دومین شماره ماهنامه دانش بنیان منتشر شد

دومین شماره ماهنامه دانش‌بنیان ویژه دی‌ماه 1394 و با محوریت ضرورت و لزوم پیشبرد اقتصاد دانش‌بنیان در همه عرصه‌ها به چاپ رسید.

دومین شماره ماهنامه دانش بنیان ویژه دی ماه 1394 و با محوریت ضرورت و لزوم پیشبرد اقتصاد دانش بنیان در همه عرصه ها به چاپ رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، «بسیاری از مشکلات امروز ریشه در گذشته دارد. خوبی ها و موفقیت های امروز هم اتفاقی و دفعتا واحد نیستند. برگردیم به گذشته، می بینیم چطور جاهایی که خشت کج گذاشته ایم امروز به دیوار کج رسیده ایم و جاهایی که قدم راست برداشته ایم امروز به راه راست هدایت شده ایم... دانش بنیان ضرورت است نه انتخاب.» این متن، بخش هایی از نخستین سطرهای دومین شماره ماهنامه دانش بنیان است که ویژه دی ماه سال جاری منتشر شده.

پرویز کرمی سردبیر ماهنامه، در سرمقاله خود که بخشی از آن را در بالا خواندیم، به ضرورت مقوله دانش بنیان در کشور اشاره کرده و نوشته است: «ما می توانیم عقب ماندگی های خود را جبران کنیم و اشتباهات خود را تصحیح کنیم. هر جا که دیوار کجی بالا رفته، باید برگردیم و اصلاحش کنیم. بعد باید دور تازه رشد و پیشرفت را آغاز کنیم؛ دوری که با اقتصاد دانش بنیان در آمیخته است.»

«دانش بنیان» چندرسانه ای شد

اما مجموعه مدیریتی ماهنامه دانش بنیان، یک گام از علم تا عمل برداشته است و گفتار و شعارش را در شماره دومش به رفتار و کردار تبدیل کرده است. از این پس مخاطبان این ماهنامه می توانند از طریق موبایل های هوشمند خود و با نصب اپلیکیشن بارکدخوان، از خدمات کد QR بهره مند شوند. یعنی با اسکن کردن بارکدهایی که در برخی از مطالب این نشریه درج شده است، فیلم، صوت و متن کتاب ها را می توانند دریافت کنند. در حقیقت ماهنامه دانش بنیان، عملا دانش‌بنیان‌محور شده است و آن را از این پس شما یک مولتی مدیا یا چندرسانه ای بدانید.

گزارشی از برگزاری جایزه مصطفی(ص)، برنامه جیوگی، معرفی طرح های کلان ملی فناوری و نوآوری معاونت علمی و کتاب راهبرد تولید دانش بنیان» که شامل مجموعه ای از بیانات مقام معظم رهبری است، توسط بارکدخوان به صورت فیلم و کتاب در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در بخش های دیگر این ماهنامه نیز یادداشت ها، گزارش ها و گفت وگوهای متعدد و مختلفی را می توانید مطالعه کنید. سیدرضا علوی از لزوم پیشبرد دانش بنیان در همه عرصه ها نوشته و مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در گفت وگویی بر نگاه دقیق و روشن به موضوع دانش بنیان به موضوع اقتصاد دانش بنیان پرداخته است.

میثم نریمانی مدیرکل دفتر سیاستگذاری معاونت علمی هم چالش های سیاست گذاری فناوری در ایران را هویدا کرده و بر تجربه تدوین برنامه توسعه محصولات دانش بنیان نگاهی انداخته است.

از آنجا ماهنامه دانش بنیان، برای مقوله های مرتبط، بخش هایی را طراحی کرده است، یافتن اولویت ها برای خوانندگان کار را آسان تر می کند. به عنوان مثال، بررسی پیروزی ها و شکست های برندها و صنایع بزرگ معروف ایران و جهان، در شماره قبل آمده بود و این شماره نیز با موضعی دیگر است. نساجی مازندران و چگونگی به گل نشستن کشتی آن، یکی از این مطالب است.

از آنجا موفقیت شرکت های ترکیه ای در بخش های از اقتصاد و تجارت اش، موضوع ملموسی برای اهالی عام و خاص ایران است، مطلبی با عنوان «نقش تشکل های اقتصادی در سیاست گذاری اقتصاد خارجی ترکیه» خواهید خواند و تجربه های این عرصه را به خوبی لمس خواهید کرد.

مطلبی هم درباره یک اپلیکیشن جدید در این شماره «دانش بنیان» آمده است که دلیل مرگ را به شکلی سریع و قابل اعتماد ثبت می کند. همچنین چند فناوری مفید در اتومبیل های آینده مورد بررسی قرار گرفته است که علاوه بر تفننی بودن آن، نکته های علمی ارزشمندی در خود دارد.

گفت وگو با فرحناز موسوی مدنی یک کارآفرین فعال در کشور هم از مطالب دومین شماره «دانش بنیان» است. او در این گفت وگو صریحا گفته است: «فرهنگ کارآفرینی نداریم». در بخشی از گفت وگوی این کارآفرین می خوانیم: «دانش بنیان بودن یعنی شما باید تمام ارکان دانش را در شرکتتان برقرار کنید و همه پرسنل تان را به سمتی ببرید که در کار خودشان متخصص باشند و دانششان را منتقل کنند...»

مجید متقی طلب رییس پارک علم و فناوری گیلان هم در یک گپ کوتاه، توصیه کرده است به جای خنثی کردن نیروها، هم افزایی کنید.

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی هم در یک گفت وگو، هر آنچه که شما باید درباره کلیات زیست فناوری بدانید، توضیح و شرح داده است.

علاوه بر اینها، گزارش ها و یادداشت های مختلفی درباره زوایای مختلف مرتبط با موضوع اقتصاد دانش بنیان، در این شماره ماهنامه «دانش بنیان» ارائه شده است که با نصب کردن نرم افزار بارکدخوان بر روی موبایل های هوشمندتان، هم فال خواهید داشت و هم تماشا.

دومین شماره ماهنامه «دانش بنیان» ویژه دی ماه 1394، به صاحب امتیازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیرمسوولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی در 132 صفحه منتشر شده است.

 

تاریخ انتشار : 1394/10/16
کد : 71513
تعداد بازدید: 356