نقطه مطلوب یعنی تولید علم به موازات رفع نیازهای موجود

احمدی‌کیا گفت: نیاز نیست همه راه‌ها دوباره تجربه شود. بسیاری از کشورها توانسته‌اند به موازات حرکت روی مرز دانش، هم‌افزایی خوبی نیز بین صنعت و دانشگاه ایجاد کنند و از این طریق نیازهای خود را با راهکارهای دانش‌بنیان رفع کنند. بررسی و تحقیق در تجربیات این کشورها و در نهایت بومی‌کردن راهکارهای آنان یک ضرورت است.

احمدی‌کیا گفت: نیاز نیست همه راه‌ها دوباره تجربه شود. بسیاری از کشورها توانسته‌اند به موازات حرکت روی مرز دانش، هم‌افزایی خوبی نیز بین صنعت و دانشگاه ایجاد کنند و از این طریق نیازهای خود را با راهکارهای دانش‌بنیان رفع کنند. بررسی و تحقیق در تجربیات این کشورها و در نهایت بومی‌کردن راهکارهای آنان یک ضرورت است.

حسین احمدی‌کیا؛ عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه‌های نسل سوم، برقراری و گسترش ارتباط با صنعت را یکی از ملزومات این مهم دانست.

وی افزود: کارآموزی دانشجویان در دوران تحصیل یکی از راهکارهای مهمی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد. فرد می‌تواند در طول تحصیل و در کنار پروژه خود، یک ترم با عنوان کارآموز در صنعت حضور داشته باشد و به این ترتیب در همان دوران دانشجویی با نیازها و چالش‌های صنعت آشنا شود و تلاش کند مسیر علمی خود را برای برطرف‌کردن آنها جهت‌دهی کند.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: برای نیل به این مهم نیاز است برخی واحدهای آموزشی مقطع کارشناسی (که اهمیت چندانی در سطح علمی افراد ندارد) کاهش یابد چراکه طولانی شدن، سبب فرسایشی شدن تحصیل می‌شود. این مورد البته نیازمند تعامل با وزارتخانه‌های ذی‌ربط است.

احمدی‌کیا به تعدد دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکتری اشاره و تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته مانند آلمان، دانشگاه فقط در قالب پروژه‌های صنعتی در مقطع تحصیلات‌تکمیلی دانشجو می‌پذیرد. به عبارت دیگر دانشگاه مادامی که چالشی در صنعت وجود نداشته نباشد و تازمانی‌که مخاطبی برای پژوهش و تحقیق نداشته نباشد، دانشجو دکتری نمی‌پذیرد چراکه این مقطع، دوره تحقیق و پژوهش کاربردی است. پذیرش بی‌هدفِ این تعداد دانشجو در این مقاطع هم کیفیت آموزش را کاهش می‌دهد و هم دردی از کشور مداوا نمی‌کند.

محقق برجسته مهندسی مکانیک در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه نه اساتید دانشگاه‌ها و مراکز علمی با صنعت هماهنگ هستند و نه صنعت برای برقراری تعامل رغبت دارد. بیش از 90% مقالات علمی غیرقابل استفاده و صرفاً تئوری هستند و چه در صنعت کشور و چه در صنعت کشورهای پیشرفته کاربردی ندارند. این روند، حاصل آیین‌نامه‌های اشتباه است. تا زمانیکه سیاست‌ها بر مبنای کمیت استوار است و افراد بر اساس تعداد مقالات ارزشیابی و تشویق می‌شوند، روند به همین گونه باقی خواهد ماند.

وی اظهار داشت: صنعت در ایران با طراحی و پژوهش بیگانه است و در واقع مهندسی معکوس روی نمونه‌های موجود است. بودجه‌های پژوهشی صنعت در بسیاری موارد صرف خرید سخت‌افزار و بازدیدهای کم‌ضرورت می‌شود؛ در حالیکه تزریق این بودجه‌ها به دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی از راه اعطای گرنت‌های پژوهشی به اعضای هیأت‌علمی دانشگاه، هم نیازهای سخت‌افزاری این افراد را رفع می‌کند و هم چالش‌های پیشروی صنعت را مرتفع می‌سازد.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در پایان با بیان اینکه استفاده از تجریبات کشورهای پیشرفته یک ضرورت است، گفت: نیاز نیست همه راه‌ها دوباره تجربه شود. بسیاری از کشورها توانسته‌اند به موازات حرکت روی مرز دانش و تولید علم و در نهایت چاپ مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی، هم‌افزایی خوبی نیز بین صنعت و دانشگاه ایجاد کنند و از این طریق نیازهای خود را با راهکارهای دانش‌بنیان رفع کنند. بررسی و تحقیق در تجربیات این کشورها و در نهایت بومی‌کردن راهکارهای آنان می‌تواند بازه زمانی را تا حد امکان کاهش دهد.

 

تاریخ انتشار : 1394/11/20
کد : 71540
تعداد بازدید: 378