لزوم برقراری شبکه ارتباطی میان جشنواره‌های رویش و فن‌بازارها

رئیس بنیاد نخبگان لرستان در یادداشتی آورده است: برقراری شبکه ارتباطی میان جشنواره‌های منطقه‎ای رویش و فن‌بازارها در راستای افزایش تعامل و تبادل نظر و همچنین تسهیل دسترسی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به اختراعات مورد تأیید بنیاد ملی نخبگان ضرورت دارد.

*حمزه امیری

توانمندی‌های کشور در حوزه‌ی فناوری و نوآوری مهمترین و پایدارترین بخش از توانمندی اقتصادی ایران است. بنابراین فناوری‌های پیشرفته به‌عنوان ستون‌های اصلی ساختمان اقتصاد دانش‌بنیان کشور همزمان با رشد چشمگیر و قابل توجه کشور در این حوزه‌ها باید در تعاملات دیپلماتیک با سایر کشور خصوصاً کشورهای مستقل و اسلامی جایگاه خود را بیش از پیش ارتقاء دهد.

بی‌شک الگوها و برنامه‌های مختلفی در بازاریابی و فروش فناوری از ایده تا پدیده در دنیای معاصر وجود دارد. نظر به اهمیت موضوع خاص فناوری، با نگاه به مفاهیمی چون اقتصاد دانش‌بنیان، تجاری‌سازی و فن‌بازارها، می‌توان گفت همه برنامه‌ها بایستی هدفمند و در جهت ایجاد مزیت رقابتی و تولید ثروت حرکت کنند و نوعی نظام ملی فناوری با نگرش جدید در جهت بهره‌مندی کامل پایه‌گذاری شود.

ساختار اقتصادی دنیای امروز با گذشته بطور اساسی تفاوت دارد. زیرساخت‌های سخت‌افزاری و دارایی‌های مشهودی که تا دیروز در یک بنگاه اقتصادی نقش تعیین کننده داشت، جای خود را به نوآوری، ابداع، خلق محصولات جدید و دارایی‌های نرم‌افزاری داده‌اند. به همین منظور کشور‌هایی که سهم قابل ملاحظه‌ای از تولید علم و فناوری جهان را به خود اختصاص داده‌اند از نظر صنعتی توسعه یافته و در عرصه بین‌المللی از توان اقتصادی و سیاسی بالاتری برخوردارند. لازمه رشد اقتصادی در دنیای امروز و در عصر کنونی، کاربردی‌کردن علم برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان، تأسیس مراکز رشد، مراکز تولید دانش و فن‌آوری و مهارت‌های فنی در کشور به‌منظور هدفمندکردن یافته‌های پژوهشی است. دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری باید به‌عنوان رکن اساسی در توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی کشور مورد حمایت قرار گیرند.

مسئله بازاریابی برای محصولات دانش‌بنیان در شرایط کنونی کشور بسیار حائز اهمیت است. شرکت‌های دانش‌بنیان عمدتاً توسط افرادی راه‌اندازی می‌شود که به دلیل نگاه و اندیشه پژوهشی و تحقیقاتی، غالباً با فضای تجارت و اصول حاکم بر بازار آشنایی کاملی ندارند و تقریباً تمام شرکت‌های دانش‌بنیان با این معضل دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ البته ناگفته نماند یکی از دلایل عمده ورشکستگی تعداد بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان در کشورهای دیگر هم، همین مسئله بازاریابی است.

بسياري از مخترعین و کارآفرینان محصولاتي با استانداردهاي بالا توليد مي‌كنند كه قابل عرضه و رقابت در بازارهاي بين‌المللي است اما ادبيات تجارت بين‌الملل در مقايسه با تجارت داخلي بسيار متفاوت است و از وسعت و پيچيدگي‌هاي بيشتري برخوردار است که تولیدکنندگان بومی متاسفانه با آن آشنایی ندارند.

شناخت بازارهاي هدف، نحوه ارتباط با آنها، انعقاد قراردادهاي مربوطه، مسائل مالي، مشوق‌ها و همچنین حمايت‌هاي قانوني از صادركنندگان از جمله دغدغه‌هاي اصلي این حوزه است كه مانع از بالفعل‌شدن توان‌هاي بالقوه صادراتي كشور مي‌شود.

با نگاهی به برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای رویش در سراسر کشور و ارائه دستاوردها و اختراعات چشمگیر و قابل توجه، ضرورت دارد فن‌بازارها همگام با این جشنواره‌ها و در کنار مخترعین حضوری فعال داشته باشند و نوعی نظام‌فروش فناوری را، البته با نگرشی نوین بدست آورد. امروزه کشورها برنامه‌های مناسبی را در حوزه رشد و توسعه، فروش و صادرات فناوری در محدوده ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی آغاز کرده‌اند و اهمیت این مسئله تا جایی است که توانسته سیاستگذاران و برنامه‌ریزان دولتی و خصوصی را با نگرش جدیدی بنام فن‌بازار روبرو سازد.

با توجه به مباحث مطرح شده، برقراری شبکه ارتباطی میان این جشنواره‌ها و فن‌بازارها  سبب افزایش تعامل و تبادل نظر و همچنین تسهیل دسترسی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با اختراعات مورد تأئید بنیاد ملی نخبگان می‌شود.

 

*رئیس بنیاد نخبگان لرستان

 

 

تاریخ انتشار : 1394/08/18
کد : 71653
تعداد بازدید: 536