ایران بیست و چهارمین عضو یاسا شد

شورای یاسا رسما عضویت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (بنیاد ملی علم ایران) را به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران تایید کرد.

شورای یاسا رسما عضویت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (بنیاد ملی علم ایران) را به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران تایید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، هشتاد و هشتمین اجلاس شورای مدیریت موسسه بین‌المللی تحلیل سیستم‌ها (یاسا) با حضور نمایندگان 24 کشور عضو یعنی ايران، اتریش، استرالیا، انگلستان، اندونزی، اكراين، آمریکا، آلمان، ‌آفريقايجنوبي، برزیل، روسیه، ژاپن، چین، كرهجنوبي، پاکستان، فنلاند، سوئد، مصر، مكزيك، مالزي، نروژ، هند و هلند، در مقر این موسسه در شهر لاگزنبرگ اتریش برگزار شد.

در این اجلاس، شورای یاسا رسما عضویت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (بنیاد ملی علم ایران) را به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران پیرو رای گیری الکترونیکی 28 مارس برای درخواست عضویت ایران در یاسا تایید کرد. کلیه 23 عضو شورا و بخصوص رييس شورا و همچنين مديران موسسه، عضويت ايران در شوراي حكام موسسه ياسا را يك اقدام و تصميم مهم برشمرده و خواستار مشاركت فعال ايران در فعاليتهاي علمي موسسه شدند.

از اقدامات صورت گرفته در این اجلاس می توان به موارد زیر اشاره داشت:

ارایه گزارش عملکرد دوسالانه یاسا

  • بررسی برنامه پژوهشی 2016-2020 یاسا :این برنامه با رویکرد سیستمی به تغییرات جهانی توسط یاسا تدوین شده و برنامه کلی پژوهشی این موسسه را برای 5 سال آینده ترسیم می کند.
  • بررسی برنامه جهان در سال 2050: این برنامه در نظر دارد با هم افزایی نظرات بنیادهای پژوهشی بین المللی از سراسر جهان رهبران جهان را در جریان تغییرات و چالش های جهانی پیش رو قرار دهد. یاسا یکی از موسسات فعال در این برنامه بین المللی است.
  • بررسی سیاست دسترسی باز به منابع اطلاعاتی و نتایج پژوهشی

 

تاریخ انتشار : 1395/03/30
کد : 71502
تعداد بازدید: 265