رقابت به سبک لبخند

استارتاپ ویکندهای ایران آخرین روز برگزاری خود را در سال 93 می‌گذرانند. این برای نخستین بار در جهان است 5 استارتاپ ویکند به صورت همزمان در یک شهر برگزار می‌شود.

استارتاپ ویکندهای ایران آخرین روز برگزاری خود را در سال 93 می‌گذرانند. این برای نخستین بار در جهان است 5 استارتاپ ویکند به صورت همزمان در یک شهر برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، تهران نخستین شهر در جهان است که میزبان برگزاری این رکوردشکنی استارتاپی شده است. این در حالی است که اسفندماه 93 رکورددار دیگری نیز در زمینه استارتاپ ها یعنی میزبانی برگزاری 13 استارتاپ بوده است. البته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پای کار بود و تا توانست به هر چه پررونق تر شدن این رویداد مدد رساند.

بعد از برگزار شدن استارتاپ ویکند هفته جهانی کارآفرینی که به همتمرکز شتابدهی نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 5 رویداد همزمان استارتاپ ویکند در ایران به صورت همزمان برگزار شد، این بار هفت رویداد همزمان در ایران برگزار می‌شود که 5 رویداد آن تهران است. یک رویداد در مشهد و دیگری در شهر شوشتر در حال برگزاری است.

مشهد برای پنجمین بار میزبان استارتاپ ویکند شده است و مردم شهر شوشتر برای نخستین بار این رویداد را تجربه کرده‌اند. دیگر رویدادهای تهران هم در دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، علم و صنعت، دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر در حال برگزاری است.

عرف استارتاپ ویکندها به این صورت است که 100 شرکت کننده در 10 گروه 10 نفره به فعالیت می‌پردازند. اما گاهی این تعداد کم یا زیاد می‌شود. این مسئله به این موضوع بستگی دارد که در هر گروه باید تعداد طراح، ایده پرداز اجرایی باشند. ایده مربوطه ممکن است به یک حوزه نیاز بیشتری داشته باشد و یا کمتر. هرچند روش درستی نیست، اما گاهی اجرا می‌شود.

در این میان رویداد استارتاپ ویکند دانشگاه تهران از جمله مواردی است که با 9 ایده در حال فعالیت است. برخی از شرکت کنندگان با ظرفیت ذهنی بالایی در استارتاپ ویکند شرکت نمی‌کنند.

این افراد با ایده ای که در نظر خود هست حضور پیدا می‌کنند. هنگامی که در رأی گیری ابتدایی استارتاپ ایده آنها برای عملیاتی شدن رأی نمی‌آورد امید خود را از دست می‌دهند و دیگر به ادامه مسیر تمایل ندارند.

البته رویداد استارتاپ ویکند به همین منظور است. برای تجربه اندوزی و بالا بردن تجربیات افراد، که بالا رفتن ظرفیت هم گوشه ای از این تجربه اندوزی ها است. در هر رویداد استارتاپ ویکند شاهد این صحنه هستیم که چند نفر در ابتدای مسیر از گروه‌ها جدا می‌شوند.

این مسئله را می‌توان گوشه ای از اکوسیستم کارآفرینی دانست. اکوسیستمی که افراد مستعد را رشد داده و کسانی که برای عرصه ای که به آن وارد شده‌اند ساخته نشدند را طرد می‌کند.

برای رکورآفرین ترین رویداد استارتاپ ویکند که در پایان اسفند 93 (20 تا 22 اسفند) در حال برگزاری است، جوایز ویژه ای در نظر گرفته شده است. علاوه بر شرکت کنندگان که برگزیدگان این رویداد می‌توانند همزمان با برگزیدگان رویداد اسفندماه به رقابت بنشینند و هفت نفر به کنفرانس بریج راه پیدا کنند. دیگر برگزیدگان و مسئولین اجرایی هم بلیط شرکت در کنفرانس تدکس کیش را دریافت خواهند کرد.

با این وجود استارتاپ ویکند دانشگاه امیرکبیر در این رویداد با هدیه ای ویژه سبک و حال و هوای خاصی به فضای برگزاری استارتاپ بخشیده است. مسئولین اجرایی استارتاپ ویکند دانشگاه صنعتی امیرکبیر با هدیه دادن یک کلاه شاپو که با کاغذی سبزرنگ به یادبود استارتاپ ویکند اسفند تزیین شده است موجب تنوع فضا شده‌اند.

شاید بتوان گفت این حرکت انرژی بخش و علاوه بر روحیه دادن به اعضای گروه‌ها کمی حواس آنها را پرت کرده است. شرکت کنندگان در گوشه و کنار سالن برگزاری در حال عکس برداری از خود با کلاه های هدیه گرفته شده هستند.

مسئولین اجرایی این استارتاپ بر روی انرژی شرکت کننده‌ها خیلی حساس هستند تا این انرژی در بالاترین سطح مثبت بودن باشد. به طوری که حتی در زمان سرو ناهار هم آنها را بیکار نمی‌گذارند و شرکت کننده‌ها استارتاپ ویکند امیرکبیر را به طور ویژه تشویق می‌کنند.

شرکت کنندگان این رویداد که در حال تصویرسازی دیگر رویدادهایی هستند که همزمان در دیگر دانشگاه های تهران در حال برگزاری است، با خنده و به شوخی می گویند، قطعاً بهترین رویداد در این دانشگاه در حال برگزاری است.

استارتاپ ویکند دانشگاه شهید بهشتی هم که در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر این دانشگاه در حال برگزاری است سعی دارد از شور و هیجان شرکت کنندگان کم نگذارد. شرکت کننده‌ها برای ارئه ایده های بهتر و بازخورد بالاتر نیاز به روحیه بهتری دارند. پس رویداد این دانشگاه با عکس دسته جمعی با حضور 100 شرکت کننده در حیاط ورودی این دانشکده آغاز می‌شود.

گروه های مختلف این دانشگاه در کلاس‌ها به صورت جداگانه طرح های خود را بررسی می‌کنند. برای این که آنها را دنبال کنید باید در راهرو بچرخید و کلاس به کلاس سر بزنید. هر کلاس با توجه به ایده متفاوت خود، فضای متفاوتی را دنبال می‌کند.

تاریخ انتشار : 1393/12/22
کد : 71660
تعداد بازدید: 397