گسترش تعامل و همکاری با مراکز صنعتی زمینه‌ساز ورود جدی مستعدان برتر به عرصۀ اشتغال است

دانشجوی‌ دکتری مهندسی مکانیک گفت: گسترش تعامل و همکاری با مراکز صنعتی و شرکت‌های بزرگ و انعقاد تفاهم‌نامه با آنها می‌تواند زمینه‌ساز آشنایی مستعدان‌برتر با نیازهای واقعی جامعه و همچنین دریچه‌ای برای ورود جدی به عرصۀ اشتغال باشد.

دانشجوی‌ دکتری مهندسی مکانیک گفت: گسترش تعامل و همکاری با مراکز صنعتی و شرکت‌های بزرگ و انعقاد تفاهم‌نامه با آنها می‌تواند زمینه‌ساز آشنایی مستعدان‌برتر با نیازهای واقعی جامعه و همچنین دریچه‌ای برای ورود جدی به عرصۀ اشتغال باشد.

ناصر اسماعیلی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه خواجه‌نصیر در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به بهبود روند شناسایی مستعدان‌برتر دانشگاهی، گفت: در سال اول مشکلاتی در اجرای آیین‌نامه وجود داشت و روند تا حدودی کند طی شد اما بعد از آن شاهد سرعت خوبی در اجرا هستیم.

وی افزود: امتیازبندی فعالیت‌های نخبگانی و همچنین نظارت مداوم بر عملکرد مستعدان‌برتر از اقدامات خوب در دور جدید فعالیت‌های بنیاد ملی نخبگان است.

اسماعیلی با مثبت ارزیابی‌کردن تسهیلات اعطایی، اظهار داشت: تنوع تسهیلات سبب شده که بخش بسیاری از مشکلات اجتماع مستعدان‌برتر رفع شود که البته در این میان تسهیل نظام‌وظیفه‌تخصصی بسیار ویژه است. علاوه بر آن امکان گذراندن دوره پسادکتری نیز خاصه با پرداخت حقوق ماهانه فراهم شده است که همین موضوع یکی از حمایت‌های بی‌نظیر از اجتماع مستعدان‌برتر  محسوب می‌شود.

دانشجوی‌ دکتری مهندسی مکانیک ادامه داد: حضور در دوره پسادکتری زمینه‌ساز ورود به حوزه اشتغال است. فرد می‌تواند در این دوره علاوه بر افزایش توان تحقیقی خود، با انتخاب موضوعات کاربردی و اولیت‌های جامعه خاصه صنعت، خود را به تدریج برای حضوری فعال و موفق در عرصه اشتغال آماده کند.

دانشجوی‌برتر دانشگاه خواجه‌نصیر تصریح کرد: در زمان دانشجویی بیشتر موضوعات نظری مورد تأکید هستند و انرژی و توان فرد در این موضوعات صرف می‌شود چراکه در نهایت از این پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها تعدادی مقاله خارج می‌شود و می‌تواند کارنامه تحصیلی را پربار کند. اشکال این روش در این است که هیچگاه خروجی این تحقیقات دردی از جامعه بومی و چالشی از صنعت را مداوا نمی‌کند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مناسب بنیاد ملی نخبگان گسترش تعامل و همکاری با مراکز صنعتی و شرکت‌های بزرگ و انعقاد تفاهم‌نامه با آنها است. این رویه می‌تواند تسهیلگر مسیر مستعدان‌برتر باشد تا از این راه ضمن آشنایی با نیازهای واقعی جامعه، به عرصه جدی اشتغال نیز وارد شوند. یکی از این موارد انعقاد تفاهم‌نامه با پژوهشگاه نیرو است. امید است بنیاد ملی نخبگان با نگاه مثبت خود این تعاملات را به صنایع بزرگ دیگر مانند خوردروسازی نیز گسترش دهد.

وی افزود: دانشجویان در زمان تحصیل ارتباطی با صنعت و بخش‌های عملیاتی ندارند و همین موضوع یکی از سدهای بزرگ پیشروی آنان برای اشتغال است. فرد از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود بدون اینکه نگاه و دیدی نسبت به علم کسب‌شده در میدان عمل و کاربرد داشته باشد. از سوی دیگر صاحبان صنایع نیز نمی‌توانند در اشتغال صرفاً تحصیلات را ملاک قرار دهند.

دانشجوی‌ دکتری مهندسی مکانیک در پایان گفت: بنیاد ملی نخبگان می‌تواند با گسترش ارتباط خود با شرکت‌های دانش‌بنیان و فراهم‌کردن زمینه لازم برای حضور مستعدان‌برتر در این شرکت‌ها در قالب دوره‌های کارآموزی، کارورزی و یا حتی اشتغال‌های ساعتی، زمینه لازم برای مهارت‌افزایی عملیاتی در مستعدان‌برتر را ایجاد کند.  

تاریخ انتشار : 1395/07/07
کد : 71742
تعداد بازدید: 439