پرداخت 90 درصد هزینه ثبت پتنت شرکت‌های دانش‌بنیان

90 درصد هزینه ثبت پتنت شرکت‌های دانش‌بنیان در کشورهای هدف از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور پرداخت می‌شود.

90 درصد هزینه ثبت پتنت شرکت‌های دانش‌بنیان در کشورهای هدف از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، سید محمد صاحبکار خراسانی سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان گفت: یکی از تفاوت‌های شرکتهای دانش‌بنیان با عموم شرکت‌ها، میزان بالای دارایی‌های فکری آنها است، لذا داشتن برنامه جدی برای شناسایی، ثبت و حفاظت از دارایی‌های فکری برای شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار ضروری است.

عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری گفت: بعضاً مشاهده می‌شود که شرکت‌های دانش‌بنیان بدلیل نداشتن برنامه کامل در زمینه مالکیت فکری، با مشکلات جدی مواجه می‌شوند و ثمره یک عمر فعالیت‌های آنها به راحتی از دست می‌رود.

دکتر صاحبکار گفت: تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان که با زحمات فراوان محصول خود را به کشور خارجی صادر کرده‌اند اما بدلیل عدم ثبت و حفاظت مالکیت فکری محصول دانش‌بنیان در کشور هدف، با مشکلات حقوقی فراوان مواجه شده‌اند و یک شرکت رقیب خارجی که زودتر مالکیت فکری خود را ثبت کرده، جلوی فروش محصول شرکت ایرانی را می‌گیرد و هزینه‌های سنگینی به شرکت ایرانی وارد می‌شود.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: بر مبنای اهمیت موضوع، دو برنامه در دستور کار معاونت قرار گرفته است که برنامه اول، برگزاری دوره‌های آموزشی به منظور ترویج و آگاه‌سازی در بین شرکت‌های دانش‌بنیان است که باعث افزایش حساسیت و دغدغه مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه مالکیت فکری است.

دکتر صاحبکار افزود: در این زمینه دوره‌های آموزشی روش‌های شناسایی، ثبت و حفاظت از دارایی‌های فکری برای شرکت‌ها برگزار می‌شود.

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان افزود: برنامه دوم معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور پرداخت مبلغ 90 درصد از هزینه ثبت پتنت در کشورهای خارجی برای شرکت‌های دانش‌بنیان است. البته ثبت پتنت که احتمال دستاوردهای اقتصادی آن کم باشد، به صرفه نیست و معاونت علمی و فناوری هم پس از بررسی دقیق، از ثبت پتنت حمایت مالی می کند. 

دکتر صاحبکار گفت: شرکت‌های متقاضی برای استفاده از این تسهیلات، می‌توانند به سامانه کانون پتنت ایران به آدرس www.patentoffice.ir مراجعه کنند و تقاضای خود را ارایه نمایند که مشاوره لازم به این شرکت‌ها ارایه می‌شود و ابعاد مالکیت فکری و احتمال پیامدهای اقتصادی آن بررسی می‌شود و در صورت احراز شرایط لازم، مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

دکتر صاحبکار افزود: حتی اگر شرکت متقاضی مشمول استفاده از حمایت مالی 90 درصدی نشود، مشاوره لازم به شرکت برای تدوین برنامه مالکیت فکری ارایه می‌شود که کمک بزرگی به شرکت خواهد بود. 

شایان ذکر است اطلاعات تفصیلی درباره برنامه حمایت از ثبت پتنت بر روی سامانه www.Daneshbonyan.ir و سامانه www.Patentoffice.ir قرار دارد.

 

تاریخ انتشار : 1395/05/12
کد : 71739
تعداد بازدید: 408