فرهنگ‌سازی اولین گامِ برقراری تعامل سازنده میان جامعه و دانشگاه است

سعیدی با اشاره به اینکه اولین‌گام در نهادینه‌شدن مفهوم دانش‌بنیان فرهنگ‌سازی است، گفت: همه بخش‌های کشور نیازمند الحاق پیوست فرهنگی در حوزه دانش‌بنیان هستند.

سعیدی با اشاره به اینکه اولین‌گام در نهادینه‌شدن مفهوم دانش‌بنیان فرهنگ‌سازی است، گفت: همه بخش‌های کشور نیازمند الحاق پیوست فرهنگی در حوزه دانش‌بنیان هستند.   

محمداسماعیل سعیدی؛ عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم تبریز و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم حمایت و تقویت حوزه دانش‌بنیان در کشور، گفت: اساس اقتصاد مقاومتی بر دانش استوار است.

وی با اشاره به اهمیت نهادینه‌شدن فرهنگ دانش‌بنیان در جامعه، افزود: دانش‌بنیان و بومی‌بودن، مهمترین شاخصه‌های اقتصاد پایدار است. به عبارت دیگر اقتصاد بدون برخورداری از این دو، ناپایدار و وابسته است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: منظور از دانش‌بنیان بودن، اتکای اقتصاد به دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری و تبدیل آنها به ثروت است. برای نیل به چنین هدفی مهمترین اقدام و بهترین راه‌کار، به کارگیری اجتماع نخبگانی است.

سعیدی اظهار داشت: غالباً نخبگان علاوه بر جایگاه علمی رفیع و دستاوردهای تحقیقاتی‌برتر، در بخش عملیاتی نیز نیروهایی توانمند محسوب می‌شوند. از سوی دیگر جوانان مستعدی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی-تحقیقاتی کشور در حال تحصیل هستند که ذهن خلاق و ایده‌پردازی دارند. جمع این دو ظرفیت ویژه و تزریق آن به بخش‌های عملیاتی مانند شرکت‌های دانش‌بنیان منشا خدمات بسیاری برای کشور می‌شود.

نماینده مردم تبریز و اسکو در مجلس تصریح کرد: ورود جامعه نخبگانی به شرکت‌های دانش‌بنیان هم مشکلات صنعت، کشاورزی و بخش تولید را رفع می‌کند و هم سبب کاهش نرخ بیکاری عام خواهد شد. از سوی دیگر نگرش و تفکر علمی و همچنین دانش‌فنی این افراد، پایه‌گذار اقتصاد مقاومتی در صنعت و کشاورزی خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به لزوم برقراری ارتباط بهینه و نظام‌مند دانشگاه با بخش‌های صنعتی، تولید و خدماتی جامعه، یادآور شد: متأسفانه در حال حاضر جامعه و دانشگاه هر کدام راه خود را می‌روند و کوچکترین ارتباط سیستماتیکی با یکدیگر ندارند. این عدم‌ارتباط هم دانشگاه را متضرر می‌کند و هم جامعه را.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: برای رفع موانع موجود و برقراری تعامل سازنده بین دانشگاه و جامعه خاصه بخش‌های تولیدی و صنعتی، اولین گام فرهنگ‌سازی است. باید دانست فرهنگ‌سازی امری کاملاً تخصصی است و در دو بخش برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت دسته‌بندی می‌شود.

سعیدی ادامه داد: تغییر نگرش و رویکرد نظام‌آموزشی از همان مقاطع ابتدایی، مهمترین اقدام در ذیل برنامه‌های بلندمدت است. متأسفانه نگاه مدرک‌گرایانه به تمام فضای آموزشی کشور محیط شده است و دانش‌آموز و دانشجو به جای عمل‌گرا بودن، مدرک‌گرا است. برنامه‌های تدوین‌شده و سیاست‌گذاری‌های انجام شده نیز فرد را به مسیر نادرست مدرک‌گرایی و آموزش‌های صرفاً نظری سوق می‌دهد.

وی بر لزوم برگزاری بازدیدهای عملی به جای بازدیدهای علمی تأکید کرد و گفت: محصل و دانش‌آموخته نظام‌آموزشی در همه مقاطع، به دلیل عدم‌ارتباط سازنده و تعامل پویا، کوچکترین شناختی از واقعیات، چالش‌ها، نیازها و مشکلات حوزه‌های فعال کشور ندارد و این یکی از مشکلات اساسی نظام‌آموزشی کشور است.

نماینده مردم تبریز و اسکو در مجلس تصریح کرد: با نگاهی کارشناسانه و دقیق باید به همه بخش‌های فعال مانند صنعت و کشاورزی پیوست فرهنگی در حوزه دانش‌بنیان الحاق شود و همه این بخش‌ها موظف باشند امکانات و داشته‌های خود را در این راه بکار بگیرند و زمینه را برای آشنایی جامعه‌علمی با نیازها و مسائل‌روز و در گام بعدی ورود به حوزه مربوطه فراهم کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه با اشاره به لزوم کاربردی‌کردن تحقیقات دانشگاهی، بر لزوم جهت‌دهی به جامعه‌علمی کشور تأکید کرد و گفت: یکی از برنامه‌هایی که می‌تواند در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت طراحی شود، کاربردی‌کردن مقالات و پایان‌نامه‌های دانشگاهی است. امروزه جامعه‌علمی در محیطی ایزوله و بدون‌توجه به جامعه‌بومی مشغول فعالیت و پژوهش است در حالی‌که جامعه نیازمند تزریق ایده نخبگانی است. سیاست‌گذاری‌های تشویقی و لحاظ‌کردن امتیازات مناسب برای فعالان این بخش در سیستم‌های ارزیابی و ارزشیابی ازجمله مواردی است که می‌تواند سبب رغبت بیشتر محققان و دانشگاهیان برای انجام فعالیت‌های کاربردی باشد.

سعیدی اظهار داشت: شرایط نباید به‌گونه‌ای باشد که اجتماع نخبگانی در سایه بماند. حضور فعال این اجتماع در جامعه خاصه صنعت و بخش‌های تولیدی ره‌آوردهای فیزیکی و ذهنی نخبگانی، اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری دانش‌آموختگان، جلوگیری از خروج ارز و تثبیت و استقلال نظام اقتصادی کشور را در پی دارد.

وی در پایان با اشاره به نقش مهم کمیسیون فرهنگی مجلس در تصویب قوانین لازم برای نهادینه‌شدن مفهوم دانش‌بنیان در کشور، گفت: همه نهادها از قانون‌گذاری تا اجرایی و نظارتی، از خصوصی تا دولتی و شبه‌دولتی باید خود را موظف و مکلّف به زمینه‌سازی برای حضور اجتماع نخبگانی بدانند.

 

تاریخ انتشار : 1395/05/05
کد : 71543
تعداد بازدید: 310