جشنواره نوآوری و شکوفایی البرز در سمنان برگزار می‌شود

جشنواره ملی منطقه‌ای نوآوری و شکوفایی البرز از پانزدهم لغایت هفدهم مهرماه سال جاری در استان سمنان برگزار خواهد شد.

جشنواره ملی منطقه‌ای نوآوری و شکوفایی البرز از پانزدهم لغایت هفدهم مهرماه سال جاری در استان سمنان برگزار خواهد شد.

دکتر داود فیض؛ رئیس دفتر بنیاد نخبگان استان سمنان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان ضمن بیان این خبر گفت: جشنواره ملی منطقه‌ای نوآوری و شکوفایی البرز با رویکرد تجاری‌سازی اختراعات و نوآوری‌ها در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی در دو بخش داوری و تجاری‌سازی برگزار خواهد شد.

وی افزود: هدف از برگزاری این جشنواره‌ها ارزیابی اختراعات و حمایت از تجاری‌سازی ایده‌های نوآورانه، ایجاد بستر مناسب جهت ارتباط مخترعان با سرمایه‌گذاران و ترویج فرهنگ کارآفرینی است.

رئیس ستاد جشنواره نوآوری و شکوفایی البرز در ادامه با اشاره به نحوه ثبت‌نام و شرایط متقاضیان شرکت در جشنواره، گفت: در بخش داوری جشنواره، اختراعاتی که سال ثبت آنها در سازمان ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی، 1388 و بعد از آن است و برای نخستین بار در جشنواره‌های نوآوری و شکوفایی بنیاد ملی نخبگان شرکت می‌کنند، مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه هر مخترع تنها می‌تواند یک اختراع را برای داوری در جشنواره ارائه کند، گفت: با توجه به معیارهای ارزیابی اختراعات در جشنواره، از قبیل مسائل علمی، نوآوری، کاربردی بودن و قابلیت تجاری سازی، توصیه‌ می‌شود مخترعان بهترین اختراع خود را جهت داوری به جشنواره ارائه کنند. در رویکرد جدید داوری اختراعات، ظرفیت تجاری‌سازی اختراعات یکی از مهمترین معیارها به شماره می‌آید.

دکتر فیض خاطر نشان کرد: مخترعانی که اختراعات آنها طی روزهای برگزاری جشنواره توسط داوران مورد تأیید قرار گیرد، می‌توانند از اعتبار پژوهش و نوآوری سطح 3 بنیاد برای تکمیل اختراع خود و نیز تسهیلات نظام وظیفه بر اساس آیین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان استفاده کنند.

رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان ادامه داد: ثبت نام این جشنواره از 1 شهریور ماه آغاز و تا 26 شهریور ماه ادامه داشته و به دلیل تقاضای برخی از مخترعان ثبت نام تا 1 مهر ماه تمدید شد که در بخش داوری اختراعات، حدود 150 اختراع از میان کل اختراع ‌های ثبت‌نام شده بر اساس معیار‌های داوری اولیه موفق به راهیابی بخش داوری چهارمین جشنواره ی نوآوری و شكوفايی البرز خواهند شد.

بخش تجاری‌سازی مخصوص اختراعات سطح3 بنیاد و شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های مستقر در مراکز رشد پارک‌های علم و فن آوری است که طی روزهای 15 لغایت 17 مهر ماه در استان سمنان حضور خواهند یافت.

وی در ادامه افزود: که در این بخش از شرکت‌ها و سرمایه‌‌گذاران‌ بخش‌های دولتی و خصوصی جهت مشارکت فعال در بخش تجاری‌سازی این جشنواره دعوت بعمل آمده است.

رئیس ستاد جشنواره نوآوری و شکوفایی البرز در پایان گفت: جشنواره اختراعات البرز با همکاری بنیادهای نخبگان استان سمنان، گلستان، مازندران، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی برگزار می‌شود و از همه علاقه‌مندان، مخترعان، دانشجویان و دانش‌آموزان برای بازدید از این نمایشگاه دعوت بعمل می‌آید.

تاریخ انتشار : 1393/07/06
کد : 71657
تعداد بازدید: 357