بخش خصوصی می‌تواند تسهیل‎کننده روند تولید ثروت از علم باشد

محمدحسین قربانی؛ اختصاص بودجه‌ دولتی به دانشگاه را بزرگترین مانع پیش‌روی تولید ثروت از علم دانست و گفت: نهادینه شدن تفکر اقتصاد دانش‌بنیان سبب مستقر شدن مراکز صنعتی و تولیدی در کنار دانشگاه‌ها و کسب درآمد از راه ارتباط با صنعت و در نهایت خارج شدن دانشگاه از چرخه اقتصاد دولتی خواهد شد.

محمدحسین قربانی؛ اختصاص بودجه‌ دولتی به دانشگاه را بزرگترین مانع پیش‌روی تولید ثروت از علم دانست و گفت: نهادینه شدن تفکر اقتصاد دانش‌بنیان سبب مستقر شدن مراکز صنعتی و تولیدی در کنار دانشگاه‌ها و کسب درآمد از راه ارتباط با صنعت و در نهایت خارج شدن دانشگاه از چرخه اقتصاد دولتی خواهد شد.

دکتر محمدحسین قربانی؛ سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‎وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان پویایی جامعه را در گرو پیشرفت علم و توسعه فناوری دانست و گفت: پیشرفت علم و فناوری علاوه بر رونق اقتصادی موجب اشتغال‌زایی و در نهایت نشاط جامعه می‌شود.

وی با اشاره به نقش مهم نخبگان در توسعه علمی کشور، افزود: رفع نیازهای موجود و فراهم کردن بستر لازم برای تاثیرگذاری نخبگان، منجر به تولید علم خواهد شد اما اگر این بستر به هر دلیلی ایجاد نشود، کشور عقب‌گرد خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به تأکیدات رهبری مبنی بر لزوم توجه به تولید علم، اظهار داشت: کشور در حوزه تولید علم جایگاه مناسبی در جهان دارد و در این چند ساله اخیر نیز با حاکم شدن تفکر دانش‌بنیان بر بدنه کشور پیشرفت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف مانند سلول‌های بنیادین، فناوری هوا فضا و انرژی هسته‌ای حاصل شده است اما با توجه به ظرفیت نخبگان و جوانان انتظار می‌رود مسیر پیشرفت کشور با سرعت بیشتری طی شود.

وی با بیان ضرورت تجاری‌سازی ایده و اختراع، اظهار داشت: باید شرایط بگونه‌ای باشد که تولید علم منتج به کسب درآمد و ثروت شود. در این زمینه به دلیل دولتی اداره شدن دانشگاه‌های، تاکنون پیشرفت خوبی حاصل نشده است.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس اختصاص بودجه‌ دولتی به دانشگاه را بزرگترین مانع پیش‌روی تولید ثروت از علم دانست و خاطرنشان کرد: تا زمانیکه دانشگاه با پول دولت اداره می‌شود به سمت ایجاد و یا گسترش ارتباط با صنعت سوق پیدا نمی‌کند و در نهایت برای تأمین هزینه‌های خود به خزانه دولت چشم خواهد داشت.

قربانی ادامه داد: دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ دنیا بخش قابل توجهی از هزینه‌های خود را از طریق صنعتی‌کردن پروژه‌ها و تحقیقات و از راه ارتباط با صنعت و رفع نیازهای صنعتی تأمین می‌کنند و نه تنها بارمالی بر دوش دولت ندارند بلکه پس از مدتی به سوددهی نیز می‌رسند.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه اضافه کرد: نهادینه شدن تفکر اقتصاد دانش‌بنیان سبب مستقر شدن مراکز صنعتی و تولیدی در کنار دانشگاه‌ها و کسب درآمد و در نهایت خارج شدن دانشگاه از چرخه اقتصاد دولتی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه با اشاره به لزوم تولید کالای دانش‌بنیان داخلی، جدایی بین صنعت و دانشگاه را عامل بی‌کیفیتی تولیدات داخلی عنوان کرد و اظهار داشت: تولید و عرضه کالای بی‌کیفیت داخلی به بازار به تدریج ذائقه مصرف‌کننده را به سمت محصولات خارجی و وارداتی تغییر داد. اگر فاصله ایجاد شده میان مراکز علمی با صنعت تا حد ممکن کاهش یابد علاوه بر اینکه در دراز مدت مصرف‌کننده ایرانی به سمت تولیدات داخلی متمایل می‌شود، موجب رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم نیز خواهد شد.

وی نیروی انسانی متفکر و متخصص را مهمترین عامل در پیشبرد اهداف تعیین‌شده کشور در اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: نخبگان برای تاثیرگذاری در جامعه نیازمند حمایت‌ و هدایت هستند و این در حالیست که دولت به دلیل محدود بودن منابع مالی نمی‌تواند از همه آنان پشتیبانی کند. با ورود بخش خصوصی به حوزه علم و فناوری، هم نخبگان می‌توانند از ظرفیت‌های این برخوردار شوند و هم به دلیل نگاه اقتصادی بخش خصوصی، شاهد تسهیل در روند تولید ثروت از علم خواهیم بود.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه ادامه داد: با قرار گرفتن نخبگان در چرخه تولید ثروت از علم، استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و در نهایت همراهی مردم می‌توان در کوتاهترین بازه زمانی ممکن به توسعه‌پایدار دست یافت و حتی در حوزه صادرات محصولات ایرانی به بازارهای جهانی نیز به حضوری موفق چشم دوخت.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان درباره رعایت حق مالکیت فکری افراد نیز گفت: طرح خوبی در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در حال بررسی است که امید است با تصویب آن تا حد امکان بتوان با رعایت حق مالکیت فکری، از سرقت علمی جلوگیری کرد.

 

مطالب مرتبط:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:
عملکرد خوب دولت در پیشرفت علمی و ارتقاء فناوری بومی

   دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد
   تجاری‌سازی اختراعات، راه برون‌رفت از اقتصاد متکی بر نفت و منابع طبیعی

   عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:
  اهمیت نقش اصحاب رسانه در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی

   عضو کمیسیون بهداشت و درمان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد

   هم‌افزایی دولت و مجلس لازمه توسعه‌پایدار

   عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان خبر داد:
   تصویب لایحه حمایت از تولید ملی و کارآفرینی در مجلس

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
نگاه جهانی، لازمه رشد اقتصاد دانش‌بنیان و تولید محصول از علم است

   سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:

آینده از آنِ کشوری است که در حوزه علم و فناوری سرمایه‌گذاری کند

   نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
   پیشرفت همه‌جانبه کشور در گرو توجه به نخبگان و توسعه دانش و فناوری است

   سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
   برندسازی؛ راهی برای موفقیت محصولات دانش‌بنیان در بازار

   دبیر کمیسیون صنایع و معادن در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
   حرکت پرشتابی برای حمایت از نخبگان و تبدیل ایده به محصول دانش‌بنیان آغاز شده است

 

تاریخ انتشار : 1394/03/18
کد : 71674
تعداد بازدید: 425