بنیاد ملی نخبگان در حرکت به سمت توانمندسازی نخبگان و تولید ثروت از دانش است

دکتر جعفر جهان‌پناه ضمن بیان اینکه هدف اصلی بنیاد نخبگان فراهم آوردن بستری مناسب برای بروز نبوغ میان استعدادهای برتر و حرکت آنان در مسیر نخبگی است، گفت: پیرامون تجاری‌سازی و تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان، مشاوره و توصیه‌های لازم به افراد تحت پوشش داده می‌شود تا محصولاتی در راستای نیاز کشور تولید کرده و به چرخه صنعت کمک کنند.

رئیس بنیاد نخبگان استان البرز ضمن بیان اینکه هدف اصلی بنیاد نخبگان فراهم آوردن بستری مناسب برای بروز نبوغ میان استعدادهای برتر و حرکت آنان در مسیر نخبگی است، گفت: پیرامون تجاری‌سازی و تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان، مشاوره و توصیه‌های لازم به افراد تحت پوشش داده می‌شود تا محصولاتی در راستای نیاز کشور تولید کرده و به چرخه صنعت کمک کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر جعفر جهان‌پناه؛ رئیس بنیاد نخبگان استان البرز با اشاره به حضور تعداد زیادی از نخبگان و استعدادهای برتر در استان البرز، افزود: استان البرز از لحاظِ تعداد نخبگان و استعدادهای برتر در جایگاه خوبی قرار دارد.

وی با بیان ویژگی‌های فرد نخبه، گفت: با توجه به تعریف نخبگی در سند راهبردی کشور در امور نخبگان، شخصی که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور اثر گذاری بارز داشته باشد و کار برجسته‌ای ارائه کرده باشد که در سطحِ جهان مطرح شود، در دسته نخبگان قرار می‌گیرد.

دکتر جهان‌پناه افزود: هدف اصلی بنیاد نخبگان فراهم آوردن بستری مناسب برای بروز نبوغ میان استعدادهای برتر و حرکت آنان در مسیر نخبگی است.

وی ضمن ابراز نگرانی از جذب نخبگان در خارج از کشور، ادامه داد: مهمترین دغدغه بنیاد ملی نخبگان، تأمینِ امکانات و زیرساخت‌های مناسب به منظور بسترسازی برای بروز توانایی‌ها و استعدادهای نخبگان است، و در این خصوص برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و صنعتی انجام شده است که نخبگان در داخل کشور تخصص و توانایی خود را ارائه دهند و یا اگر به کشورهای دیگر برای تحصیل و تحقیق عزیمت می‌کنند، پس از پایان دوره علمی خود به کشور بازگردند و تخصص خود را در جهت ارتقای زندگی مردم بکار گیرند.

رئیس بنیاد نخبگان استان البرز ادامه داد: باید با تجهیز مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور بستری مناسب برای تأمین نیازهای نخبگان و استعدادهای برتر فراهم شود تا دانش و تخصصِ آنان در جهت پیشرفت و اعتلای  کشور، به ثمر بنشیند.

وی در خصوص تسهیلات اعطایی بنیاد نخبگان البرز برای افراد تحت حمایت خود، بیان داشت: در حالِ حاضر تعداد 400 نخبه و استعداد برتر در استان البرز وجود دارد و به آن دسته از افرادی که شرایط لازم را احراز کرده و پویایی خود را حفظ کنند، تسهیلاتی در قالب جوایز تحصیلی به منظور توانمندی آنان در دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها و مراکز فناوری کشور اعطا می‌شود. وام‌هایی نیز به منظور کمک هزینه‌ تحصیل و همچنین کمک به بروز توانایی‌ها و استعدادِهای آنان به افراد واجد شرایط پرداخت می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه دیدگاه جدید بنیاد ملی نخبگان به سمت توانمندسازی نخبگان و تولید ثروت از دانش تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: پیرامون تجاری‌سازی و تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان، مشاوره و توصیه‌های لازم به افراد تحت پوشش داده می‌شود تا محصولاتی در راستای نیاز کشور تولید کرده و به چرخه صنعت کمک کنند.

دکتر جهان پناه افزود: برای حضور نخبگان در شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت آشنایی با موضوعات مرتبط با این حوزه برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی از جمله بورس شهید تهرانی مقدم در نظرگرفته شده است که با حضور نخبگان در آن شرکت‌ها،‌ بنیاد حقوق آنها را تا مدتی تقبل می‌کند.

وی با تأکید بر لزوم هدایت نخبگان در مسیر صحیح، افزود: مهمترین امر، هدایتِ نخبگان به سمتی است که با صنعت ارتباط گرفته و علم خود را به ثروت برای شهر و کشور خود تبدیل کنند. به همین منظور بنیاد نخبگان البرز، کلینیک صنعت، معدن و تجارت را راه‌اندازی کرده است تا بسترِ لازم برای هدفِ یاد شده فراهم شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان البرز با اشاره به پتانسیل و توان بالای متخصصان و نخبگان و استعدادهای برتر علمی بومی استان در حوزه صنعت افزود: کلینیک صنعت و معدن بنیاد نخبگان استان البرز آمادگی لازم جهت بررسی و حل مسائل و مشکلات شرکت­ها و بنگاه‌های صنعتی استان را دارد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با تعامل و حمایت بیشتر مسئولین استان از بنیاد نخبگان بتوان شاهد حضور پر رنگ و تاثیرگذار نخبگان در اعتلای علم، فناوری، فرهنگ و هنر استان البرز بود.

 

تاریخ انتشار : 1393/09/08
کد : 71725
تعداد بازدید: 383