بنیاد، در نهادینه‌شدن فرهنگ کارآفرینی در میان دانشجویان نقش غیرقابل انکاری دارد

شایعی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به لزوم ورود جدی دانشگاهیان به عرصه کارآفرینی، گفت: در سال‌های اخیر حمایت‌های مناسب و ارائه تسهیلات حمایتی از فعالان و متقاضیان عرصه کارآفرینی توانسته موج قابل اعتنایی در فضای دانشگاه ایجاد کند.

شایعی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به لزوم ورود جدی دانشگاهیان به عرصه کارآفرینی، گفت: در سال‌های اخیر حمایت‌های مناسب و ارائه تسهیلات حمایتی از فعالان و متقاضیان عرصه کارآفرینی توانسته موج قابل اعتنایی در فضای دانشگاه ایجاد کند.

علی شایعی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، مهمترین دغدغه دانشجویان دکتری را مسائل مالی دانست و گفت: رفع این مشکل نقش بسزایی در کیفیت تحصیلی افراد دارد.

وی افزود: دانشگاه در هنگام ثبت‌نام از فرد تعهد حضور تمام‌وقت می‌گیرد در حالی که خود را در قبال تأمین مخارج و هزینه‌های او متعهد نمی‌داند. از سوی دیگر دانشجوی مقطع دکتری در سنی است که باید درآمد و استقلال مالی داشته باشد.

شایعی ادامه داد: غالب دانشجویان علی‌رغم تعهد خود به دانشگاه، بخش زیادی از زمان خود را به کار در محیط بیرون دانشگاه مشغول هستند. همین موضوع سبب می‌شود هم کیفیت تحصیلی افت کند و هم دوره دکتری طولانی و فرسایشی شود.

دانشجوی دکتری مهندسی برق با اشاره به موضوع امکانات آزمایشگاهی، اظهار داشت: در این حوزه، رشته برق با چالش و مشکل بزرگی روبه‌رو نیست و تقریباً امکانات تجهیزات خوبی در دانشگاه وجود دارد. از سوی دیگر بسیاری از موضوعات تعریف‌شده برای دانشجویان نظری است. در رشته‌های دیگر مانند هوافضا و مکانیک اما امکانات نقش مهمی در بهبود پژوهش دارد.

دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی شریف در ادامه تعدد دانشجو در مقاطع تحصیلات‌تکمیلی را یکی از عوامل بروز مشکل اشتغال دانش‌آموختگان برشمرد و گفت: در ابتدا باید پرسید چرا تا این حد در جذب دانشجو به دانشگاه اصرار وجود دارد؟ چرا ظرفیت‌ها تا این حد افزایش یافته است؟ مگر کشور چند دکتر می‌خواهد؟ بسیاری از افراد اگر در همان مقطع کارشناسی وارد بازارکار می‌شدند قطعاً امروز شرایط بهتری داشتند چرا که توانایی بالایی در حوزه عملیاتی و در مقیاس صنعتی دارند اما بی‌جهت خود را به تحصیلات‌‌تکمیلی گرفتار کرده‌اند.

وی حضور در عرصه کارآفرینی دانش‌بنیان را تنها راه ‌برون‌رفت از شرایط کنونی عنوان کرد و اظهار داشت: پیش از این مفاهیم کارآفرینی در دانشگاه غریب بودند اما در سال‌های اخیر با اقدامات انجام‌شده بسیاری از دانشجویان به ضرورت حضور فعال در این عرصه پی برده‌اند. در این میان نباید از نقش موثر بنیاد ملی نخبگان در نهادینه‌شدن این فرهنگ در دانشگاه غفلت کرد. حمایت‌های مناسب و ارائه تسهیلات حمایتی از فعالان و متقاضیان عرصه کارآفرینی توانسته است موج قابل اعتنایی در فضای دانشگاه ایجاد کند.

شایعی برگزاری کارگاه‌ و کلاس‌های مهارت‌آموزی و توان‌افزایی را پیش‌نیاز موفقیت در عرصه کارآفرینی دانست و بیان داشت: متاسفانه در رشته‌های مهندسی، دانشجو ذهنیتی نسبت به فضای غیرمهندسی و بازارسرمایه ندارد و به نوعی با این فضا بیگانه است. پر شدن این خلاء یکی از اقداماتی است که باید پیش از ورود جدی به کارآفرینی و کسب‌وکار مورد توجه قرار گیرد.

دانشجوی دکتری مهندسی برق در پایان تأکید کرد: ارائه آموزش‌های روانشناسی یکی از مواردی است که فرد را به لحاظ روحی برای حضوری موفق در بازار کسب‌وکار آماده می‌کند.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/04/09
کد : 71668
تعداد بازدید: 412