پایگاه‌های تخصصی جذب نخبگان ایرانی غیر‌مقیم به‌زودی افتتاح می‌شود

معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: پایگاه‌های تخصصی جذب نخبگان ایرانی غیر‌مقیم به‌زودی کار خود را آغاز خواهد کرد.

معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: پایگاه‌های تخصصی جذب نخبگان ایرانی غیر‌مقیم به‌زودی کار خود را آغاز خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، مهندس علی مرتضی بی‌رنگ، معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه کارگروه علوم و فناوری های نوین تصریح کرد: پایگاه‌های تخصصی جذب نخبگان ایرانی غیر‌مقیم با هدف ایجاد زمینه‌ برای استفاده از توانمندی و تخصص این افراد و همچنین برقراری ارتباط با همتایان داخلی خود در مراکز و مؤسسات علمی تشکیل می‌شود.

وی افزود: مهم ترین گروه هدف ما در این طرح فارغ التحصیلان دکترای ایرانی دانشگاه‌های برتر دنیا هستند که در مرحله تصمیم‌گیری برای ماندن در کشور محل تحصیل و یا بازگشت به ایران قرار دارند و هدف از این طرح فراهم نمودن شرایطی جهت ترغیب آنها به بازگشت به کشورشان می‌باشد.

اجرای طرح پایگاه‌های تخصصی جذب بصورت پایلوت


دبیر کارگروه علوم و فناوری‌های نوین افزود: در فاز اول با 5 پایگاه منتخب قراردادی منعقد خواهد شد و این پایگاه‌ها اولویت‌های پژوهشی و ظرفیت‌های موجود خود را بصورت پروژه محور و مشخص اعلام خواهند کرد.

وی افزود: در مرحله نخست 50 متخصص ایرانی غیر‌مقیم در حوزه‌های فناوری مختلف را با توجه به نیاز پایگاه‌ها و بر اساس یک پروژه مشخص به آنها معرفی می‌کنیم و پس از بررسی و تایید نهایی پایگاه‌ها، نخبگان ایرانی غیرمقیم می‌توانند به‌محض ورود به کشور در پایگاه تخصصی مشغول به‌کار شده و هم‌زمان جهت تایید مدارک تحصیلی خود اقدام کنند.

به گفته مهندس بیرنگ، عدم وجود فضای شفاف در بحث اشتغال نخبگان ایرانی غیر مقیم به دلیل عدم حضور آنها در کشور، موضوع خدمت سربازی و زمان‌بر بودن فرایند تایید مدارک مهم‌ترین موانع حضور و همکاری نخبگان ایرانی غیرمقیم با مرکز داخلی و استفاده از ظرفیت بالای ایشان در کشور می‌باشد که تلاش کرده‌ایم در مکانیزم طراحی شده جدید این موانع را تا حدی رفع کنیم.

وی بیان کرد: متخصصان توانمند و برجسته‌ای در دیگر کشورها داریم که علاقه‌مند به انتقال تجارب و دانش خود به کشورشان می‌باشند، وظیفه ما فراهم نمودن شرایطی جهت افزایش تردد و زمینه‌سازی بهره‌مندی از توانایی‌های آنها است.

معاون امور بین الملل و تبادل فناوری با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح‌ها با متخصصین و خبرگان این حوزه مذاکراتی داشتیم، گفت: حمایت از تشکل‌ها و شبکه‌های تخصصی ایرانیان غیر مقیم، شناسایی موانع و چالش‌های موجود برای بازگشت نخبگان ایرانی و ارائه و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ترغیب متخصصین و دانشمندان ایرانی به همکاری با همتایان داخلی مهم ترین مواردی بود که در این طرح‌ها به آنها توجه داشتیم.

تاریخ انتشار : 1393/06/26
کد : 71624
تعداد بازدید: 632