یی

یی

یازدهمین نشست شورای ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان با هدف بررسی چگونگی اجرای اقدامات اولویت‌دار سند در سال 95-1394، با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، در محل این بنیاد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ابتدای این نشست، دکتر سعید سهراب‌پور؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، چگونگی تعامل نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط با بنیاد ملی نخبگان در روند اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان را هدف برگزاری این نشست دانست و به ضرورت برخورداری از تمام ظرفیت‌های کشور در این مهم اشاره کرد.

در ادامه الستی؛ رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان با بیان اینکه این سند با دستور رهبری در سال 89 توسط بنیاد ملی نخبگان نگارش و به تصویب شواری عالی انقلاب فرهنگی رسید، گفت: بعد از تصویب این سند و ایجاد زمینه‌های لازم، اجرایی‌شدن آن توسط رئیس‌جمهور وقت ابلاغ شد.

وی با اشاره به نقش راهبردی بنیاد ملی نخبگان در کشور، افزود: اجرایی شدن سند راهبردی کشور در امور نخبگان از تأکیدات رهبر فرزانه انقلاب است و از سوی دیگر نیز رئیس‌جمهور بر انجام دقیق اقدامات آن با استفاده از پتانسیل و ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی و دیگر بخش‌های کشور تأکید دارد.

الستی، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت را از مهمترین وظایف بنیاد ملی نخبگان در اساسنامه این نهاد عنوان کرد و گفت: در فصل چهارم سند راهبردی کشور در امور نخبگان چارچوب نهادی و الزامات اجرایی در نظام نخبگانی کشور در چهار بند قید شده است. «سیاستگذاری و نظارت راهبردی»، «برنامه‌ریزی، هماهنگی، نظارت و ارزیابی تحقق اهداف سند»، «فرهنگ‌سازی و اجرا» و همچنین« الزامات اجرایی»، چهاربندی است که در آنها وظایف هر نهاد و دستگاه به تفکیک تعیین شده است. البته نهادهایی مانند معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور، وزارت علوم، وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پروررش که بیش از دیگران با حوزه نخبگانی در ارتباط هستند به تفکیک به نامشان اشاره شده است.

رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان برای اجرایی‌سازی این سند نیازمند اصلاح ساختار بود، تصریح کرد: در اولین گام با راه‌اندازی ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان در ذیل بنیاد ملی نخبگان، سازوکار اجرایی‌شدن فراهم شد. پس از آن شورای این ستاد متشکل از وزیران و یا نمایندگان وزارتخانه، برخی از اعضای هیأت‌امنای بنیاد ملی نخبگان و تعدادی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد.

وی ادامه داد: ذیل این ستاد، پنج کمیسیون: «شناسایی و هدایت اجتماعات نخبگانی»، «توانمندسازی اجتماعات نخبگانی در چارچوب گفتمان اسلامی-ایرانی»، «زمینه‌سازی برای اثرگذاری افراد و گروه‌های نخبه در جامعه»، «ارتقاء نظام سیاست‌گذاری و مدیریت امور نخبگان» و «توسعه زیرساخت‌های فرهنگی، پژوهشی و اطلاع‌رسانی مرتبط با نظام نخبگانی» بر مبنای پنج راهبرد کلان تشکیل شد که هر کمیسیون در یکی از این راهبردها به طور تخصصی فعال است به طوری‌که هر کمیسیون در ذیل خود شوراهای تخصصی با حضور نمایندگان دستگاه‌ها، متخصصان و کارشناسان هر حوزه، تشکیل داده است.

الستی اظهار داشت: تاکنون سیاست‌های اجرایی برای18 اقدام ملی به تصویب رسیده و برخی از آنها در حال اجرا است که موفقیت‌هایی نیز حاصل شده است. در برخی دیگر نیاز به تعامل و همکاری بیشتر بین‌دستگاهی است. به عنوان نمونه در طرح شهاب همکاری و تعامل وزارت آموزش‌وپروش با بنیاد ملی نخبگان سبب شد این طرح به بهترین نحو ممکن اجرا شود که البته برای اجرای آن در سطح ملی باید برخی مسائل مانند تأمین هزینه‌ها در ردیف بودجه لحاظ شود.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه اقدامات اولویت‌دار سند در سال 95-1394 از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: طبق سند، بنیاد ملی نخبگان پیش از اقدام باید سیاست اجرایی آن را طراحی کند. به عبارت دیگر بایدها، نبایدها و قیدها باید کاملاً مشخص و مدون باشد. همچنین شاخص و معیار هر برنامه از پیش تعیین شود تا بر مبنای آن بتوان در پایان هر سال فعالیت‌ها و اقدامات انجام‌شده را ارزیابی کرد. شاخص‌‎های ارزیابی نیز در بستر همفکری و تعامل نهادها با بنیاد ملی نخبگان تعیین می‌شود. در نهایت هر اقدام برای اجرایی‌شدن به نهاد مربوطه ابلاغ می‌شود و نهاد مذکور مطابق با سند و در تعامل با بنیاد برنامه خود را ارائه و اجرا می‌کند. لازم به ذکر است ارزشیابی نهایی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می‌پذیرد.

رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند در ادامه با اشاره به نزدیکی ارائه برنامه ششم توسعه به مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: به دلیل رویکرد خلاصه‌نویسی در متن، دولت بسیاری از جزئیات برنامه ششم توسعه را حذف کرده است اما به صورت عمومی همه دستگاه‌ها را موظف و مکلف کرده است بر مبنای سند راهبردی کشور در امور نخبگان و هماهنگ با بنیاد ملی نخبگان در راستای تحقق اهداف تعیین شده در سند گام بردارند.

در ادامه این نشست تعدادی از شرکت‌کنندگان با بیان نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود، نحوه تعامل و همکاری و همچنین چگونگی بهبود ارتباط دوسویه با بنیاد ملی نخبگان را بررسی کردند.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/10/29
کد : 71500
تعداد بازدید: 497