پرهیز از انحصار در تولید و ایجاد فضای رقابتی زمینه‌ساز رونق اقتصادی است

محمودیان گفت: پرهیز از انحصار در تولید و ایجاد فضای رقابتی ازجمله مواردی است که می‌تواند در کنار اصلاح الگوی‌مصرف، زمینه‌ساز رونق اقتصاد خاصه در بخش دانش‌بنیان شود.

محمودیان گفت: پرهیز از انحصار در تولید و ایجاد فضای رقابتی ازجمله مواردی است که می‌تواند در کنار اصلاح الگوی‌مصرف، زمینه‌ساز رونق اقتصاد خاصه در بخش دانش‌بنیان شود.

سید عبادالله محمودیان؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی‌ شریف در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، ریاضی را پایه و رکن پیشرفت‌های فناوری در سال‌های اخیر دانست و گفت: انفجار علم ریاضی یکی از عوامل اصلی جهش فناوری در چند دهه اخیر است.

وی افزود: شاید ریاضی به‌خودی‌خود ثروت‌آفرین و درآمدزا نباشد اما اثر آن بر علوم دیگر خاصه فنی‌مهندسی انکارناشدنی است.

محمودیان با اشاره به اهمیت تولید علم در رشد و پیشرفت کشور، ثروت‌آفرینی از راه علم را یکی از ملزومات امروز کشور برشمرد و ادامه داد: در شرایط کنونی که کشور با موضوع تعدد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و ایجاد اشتغال مناسب برای این افراد خاصه دانش‌آموختگان فنی‌مهندسی و علوم‌پایه مواجه است، حضور در عرصه کسب‌وکار دانش‌بنیان یک ضرورت است. چراکه از این طریق هم اشتغال‌زایی صورت می‌پذیرد و هم اقتصاد علم رونق می‌گیرد.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را امری ضروری دانست و اظهار داشت: رونق این بخش سبب ترغیب دانشگاهیان برای حضور فعال در عرصه دانش‌بنیان می‌شود. یکی از نیازهای موجود، حمایت از محصولات دانش‌بنیان در بازارمصرف و فضای‌رقابتی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی‌ شریف با اشاره به لزوم تصحیح فرهنگ‌مصرف بازار بومی، یادآور شد: هر تولیدکننده‌ای برای بقا در بازارسرمایه نیازمند خریدار است. به‌همین دلیل یکی از بخش‌های مهم عرصه تولید، اصلاح فرهنگ عمومی جامعه و سوق‌دادن آن به سمت کالای ایرانی است.

محمودیان اضافه کرد: متأسفانه فرهنگ اشتباهی در کشور وجود دارد به‌طوریکه هر کالایی به صرف خارجی‌بودن «خوب» و هر کالای ایرانی بی‌کیفیت تلقی می‌شود. این در حالی است که در بسیاری موارد تولید ایرانی در سطح بسیار بالاتری نسبت به نممونه خارجی قرار دارد و در برخی صنایع نوظهور نیز پیشرفت‌های قابل‌توجهی انجام شده است.

وی افزود: بسیاری از کالاهای موجود در بازار که برچسب تولید فلان کشور را دارند، ایرانی هستند. یعنی کالای ایرانی در بازار داخلی با نام محصول خارجی فروخته می‌شود. این روند نشان می‌دهد فرهنگ جامعه‌مصرف نیاز به اصلاح دارد.

محقق برجسته ریاضی، یادآور شد: در سال‌های گذشته برخی تولیدکنندگان ایرانی با ایده و انگیزه و به‌کارگیری توان علمی توانستند محصولات خوبی عرضه کنند و در بازار نیز به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند و اعتماد جامعه را جلب کنند اما پس از مدتی به تدریج از کیفیت محصولات آنها کاسته شد. این روند نزولی در برخی موارد یکی از دلایل عدم‌اعتماد به کالای ایرانی است که البته باید اصلاح شود و تولیدکننده هر روز به سمت استانداردهای بالاتر حرکت کند.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی-فرهنگی «ایران ساخت»، تصریح کرد: پرهیز از انحصار در تولید و ایجاد فضای رقابتی ازجمله مواردی است که می‌تواند در کنار اصلاح الگوی‌مصرف، زمینه‌ساز رونق اقتصاد خاصه
در بخش دانش‌بنیان شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی‌ شریف در پایان گفت: رونق اقتصادی هر کشوری به بخش تولیدی و صنعتی وابسته است و هرچه این بخش توانمندتر و موفق‌تر باشد، اقتصاد پویاتر خواهد بود. در این بین ایران در برخی صنایع مانند فرش، نه‌تنها صاحب‌سبک است بلکه صاحب‌صنعت است.

تاریخ انتشار : 1395/08/05
کد : 71572
تعداد بازدید: 780