معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهوری موتور محرک اقتصاد دانش‌بنیان است

نماینده مردم لارستان در مجلس شوراری اسلامی، معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهوری را موتور محرک اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: تثبیت جایگاه این معاونت یکی از الزامات امروز کشور خاصه قوه مجریه به شمار می‌رود چراکه هدف آن استقلال و پایداری اقتصاد کشور از راه بکارگیری علم و فناوری و اندیشه نیروی‌انسانی جوان و متخصص است.

نماینده مردم لارستان در مجلس شوراری اسلامی معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهوری را موتور محرک اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: تثبیت جایگاه این معاونت یکی از الزامات امروز کشور خاصه قوه مجریه به شمار می‌رود چراکه هدف آن استقلال و پایداری اقتصاد کشور از راه بکارگیری علم و فناوری و اندیشه نیروی‌انسانی جوان و متخصص است.

جمشید جعفرپور؛ عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم لارستان در مجلس شوراری اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان حصول دانش‌فنی را کمال علم دانست و گفت: آموزش، پژوهش، تحقیق و نگارش مقاله‌علمی به‌نوبه خود بسیار مهم و از ارکان اصلی پیشرفت و توسعه است اما نقطه نهایی و کمال مطلوب مسیر علمی، حصول دانش‌فنی، دستاورد ملموس و حتی تئوری‌های پذیرفته شده است.

وی افزود: طبق آمار موثق نرخ رشد علمی کشور پس از انقلاب بسیار چشمگیر بوده است اما نباید تنها به این شاخص دلخوش بود. رشد کمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی، افزایش جمعیت کشور و به تبع آن افزایش کثرت دانشجویان در مقاطع تحصیلات‌تکمیلی و همچنین تصویب آئین‌نامه‌هایی مانند آئین‌نامه ارتقاء اعضای هیأت‌علمی دانشگاه نقش بسزایی در تعدد مقالات علمی و رشد کمی علم در کشور داشته‌اند.

جعفرپور ادامه داد: برخلاف بعُد تئوری، کشور در تولید و بکارگیری علوم کاربردی عملکرد مناسبی نداشته و نتوانسته از دستاوردهای علمی به ارزش‌افزوده قابل توجهی برسد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایجاد تعامل بین جامعه علمی و نیازهای جامعه خاصه در صنعت را یکی از راه‌های کاربردی‌کردن پژوهش‌های دانشگاهی عنوان کرد و اظهار داشت: برای ایجاد هر تغییری و نهادینه‌کردن هر نگرشی نخستین گام فرهنگ‌سازی است. جهت‌دهی به فعالیت‌های جامعه علمی نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست. اعتماد به نیروی‌انسانی متفکر و تحصیلکرده کشور و ارتقاء حس‌خودباوری در آنان از سویی و اعتمادسازی در صاحبان سرمایه و صنعت از سوی دیگر می‌تواند زمینه را برای تعامل و همکاری صنعت و دانشگاه فراهم کند. البته بدیهی است که این ارتباط در ابتدای امر ممکن است صرفه اقتصادی نداشته باشد اما قطعاً در درازمدت ره‌آوردهای بسیاری برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

نماینده مردم لارستان در مجلس شواری اسلامی با مثبت ارزیابی‌کردن اقدامات دولت در حوزه علم و فناوری، تصریح کرد: جلوگیری از ورود کالاهای خارجی که مشابه آن در کشور تولید می‌شود و دانش‌فنی‌بومی آن در اختیار متخصصان و محققان داخلی است موجب باز شدن فضای رقابت و در نهایت رونق کالای دانش‌بنیان ایرانی می‌شود. البته در این بین آشناکردن جامعه‌علمی با نیازهای جامعه نباید مورد غفلت واقع شود.

جعفرپور خاطرنشان کرد: وجود پول دولت در میدان اقتصاد دانش‌بنیان، آفت این حوزه است. وظیفه دولت بسترسازی، فراهم‌کردن امکانات لازم، حمایت و بهبود راه‌های ارتباطی دانشگاه و بخش‌خصوصی است. دولت باید فرصت و میدان اقتصاد دانش‌بنیان را در اختیار بخش‌خصوصی قرار دهد تا این بخش بتواند با برخورداری از اندیشه نخبگان و متخصصان داخلی و همچنین تسهیلات دولتی، داشته‌های خود را در بوته آزمایش قرار دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود مارکتینگ قوی را یکی از شروط اصلی رونق کالای دانش‌بنیان‌بومی در بازار دانست و اظهار داشت: بسیاری از کالاهای خارجی تنها به دلیل تبلیغات و بازاریابی درست در بازار موفق می‌شوند وگرنه به لحاظ کیفی نسبت به مشابه ایرانی خود مزیتی ندارند به همین دلیل برندسازی و نشان‌سازی یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد جهان است. در اقتصاد امروز جهان به راحتی می‌توان با برندسازی نبض بازار را در دست گرفت.

نماینده مردم لارستان در مجلس شواری اسلامی در پایان با بیان اینکه تحرکات بسیار خوبی در معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور و بنیاد ملی نخبگان شاهد هستیم، بر لزوم همکاری و تعامل همه نهادها و دستگاه‌های قانونگذاری، اجرایی و نظارتی با این دو نهاد تأکید کرد و گفت: معاونت علمی موتور محرک اقتصاد دانش‌بنیان است و تثبیت جایگاه آن یکی از الزامات امروز کشور خاصه قوه مجریه است. هدف معاونت علمی و فناوری استقلال و پایداری اقتصاد کشور از راه بکارگیری علم و فناوری و اندیشه نیروی‌انسانی جوان و متخصص است به همین دلیل باید شرایط به نحوی باشد که تمام نهادها و دستگاه‌ها خود را ملزم به اجرای برنامه‌های آن بدانند.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/08/30
کد : 71696
تعداد بازدید: 341