9 ویژگی مردمان موفق

برای بعضی‌ها موفقیت در آزادی انجام دادن کارهایی که دوست دارند نهفته است و عده‌ای هم هستند که وقتی خودشان را موفق می‌دانند که بتوانند به دیگران کمک کنند.

پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، همه ما تعریف خاصی از موفقیت داریم. بعضی‌ها موفقیت را با متر پول و ثروت اندازه می‌گیرند. برای بعضی‌ها موفقیت در آزادی انجام دادن کارهایی که دوست دارند نهفته است و عده‌ای هم هستند که وقتی خودشان را موفق می‌دانند که بتوانند به دیگران کمک کنند. این بار قصد نداریم به تعریف موفقیت بپردازیم، چون موفقیت هر چه باشد، برای رسیدن به آن باید یک‌سری ویژگی‌های مشخص داشته باشید.

 

1. موفق‌ها به رقابت کردن نیاز دارند

افراد موفق تاکید عجیبی روی رقابت کردن دارند و اساسا موفق بودن برای این افراد، به معنی تلاش برای برنده شدن است. دلایل مختلفی برای این تمایل وجود دارد که موفق‌ها را به جست‌وجوی راه‌های خلاقانه برای شرکت در انواع و اقسام رقابت‌ها وامی‌دارد و البته باعث می‌شود اصلا از باختن خوششان نیاید. بعضی از افراد می‌گویند این مسئله خیلی هم اخلاقی نیست، ولی به‌هرحال افراد موفق معمولا از فرایند رقابت لذت می‌برند و شاید خود کار خیلی برایشان هدف نباشد.

 

2. موفق‌ها در گذشته نمی‌مانند

اگر می‌خواهید موفق شوید، نباید خودتان را در گذشته حبس کنید. قرار نیست که گذشته را از یاد ببرید یا از آن درس نگیرید، ولی سرزنش کردن خودتان بابت اتفاقی که در گذشته افتاده، انتخاب‌های اشتباه و... یا مغرور شدن به آن‌چه قبلا انجام داده‌اید، به موفقیت‌های بعدی شما هیچ‌ کمکی نمی‌کند و باعث می‌شود حرکتتان کند شود. پس اگر قرار باشد از گذشته درس بگیرید، باید این کار را سریع انجام دهید.

 

3. موفق‌ها عاشق پیشرفت‌اند

افراد موفق دائما تلاش می‌کنند که پیشرفت کنند و اصلا از یک جا ماندن و درجا زدن خوششان نمی‌آید. آن‌ها سخت‌ترین و ریزبین‌ترین منتقدان خودشان هستند و کمتر پیش می‌آید که بتوانند خودشان را راضی کنند و همیشه سعی می‌کنند بهتر از آن چیزی باشند که الان هستند.

 

4. موفق‌ها به جزئیات اهمیت می‌دهند

شاید همین خصوصیت افراد موفق باشد که اطرافیانشان را کلافه کند، ولی دقیقا همین ویژگی به قول بعضی‌ها اعصاب خردکن است که باعث موفق شدنشان شده است. آن‌ها مسیر موفقیت خود را با پرداختن به جزئیات کوچک هموار می‌کنند و برای انجام هر کاری، آن را به تکه‌های بسیار کوچک تقسیم می‌کنند.

 

5. موفق‌ها دستاوردهای خودشان را ثبت می‌کنند

افراد موفق معمولا عادت دارند هر مسیری را که طی می‌کنند و هر نتیجه‌ای را که به دست می‌آورند، ثبت می‌کنند، نه برای این‌که می‌خواهند موفقیت خود را به رخ دیگران بکشند، بلکه برای این‌که همیشه یادشان باشد برای رسیدن به جایگاه فعلی چه کارهایی کرده و دست به چه انتخاب‌هایی زده‌اند.

 

6. موفق‌ها می‌دانند شبکه ارتباطی چه اهمیتی دارد

اگر نگاهی به زندگی موفق‌ترین افراد تاریخ بیندازید، متوجه می‌شوید که چه شبکه اجتماعی بزرگ و کارآمدی داشته‌اند. اصلا هر موفقیتی در گروی داشتن یک شبکه ارتباطی قوی است که همواره نیاز به تقویت و رسیدگی دارد.

 

7. موفق‌ها به خودشان پاداش می‌دهند

درست است که برای موفق شدن باید پای روی گاز بگذارید و جلو بروید، ولی در این مسیر باید از خودتان هم مراقبت کنید؛ چه عاطفی و هیجانی و چه فیزیکی و جسمانی. یک مدیتیشن چنددقیقه‌ای، یک جلسه شنا یا ورزش، یک ربع پیاده‌روی روزانه، خوردن غذای سالم و تازه و گپ زدن با یک دوست و... باعث می‌شود در طول روز و هفته بتوانید تمرکزتان را روی کار حفظ کنید و یک‌دفعه وسط کار جا نزنید.

 

8. افراد موفق موقع بحران جا نمی‌زنند

شاید یکی از مهم‌ترین خصوصیات افراد موفق این است که وقتی با یک بحران مواجه می‌شوند، می‌دانند چطور باید سرشان را حفظ کنند! آن‌ها در شرایط سخت هدف خود را فراموش نمی‌کنند و جهت اصلی را از یاد نمی‌برند. برگ برنده آن‌ها این است که خودشان را نمی‌بازند و به جای گله و شکایت دنبال راه‌حل مسئله می‌گردند.

 

9. موفق‌ها از شکست نمی‌ترسند

هیچ آدمی صددرصد موفق نیست و در مسیر رسیدن به موفقیت، تجربه شکست، آموزش، ناامیدی و... هم خیلی دور از ذهن نیست. واقعیت این است که اگر از شکست خوردن می‌ترسید، نمی‌توانید خودتان را برای موفقیت آماده کنید.

 

منبع: «ماهنامه سرآمد»

تاریخ انتشار : 1394/06/03
کد : 71812
تعداد بازدید: 477