۀ اجرا درآمده است. شيوه‌نامه‌های «اعطاي جايزه‌هاي تحصيلي به دانشجويان صاحب استعداد برتر»، «شناسايي رويدادهاي نخبگاني و پشتيباني از برگزيدگان آنها»، «بهره‌مندي دانش‌آموختگان برتر دانشگاهي از تسهيلات خدمت نظام‌وظيفه تخصصي»، «بهره‌مندي دانش‌آموختگان برتر ايراني غيرمقيم از تسهيلات خدمت نظام‌وظيفه تخصصي» و همچنین «بهره‌مندي دانش‌آموختگان برتر فنّاور از تسهيلات خدمت نظام‌وظيفه تخصصي»،  از مهمترین شیوه‌نامه‌هایی است که پس از تصویب اجرایی شده‌اند.

در این بین بنیاد ملی نخبگان از فعالیت‌های فرهنگی نیز غافل نبود. فعاليت‌هاي ملّي فرهنگي متعددی منطبق بر نیازها و چالش‌های اجتماعات مختلف نخبگانی با محوریت مهارت‌های كسب‌وكار و كارآفريني، مهارت­های زندگی، ترویج فرهنگ علم و نخبگي و همچنین پاسداشت میراث معنوی طراحی، برنامه‌ریزی برگزار شد. هشتمین همایش ملی نخبگان جوان، ماه خدا، همایش ملی «جهاد علمی»، جشنواره فرهنگی - ورزشی خزر و همچنین بازدیدها عمومی و تخصصی و برگزاری اردوهای جهادی از این دست هستند.

در عرصه فعالیت‌های بین‌المللی نیز بنیاد ملی نخبگان شاهد تغییرات اساسی در نوع نگرش به بحث متخصصان ایرانی غیرمقیم و به تبع آن اقدامات جدید در این حوزه است. رویکرد جدید بنیاد بر اساس تمرکز بر چرخش مغزها (به‌جای اصرار بر بازگشت)، اصلاح تصوير ذهني ايرانيان غيرمقيم و اعتمادسازي، پرهیز از فعالیت‌های رسانه‌اي و تبلیغاتی، توسعه تعریف نخبگي در رویکرد بین‌المللی، ارتباط با متخصصان غیرمقیم از طریق تشکل‌هاي تخصصي غیردولتی(NGO) و همچنین ایجاد زیرساخت لازم برای ترغیب و جذب متخصصان ایرانی غیرمقیم استوار است.

بر همین اساس بنیاد ملی نخبگان  اقدامات خود را با مطالعه و بررسی تجربه ساير كشورها مانند چین،کره جنوبی و تایوان در زمينه استفاده از ظرفيت متخصصان غيرمقيم و مطالعه‌ای با عنوان شناخت دره سیلیون آمریکا و ایرانیان موفق در آن شروع کرد.

مشورت با صاحب‌نظران، راه اندازی «سامانه ارتباط با ما» ذیل دفتر امور بین‌الملل، برنامه‌ريزي براي برگزاري جلسه ديدار رئیس‌جمهور با جمعي از متخصصان و دانشمندان ايراني مقيم آمريكا در تاريخ 27 سپتامبر 2014 در شهر نيويورك و همچنین برنامه‌ریزی براي ملاقات حدود50  نفر از اساتید برجسته ایرانی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا با آقاي دكتر ستاري، دكتر واعظي و دكتر طيب‌نيا در ژانویه 2015 (به همراه برنامه بازدید از پارک فناوری پردیس و غیره) از اهم فعالیت‌های بنیاد ملی نخبگان حوزه متخصصان ایرانی غیرمقیم است.

در این بین حمایت‌هایی نیز از انجمن‌ها و شبکه‌های مرتبط با موضوع متخصصان غیرمقیم صورت پذیرفت که در می‌توان به حمايت از آغاز فعالیت‌ کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ایرانی مستقر در دره سيليكون در ایران/ حمایت از شبكه‌های تخصصی ایرانیان غیرمقیم/ انجمن انتشار دانش (KnowDiff) و انجمن بين‌المللي مديران ايراني (I-AIM) (امريكا و كانادا)/ دعوت از 4 تن از برندگان جايزه نوبل و حمایت از طرح ميزباني اساتيد و دانشمندان برجسته ايراني غيرمقيم براي شركت در سمینارها، میزگردها و نشست‌های تخصصی در سطح دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی و فناوری کشور در راستاي ایجاد تعامل با همتايان داخلي اشاره کرد.

راه‌اندازي سامانه همكاري با متخصصان و دانشمندان ايراني غيرمقيم اما اقدامی بود که بسیار مورد استقبال متخصصان غیرمقیم قرار گرفت. این طرح به منظور انتقال دانش، تجربه و ایده‌های فنّاورانه به کشور با همكاری مراکز علمی و پژوهشی برگزیده (پایگاه‌های تخصصی همکار) و با هدف کاهش ریسک متخصصان غیرمقیم و جذب هدفمند ایشان در مراکز علمی و فناوری در یک بازه زمانی مشخص است.

تسهیلات گذراندن دوره پسادکتری و دوره فرصت مطالعاتی و همچنین اساتید مدعو و معین(Adjunct Professors)، اعطاي نظام‌وظیفه تخصصی به دانش‌آموختگان برتر غيرمقيم برگزاري سخنراني وكارگاه‌هاي تخصصي براي متخصصان ايراني غيرمقيم، و همچنین حمایت از فعاليت‌های فنّاورانه از مهمترین تسهیلات درنظر گرفته شده در این بخش است.

گزارش عملکرد بنیاد ملی نخبگان 94-1393/بخش دوم

 

تاریخ انتشار : 1394/12/23
کد : 71817
تعداد بازدید: 336