انعقاد تفاهم‌نامه همكاري بین بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه مسکو لومانوسف(MGU)

بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه دولتی مسکو (MGU) تفاهم‌نامه مشترک همکاری امضا کردند.

بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه دولتی مسکو (MGU) تفاهم‌نامه مشترک همکاری امضا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه دولتی مسکو (MGU) با حضور دکتر ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، آندری فورسنکو دستیار علمی و فناوری رئیس جمهور فدراسیون روسیه، دکتر سهراب‌پور؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان و دکتر ویکتور سادونیچی؛ رئیس دانشگاه دولتی مسکو دوشنبه‌Y بیست‌وچهارم فروردین‌ماه در محل معاونت علمی و فناوری امضا شد.

از اهداف اصلی تعیین شده برای انعقاد این تفاهم‌نامه می‌توان به همکاری‌های دانشگاهی از جمله اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان استعدادبرتر کشور در رشته‌های مورد توافق طرفین، برگزاری دوره‌های مشترک علمی، کنفرانس و کارگاه‌های تحقیقاتی مشترک و همچنین استفاده از الگوهای سیاست‌گذاری دو کشور در حوزه نخبگان اشاره کرد.

ترویج همکاری‌های علمی و تحقیقاتی مشترک در زمینه‌های مورد علاقه طرفین، کمک به ارتقاء سطح علمی اساتید دانشگاهی در حوزه‌های مورد علاقه طرفین، تبادل نشریات و مقالات تحقیقاتی در حال اجرای طرفین و اهتمام به درک متقابل درخصوص فرصت‌ها و منافع موجود در برنامه‌های تحقیقاتی مشترک و پروژه‌های فناورانه از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

در این تفاهنامه كليه همكاري‌هاي ميان بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه دولتی مسکو در خصوص موضوعات مورد توافق، پس از تایید بنیاد و در چارچوب قوانین و شاخص‌های تعیین شده توسط طرفین اجرا خواهند شد.

دانشمندان ایرانی سطح علمی بسیار بالایی دارند

در این نشست سادونیچی ضمن استقبال از مفاد تفاهم‌نامه گفت: با توجه به تخصص اصلی خود در حوزه علوم ریاضی در گذشته با دانشمندان و نخبگان علوم ریاضیات در ایران همکاری‌های علمی و تحقیقاتی داشته‌ام و اذعان می‌کنم دانشمندان ایرانی از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه MGU صرفا یک سازمان آموزشی نیست، به بخشی از دستاوردهای فناورانه این دانشگاه از جمله طراحی و پرتاب 6 ماهواره به فضا اشاره کرد.

لازم به‌ذکر است آقای سادونیچی علاوه بر ریاست دانشگاه MGU، ریاست اتحادیه اساتید روسیه و قائم مقام آکادمی علوم روسیه این کشور را نیز بر عهده دارد و از ریاضی‌دانان سرآمد فدراسیون روسیه است.

 دانشگاه MGU یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور روسیه بوده و در حال حاضر حدود 40000 دانشجو در 39 دانشکده و 15 مرکز تحقیقاتی آن مشغول به تحصیل و کارند که حدود 5000 نفر از این دانشجویان از کشورهای دیگر هستند. در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها این دانشگاه با 10000 محقق جزء 100 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است.

 

تاریخ انتشار : 1394/01/25
کد : 71612
تعداد بازدید: 358