آشنایی دانشجویان و دانش‌آموختگان با مفهوم صنعتی و کاربردی علم ضرورت دارد

علمیردانی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه تربیت مدرس حضور فعال در فضای خوداشتغالی و کارآفرینی را نیازمند پیش‌نیازهایی مانند کسب مهارت‌های بازاریابی، آشنایی با مفاهیم حقوقی و زبان کسب‌وکار دانست.

علمیردانی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه تربیت مدرس حضور فعال در فضای خوداشتغالی و کارآفرینی را نیازمند پیش‌نیازهایی مانند کسب مهارت‌های بازاریابی، آشنایی با مفاهیم حقوقی و زبان کسب‌وکار دانست.

محمد علیمردانی؛ دانشجوی دکتری مهندسی پلیمر در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزیابی‌کردن روند شناسایی مستعدان‌برتر دانشگاه، پویایی فعالیت‌های نخبگانی را یکی از نقاط قابل توجه آیین‌نامه جایزه‌های تحصیلی دانست.

وی با اشاره به عملکرد مثبت دانشگاه در روند شناسایی، افزود: به دلیل هماهنگ بودن دانشگاه با آیین‌نامه‌ها و رویکرد جدید بنیاد، روند حمایت از مستعدان‌برتر تسریع شده است البته در سال گذشته به دلیل اینکه سال اول اجرای آیین‌نامه بود و دانشگاه هنوز نتوانسته بود فعالیت‌های خود را با سازوکار جدید تطبیق دهد، تا حدی در اجرا چالش وجود داشت اما در سال جدید دانشگاه به‌خوبی توجیه شده است.

دانشجوی‌برتر دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: تنها مشکل آیین‌نامه‌های جدید اطلاع‌رسانی دیرهنگام اسامی مستعدان‌برتر است که همین موضوع سبب شده در برخی موارد مشمولان نتوانند از همه امکان‌های درنظر گرفته‌شده برخوردار شوند.

علیمردانی با اشاره به لزوم توانمندی دانشجویان، اظهار داشت: پرداخت‌های مالی توانسته است بخش قابل توجهی از نیازهای مالی مستعدان‌برتر را رفع کنید اما علی‌رغم تأکید آیین‌نامه‌ جایزه‌های تحصیلی، متاسفانه در برخی موارد فرد بدون حضور فعال در فعالیت نخبگانی مدنظر از تسهیلات مالی برخوردار می‌شود که این امر ضرورت نظارت بیشتر بنیاد ملی نخبگان بر فعالیت‌های مشمولان را ایجاب می‌کند.

دانشجوی دکتری مهندسی پلیمر در ادامه موضوع اشتغال را مهمترین دغدغه مستعدان‌برتر قلمداد کرد و گفت: تعداد بالای دانشجویان و دانش‌آموختگان دکتری و اشباع‌بودن دولت و دانشگاه از پذیرش نیروی جدید، موضوع اشتغال را به مشکلی بزرگ برای فارغ‌التحصیلان تبدیل کرده است. یکی از راه‌های مناسب برای برون‌رفت از وضعیت فعلی، لحاظ‌کردن اولویت استخدامی برای مستعدان‌برتر است.

وی ورود به عرصه کارآفرینی را یکی دیگر از راه‌های اشتغال نخبگانی برشمرد و گفت: فرد در دوره دانشجویی در نظام‌آموزشیِ نظری‌محور تحصیل کرده است و کوچکترین آشنایی با حوزه عملیاتی و صنعت ندارد. از سوی دیگر حضور فعال در فضای خوداشتغالی و کارآفرینی نیازمند پیش‌نیازهایی مانند کسب مهارت‌های بازاریابی، آشنایی با مفاهیم حقوقی و زبان کسب‌وکار است که بدون دانستن آنها عملاً نمی‌توان موفق شد.

دانشجوی‌برتر دانشگاه تربیت مدرس در پایان تصریح کرد: در فضایی که اساتید دانشگاه روی چاپ مقاله متمرکز هستند و موضوعات پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها و تحقیقات در محیط صرفاً نظری تعریف می‌شود، نمی‌توان از فارغ‌التحصیل انتظار کارآفرینی داشت چراکه او در چنین فضایی با مفهوم صنعتی و کاربردی علم بیگانه است.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/05/12
کد : 71706
تعداد بازدید: 310