لزوم تشکیل کانون تفکر با تجمیع پتانسیل نخبگان مقیم و غیرمقیم

دکتر الستی، افزوده شدن اندیشه نخبگان و متخصصان غیرمقیم به فکر و ایده نخبگان مقیم و حضور این افراد در چرخه خدمت‌رسانی به جامعه را از جمله اولویت‌های مهم کشور و تشکیل‌دهنده کانون تفکری غنی دانست.

دکتر الستی، افزوده شدن اندیشه نخبگان و متخصصان غیرمقیم به فکر و ایده نخبگان مقیم و حضور این افراد در چرخه خدمت‌رسانی به جامعه را از جمله اولویت‌های مهم کشور و تشکیل‌دهنده کانون تفکری غنی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم تودیع و معارفه رئیس بنیاد نخبگان استان قم با حضور معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان، معان سیاسی-امنیتی استانداری قم و جمعی از مسئولان اجرایی استان برگزار شد.

در این مراسم، دکتر آریا الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان، شناسایی و هدایت همه نخبگان و مستعدان‌برتر کشور را مهمترین هدف بنیاد ملی نخبگان دانست و گفت: در کنار بکارگیری ظرفیت و پتانسیل نخبگان و مستعدان‌برتر مقیم، شناسایی، هدایت و زمینه‌سازی برای اثرگذاری نخبگان و متخصصان غیرمقیم از اولویت‌های مهم کشور است چراکه با حضور این افراد در چرخه خدمت‌رسانی به جامعه و افزودن اندیشه آنان به فکر و ایده نخبگان مقیم می‌توان کانون تفکری غنی تشکیل داد.

وی ضمن اشاره به لزوم برخورداری از ظرفیت‌های بخش‌خصوصی، به ویژه خیرین، برای پیشبرد اهداف کشور در حوزه نخبگانی، تعامل نهادها و دستگاه‌های حکومتی، دولتی و مردمی با بنیاد ملی نخبگان را از ضروریات امروز کشور عنوان کرد.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی مانند استانداری‌ها از امکانات خوبی برخوردار هستند که می‌توانند در یک تعامل دوسویه با بنیاد این داشته‌ها را در راستای نهادینه‌شدن فرهنگ نخبگانی و عملیاتی‌شدن برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان بکار گیرند. وظیفه شناسایی، هدایت و حمایت از نخبگان و مستعدان‌برتر رسالت مهم و سنگینی است که بر دوش بنیاد گذاشته شده است اما باید دانست بدون همکاری و تعامل دیگر نهادها این هدف دست‌یافتنی نیست و تأکیدات رهبر معظم انقلاب در مجامع عمومی به اهمیت نقش بنیاد ملی نخبگان نیز دال بر همین موضوع است.

الستی در ادامه با بیان اینکه بنیاد نخبگان استان قم تاکنون در کنار وظایف معین خود در حوزه نخبگانی، نقش مهمی در مباحث فرهنگی ایفا کرده است، گفت: به دلیل ظرفیت‌ و پتانسیل بالای قم، این استان از اولین استان‌هایی بود که بنیاد نخبگان استانی در آن تاسیس شد و تا امروز نیز خدمات خوبی به نخبگان و مستعدان‌برتر ارائه داده است و از این حیث کارنامه قابل قبولی دارد.

پتانسیل نخبگانی باید حلقه اتصال همه ارکان جامعه باشد

در ادامه این مراسم، احد جمالی؛ معاون سیاسی-امنیتی استانداری قم دانش‌بنیان‌شدن ظرفیت‌ نخبگان را از ارکان اصلی استقلال اقتصادی کشور دانست و گفت: بکارگیری فکر و اندیشه نخبگانی در اقتصاد و تجاری‎سازی ایده‌های این افراد، تنها راه برون‌رفت از اقتصاد تک‌محصولی و خام‌فروشی است. بسیاری از کشورهای دیگر که امروزه از آنها به نام توسعه‌یافته یاد می‌شود، با کمترین برداشت از منابع طبیعی و تنها با اتکا به علم و فناوری به این جایگاه رسیده‌اند.

وی با بیان اینکه سعادت هرجامعه‌ای در گرو بهره‌مندی درست از ظرفیت نخبگان آن جامعه است، افزود: کشور زمانی به توسعه‌پایدار می‌رسد که بهره‌مندی از ظرفیت نخبگانی حلقه اتصال و پاشنه آشیل ارکان مختلف جامعه ازجمله صنعت، مراکز علمی، بازار و غیره باشد.

معاون سیاسی-امنیتی استانداری قم به ظرفیت بالای نخبگانی این استان اشاره کرد و تعدد حضور دانشجویان و حوزویان نخبه و مستعدبرتر در استان را نشان از پتانسیل زیاد قم دانست و گفت: بسیاری از این افراد در زمینه‌های مختلف مانند المپیادهای علمی، مسابقات قرآنی و جشنواره‌های نوآوری در سطوح ملی و بین‌المللی رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند. از سوی دیگر استان قم دارای موقعیت خاص صنعتی، اقتصادی و اجتماعی و وضعیت استراتژیک ویژه‌ای است. به عنوان نمونه نزدیکی به پایتخت یکی از مزیت‌هایی است که می‌توان با استفاده از آن زمینه مناسبی برای اثرگذاری نخبگان در قم فراهم کرد.

لزوم تجاری‎سازی و عملیاتی‌کردن اندیشه نخبگانی

در بخش دیگری از این مراسم، محمد محمدرضایی؛ رئیس بنیاد نخبگان قم با اشاره به ضرورت حمایت و هدایت نخبگان و مستعدان‌برتر، گفت: این افراد هوش و استعداد ذاتی بالایی به نسبت دیگران دارند. عملیاتی‌کردن این موهبت ذاتی و به منصه ظهور رساندن آن نه تنها فرد که جامعه را به سمت تعالی و توسعه رهنمود می‌کند.

وی زمینه‌سازی برای عملیاتی‌شدن ایده و تجاری‌سازی دستاوردهای علمی نخبگان و مستعدان‌برتر را از رسالت‌های مهم بنیادهای نخبگان استانی دانست و افزود: تسهیل مسیر تاثیرگذاری این افراد در جامعه سبب می‌شود در کمترین زمان ممکن جامعه‌ای ایرانی به الگویی بی‌نظیر در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و حتی اخلاقی تبدیل شود.

محمدرضایی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت توجه به نخبگان و جوانان در دین مبین اسلام اشاره کرد و آن را از تأکیدات مهم قرآن و حضرات معصومین(ع) دانست.

لازم به ذکر است، در این مراسم ضمن تقدیر از خدمات سید حسین اخوان علوی، محمد محمدرضایی به عنوان رییس بنیاد نخبگان استان قم معرفی شد.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/09/02
کد : 71637
تعداد بازدید: 399