بنیادهای نخبگان استانی، خانه مستعدان و نخبگان باشد

رئیس بنیاد ملی نخبگان در بیست و چهارمین نشست روسای بنیادهای نخبگان استانی با اشاره به اینکه بنیادهای نخبگان استانی باید خانه مستعدان و نخبگان استان‎ها و محلی برای رشد، پیشرفت و تبادل نظر با آنها باشد. بر لزوم حمایت از مستعدان برتر در سراسر کشور تاکید کرد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در بیست و چهارمین نشست روسای بنیادهای نخبگان استانی با اشاره به اینکه بنیادهای نخبگان استانی باید خانه مستعدان و نخبگان استان‎ها و محلی برای رشد، پیشرفت و تبادل نظر با آنها باشد. بر لزوم حمایت از مستعدان برتر در سراسر کشور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دومین روز نشست سراسري رئيسان بنيادهاي نخبگان استانی‌ با حضور دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، معاونان و مدیران بنیاد ملی نخبگان و روسای بنیادهای نخبگان استانی به میزبانی بنیاد نخبگان آذربایجان‌غربی در ارومیه برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دکتر ستاری، نیروی انسانی را سرمایه  اصلی کشور دانست و گفت: با توجه به جمعیت جوان و تعداد دانشجویانی که در مراکز آموزشی کشور مشغول به تحصیل هستند و تعداد فارغ‎التحصیلان ما به ویژه در رشته مهندسی، ایران در حوزه سرمایه‌های انسانی در میان کشورهای برتر دنیا قرار دارد و نباید فراموش کنیم، امروز دانش منبع اصلی توسعه و پیشرفت هر کشوری است.

ستاری با اشاره به اینکه بنیادهای نخبگان استانی باید خانه مستعدان و نخبگان استان‎ها و محلی برای رشد، پیشرفت و تبادل نظر با آنها باشد. بر لزوم حمایت از مستعدان برتر در سراسر کشور ناکید کرد و گفت: نسل جوان هر استان سرمایه‎های آن استان و کشور هستند و بنیادهای نخبگان استانی باید با برنامه‎ریزی صحیح، شناخت استعدادها و نیازهای نیروی انسانی متفکر و متخصص خود با برقراری ارتباط و تعامل صحیح با آنها راه را برای قرار گرفتن این پتانسیل بی‎نظیر در مسیر تاثیرگذاری بر جامعه، هموار کنند.

وی ادامه داد: دولت به تنهایی قادر به ایجاد تغییر در فضای اشتغال و کارآفرینی نیست، تحقق این امر و موفقیت در این عرصه نیازمند حضور و پشتکار همه و به ویژه بخش خصوصی است تا با شناخت و به کارگیری نیروی متخصص، امکان تغییر و اثرگذاری بیش از پیش فراهم شود.

ستاری با تاکید بر اینکه ایران کشوری است با پنج هزار سال تاریخ و دانشمندان ایرانی در طول تاریخ، زادۀ زیست بوم و فضای حاکم بر عصر خود بوده‌اند، گفت: قانون شرکت‎های دانش بنیان چیزی جز ایجاد اکو سیستم مناسب نیست.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به سرمایه‎گذاری دولت برای ایجاد زیرساخت و زیست بوم مناسب در پارک‎های علم و فناوری ادامه داد: خوشبختانه دستاورد سرمایه‎گذاری و ایجاد فضای مناسب برای شرکت‎های دانش‎بنیان و پارک‎های علم و فناوری در سال گذشته بسیار قابل توجه است که این امر نشان می‌دهد ایجاد سیستم مناسب برای فعالیت شرکت‎های دانش‎بنیان قطعا نتیجه دلخواه را در پی خواهد داشت.

وی افزود: بنیادهای نخبگان استانی باید به جایی برسند که بتوانند حتی از استان‎های دیگر و کشورهای دیگر متخصصان را جذب کنند و این امر نیازمند عزمِ جزم و اتحاد همه دستگاه‌های در استان است. اکنون این سیستم در بنیاد راه افتاد است و بسیاری از افراد که تا پیش از این در خارج از کشور مشغول تحصیل و فعالیت بودند به کشور بازگشته و ایده‎‎های خود را عملیاتی کرده‎اند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه با تاکید بر فرهنگسازی برای تفکر دانش‎بنیان و استفاده از پتانسیل همه افراد برای دستیابی به اقتصادی بر بنیانِ دانش گفت: در راستای فرهنگسازی برای ترویج تفکر دانش‎بنیان، کارآفرینی و تاکید بر تولید داخلی با حمایت معاونت علمی و فناوری، فعالیت‎های بسیاری در رسانه‎‎ها و به ویژه تلویزیون و فضاهای مجازی صورت گرفته که در ماه‎های آینده شاهد رشد بیش از پیش آن خواهید بود.

رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‎بنیان سپس بر اهمیت انجام کارهای فرهنگی برای ایجاد زیست بوم مناسب، آشنایی مستعدان برتر با دارایی‎های فکری و ایجاد تعلق خاطر در آنها تاکید کرد و گفت: انجام کارهای فرهنگی باید جدی گرفته شود. ایجاد حس تعلق خاطر، امید، انگیزه و اعتماد به نفس در نیروی جوان متخصص باید در اولویت اهداف برگزاری اردوهای جهادی، بازدیدهای علمی و رویدادهای کارآفرینی باشد، زیرا چنین فعالیت‎هایی بیش از هر چیز، فرهنگسازی و ایجاد فضای مناسب برای رشد، تعالی و آینده کشور است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سال جاری بحث جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان با جدیت بیشتر پیگیری می‎شود، تصریح کرد: هدف از فعالیت‎های مراکز نوآوری دانشگاه‎ها باید تربیت نیروی انسانی باشد، دانشگاه‎ها باید به دانشجویان بیاموزند که به استارت‎آپی که پس از چند ماه فعالیت به موفقیت نمی‎رسد به عنوان کلاس کارآموزی نگاه کنند و از تجربه‎های آن برای دوبار بلندشدن و تلاش دوباره استفاده کنند و این همان تربیت نیرو متخصص است. نسل جدید ما باید بداند با نفت خام دیگر نمی‎شود کشور را اداره کرد زیرا با تغییر نگاه‎ها و سطح سواد جامعه حتی اگر نفت به بالاترین قیمت‎ها برسد کشور نیازمند پتانسیلی بالاتر از منابع طبیعی است که دانش و مغز نیروی انسانی متخصص است.

ستاری در پایان گفت: جهت‎گیری دانشگاه‎های استان‎ها باید حل معضلات استان، مردم و در نهایت کشور باشد و معاونت علمی و فناوری آمادگی دارد برای حل مشکلات و معضلات، با تمام استان‎ها پروژه مشترک ملی تعریف کند.

تاریخ انتشار : 1395/04/24
کد : 71561
تعداد بازدید: 266