«تنوع» یکی از بارزترین شاخصه‌های جوایز تحصیلی است

امیرخانی؛ دانشجوی دکتری مهندسی برق با مثبت‌ ارزیابی‌کردن تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان، تنوع را یکی از شاخصه‌های آن برشمرد و گفت: پرداخت‌های 12 ماهه راتبه‌های مالی می‌تواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

امیرخانی؛ دانشجوی دکتری مهندسی برق با مثبت‌ ارزیابی‌کردن تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان، تنوع را یکی از شاخصه‌های آن برشمرد و گفت: پرداخت‌های 12 ماهه راتبه‌های مالی می‌تواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

 

عبدالله امیرخانی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه علم‌وصنعت در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تسریع روند شناسایی مستعدان‌برتر دانشگاهی در دور جدید، مشارکت دانشگاه منوط به نظارت بنیاد ملی نخبگان را اقدامی شایسته دانست.

 

وی افزود: افزایش مشارکت دانشگاه گرچه فی‌نفسه اقدامی مناسب است اما نگرانی‌هایی را در پی دارد. یکی از موارد عدم‌آگاهی کارشناسان دانشگاه با فضا و مقتضیات نخبگانی است. به عبارت بهتر این افراد گرچه پرتلاش هستند اما علم و آگاهی کاملی نسبت به حوزه نخبگانی ندارند و به‌همین دلیل بعضاً انتخاب‌های نادرستی از سوی دانشگاه به بنیاد ملی نخبگان معرفی می‌شوند و افراد شایسته‌ای جا می‌مانند.

 

دانشجوی دکتری مهندسی برق ادامه داد: می‌توان برای بهبود وضعیت از توان خود مستعدان‌برتر مورد تأیید بنیاد استفاده کرد. به این ترتیب که این افراد در کنار کارشناسان دانشگاه به عنوان اهرمی کمکی حضور داشته باشند. از سوی دیگر خود کارشناسان نیز باید آموزش‌های لازم را کسب کنند.

 

امیرخانی با مثبت‌ ارزیابی‌کردن تسهیلات اعطایی، تنوع را یکی از شاخصه‌های آن برشمرد و اضافه کرد: در مسیر اجرا نیز باید همان دقتی که در برنامه‌ریزی صورت گرفته است لحاظ شود. به عنوان نمونه برای دانشجوی دکتری چیزی به نام تعطیلی وجود ندارد و عملاً در تابستان نیز در دانشگاه حضور دارد. بنابراین پرداخت‌های 12 ماهه می‌تواند بیشتر کمک حال او باشد. از سوی دیگر اگر راتبه‌های مالی ماهانه پرداخت شوند، اثرگذاری بیشتری خواهند داشت.

 

دانشجوی‌برتر دانشگاه علم‌وصنعت کاهش بروکراسی اداری را یکی از لازمه‌های حمایت از اجتماع نخبلگانی برشمرد و اظهار داشت: تسهیلاتی مانند حمایت از شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی و یا پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری امکان‌های بسیار خوبی است که متأسفانه در برخی موارد به‌دلیل پیچیدگی سیستم اداری، فرد متقاضی نمی‌تواند از آنها استفاده کند.

 

وی در پایان، شرط رضایت استاد راهنما را یکی از مشکلات آیین‌نامه عنوان کرد و گفت: استاد راهنما به اندازه کافی اهرم فشار بر دانشجو در اختیار دارد و همین سبب می‌شود برخی از آنان توان دانشجو را برای انجام پروژه‌های صنعتی خود به‌کار بگیرند. از سوی دیگر شرط رضایت استاد راهنما نیز این وضعیت را تشدید می‌کند. در این نقطه لزوم نظارت بنیاد ملی نخبگان بدیهی است. به عبارت بهتر در برنامه‌ریزی‌ها دقت بسیاری اعمال شده است اما برای رسیدن به هدف نهایی، بنیاد نباید از نظارت غافل شود.

 

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/06/23
کد : 71636
تعداد بازدید: 333