چهارشنبه 7 اسفند 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

دكتر ستاري از خبرگزاری ایرنا بازدید کرد

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان ظهر امروز از بخش هاي مختلف خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی بنياد ملي نخبگان، همزمان با چهارمين روز از هفته پژوهش، دکتر سورنا ستاری ظهر امروز، سه شنبه از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.

دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان پس از بازدید از بخش‌های مختلف خبرگزاری ایرنا، تحریریه خبر و سایر بخش‌های خبرگزاری در جمع معاونین، سردبیران، دبیران و خبرنگاران بخش‌های علمی  و پژوهشی این خبرگزاری با اشاره به اهمیت رسانه در ترویج و اطلاع رسانی درست فعالیت‌های علمی و فناوری و اهدافی که برای این مهم تعیین شده گفت: واژه‌ها و مفاهیمی همچون مسائل فناوری، اقتصاد دانش‌بنیان و ... از واژگان و مفاهیمی است که رسانه‌ها برای تبیین آن همت و تلاش مضاعفی را می بایست انجام دهد.

همچنین در این دیدار که با حضور و همراهی خددادی مدیر عامل ایرنا و پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی همراه بود طرفین بر گسترش ارتباطات رسانه ای و همکاری های مشترک در زمینه فعالیت های پژوهشی و خبری واطلاع‌رسانی تاکید کردند.

دکتر سورنا ستاری در جمع مدیران، سردبیران، دبیران و خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) اظهاركرد: براساس آمار غیر رسمی برای ایجاد یک شغل در کشور حداقل نیاز به 160 میلیون تومان است که با ایجاد اشتغال دانش بنیان می توان با یک چهارم این رقم شغل برای یک فرد تحصیل کرده ایجاد کرد.

دکتر ستاری گفت: یکی از وظایف ستادهای فناوری های راهبردی در بخش فناوری های نوین، کانون های دانش و صنعت در معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ایجاد اشتغال در بخش های مختلف است.

اجرای پروژه های مرتبط با صنعت توسط استادان یک قبح بود

معاون علمی و فناوری رییس جمهور دراین دیدار با طرح برخی از مشکلات اشتغال زایی درعرصه فعالیت های دانش بنیان تاکید کرد: به طور مثال پیش ازاین دریافت پروژه های صنعتی توسط استادان یک قبح بود به گونه ای که در جلسات شورای پژوهشی برخی از دانشگاه ها این موضوع مورد انتقاد قرار می گرفت.

وی اضافه کرد: تحقیقی که در دانشگاه صنعتی شریف انجام شده نشان می دهد که در گذشته 370 نفر از 420 عضو هیات علمی این دانشگاه حتی یک قرارداد پژوهشی با بخش صنعت منعقد نکرده بودند، این در حالی است در بسیاری از دانشگاه های کشورهای توسعه یافته، استادی بدون انجام پروژه های تحقیقاتی مرتبط با صنعت وجود ندارد و همه استادان در اجرای پروژه های تحقیقاتی صنعتی مختلف سهیم هستند.

معاونت علمی و وزارت علوم باهم مشکلات علمی کشور را رفع می کنند

ستاری در بخش دیگری از سخنان خود هدف این معاونت را ایجاد همسویی و وفاق بیشتر برای پیشبرد مولفه های علمی کشور دانست و گفت: یکی از موضوعات آزار دهنده موازی کاری ها در عرصه علمی در دو حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت علوم بود. بخش عمده ای از اختلافات نیز به مباحث فناوری باز می گشت که به نظر می رسد به دلیل جدید بودن مفاهیم این حوزه از علم باز می گردد.

وی اضافه کرد: برای مثال یکی از موارد تعارض میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، نحوه مدیریت بودجه اختصاص یافته به بخش پژوهش از سوی دستگاه های اجرایی است که در صورت داشتن درک مشترک از مفاهیم فناوری باید گفت که این امر برعهده پژوهش های کاربردی است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تاکید کرد: درصدد هستیم با برنامه ریزی صحیح بخشی از بودجه دستگاهها و نهادهای مختلف کشور را به سمت انجام پروژه های تحقیقاتی مورد نیاز سوق دهیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر ضرورت روح همدلی و همکاری در دور حوزه معاونت علمی و وزارت علوم برای پیشرفت علمی و شتاب گرفتن طرح های کلان ملی تاکید کرد و گفت: همه باید بدانیم که اگر ببریم با هم می بریم و اگر ببازیم با هم می بازیم و با این روحیه می توانیم به تعامل درستی با هم برسیم.

باید دوره های وی‍ژه برای اطلاع رسانی در حوزه فناوری ایجاد شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین تاکید کرد: فناوری های نوین از مفاهیم کاملا جدید در کشور است و حتی اطلاع رسانی و فعالیت های خبری در این زمینه نیز نیاز به آموزش های ویژه دارد. از این رو باید آموزش های ویژه به خبرنگاران این حوزه ارایه شود.

وی تاکید کرد: به همین دلیل باید در حوزه فناوری های جدید در دانشگاهها و مراکز علمی نیز دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تعریف شود.

رونمایی نخواهیم داشت

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در سیاست جدید این معاونت برنامه ای برای رونمایی از محصولات فناورانه نخواهیم داشت البته این امر منافاتی با اطلاع رسانی دراین زمینه ندارد مهم این است که جریانی کاربردی شکل گیرد که یک طرح از ایده به مرحله تجاری برسد و نتیجه آن تقویت بازارهای کشور باشد.

وی افزود: برای مثال یک دارو یا یک محصول فناورانه برای عرضه باید در یک سیکل طرح اولیه، تولید، تست آزمایشگاهی، تست بالینی، دریافت مجوزهای لازم و در نهایت تولید تجاری قرار گیرد و پس از پایان این مراحل رونمایی شود اما در گذشته این گونه نبود و رونمایی یا اطلاع رسانی عمومی زودهنگام در مرحله پژوهش های اولیه صورت می گرفت.

تاریخ انتشار : 1392/09/26
کد : 71793
تعداد بازدید: 331

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601