سیاست‌های جدید بنیاد در نگرش کیفی به اختراعات اقدامی مثبت است

حسن‌زاده تلوکی؛ برگزیده جشنواره رویش با اشاره به لزوم پرهیز از پرداخت کمک‌های مالی بی‌تکلف، گفت: مخترع باید از همان ابتدا با واقعیت‌های بازار سرمایه آشنا شود.

حسن‌زاده تلوکی؛ برگزیده جشنواره رویش با اشاره به لزوم پرهیز از پرداخت کمک‌های مالی بی‌تکلف، گفت: مخترع باید از همان ابتدا با واقعیت‌های بازار سرمایه آشنا شود.

محمدرضا حسن‌زاده تلوکی؛ مخترع برگزیده جشنواره رویش و دانشجوی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی بابل در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم تبدیل علم به ثروت، گسترش حوزه اختراعات را امری ضروری دانست.

وی افزود: افراد سال‌ها در دانشگاه درس می‌خوانند، با مبانی نظری آشنا می‌شوند اما غالباً در هنگام فارغ‌التحصیلی تصویر روشنی از بازارکار رشته تخصصی خود ندارند. از سوی دیگر به کارمندی نیز راغب و قانع نیستند.

حسن‌زاده تلوکی ادامه داد: با حضور موفق و هدفمند در عرصه اختراعات، هم ایده به محصول تبدیل می‌شود و هم ثروت‌آفرینی دانش‌بنیان خواهد شد. از سوی دیگر کارآفرینی پایدار در رونق اقتصاد مقاومتی نیز تاثیرگذار است. به همین دلیل دانشجو و دانش‌آموخته باید خود را برای حضوری موفق در عرصه‌های نوآوری و فناوری آماده کند تا بتواند با اعتماد به‌نفس و ایده‌پروری، کالایی تجاری تولید و عرضه کند.

مخترع برگزیده جشنواره رویش با اشاره به تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان، اضافه کرد: حمایت‌ها نباید به صورت یارانه‌ای باشد و به فرد کمک‌مالی بی‌تکلف اعطا شود. باید مسیر به‌گونه‌ای باشد که افراد کم‌کم با فضای واقعی بازارسرمایه آشنا شوند. باید یاد بگیرند که مالیات بدهند، گروهی کار کنند، مدیریت داشته باشند تا در نهایت بتوانند به موفقیت برسند.

دانشجوی دانشگاه صنعتی بابل با تأکید بر لزوم کارگروهی، تصریح کرد: بزرگترین چالش در راه کارِگروهی، عدم‌اطمینان به یکدیگر و فقدان‌خودباوری است که موجب می‌شود افراد نتوانند در قالب گروه، در کنار یکدیگر کار کنند.

حسن‌زاده تلوکی یادآور شد: نباید این موضوع را که ایرانی‌ها تمایلی به کارِگروهی ندارند، در جامعه رواج داد. فرهنگ و تاریخ این کشور سرشار از نمونه‌های موفق در کارِگروهی است. به عنوان نمونه برنج و فرش، دو محصول و کالایی هستند که با نام ایران گره خورده‌اند

‌ند و شهرت جهانی دارند. جالب اینکه هر دو این محصولات نتیجه کارگروهی منسجم است. پس نمی‌توان باور کرد ایرانی‌ها نمی‌توانند در کنار هم گروه‌های فعال تشکیل دهند. این مهم از مسیر اقدامات فرهنگی و ایجاد و افزایش حس خودباوری و اعتماد به دیگران محقق می‌شود.

‌وی در ادامه با اشاره به لزوم حمایت بیشتر و یکسان از همه استان‌‌ها، گفت:ند و امروزه  نباید تمام انرژی نهادهای متولی و تسهیلگر در تهران متمرکز و کلانشهرها به قطب حمایتی تبدیل شوند. رشد همه‌جانبه نیازمند حمایت فراگیر از همه مستعدان و مخترعان کشور است. در سال‌های اخیر با اقدامات انجام‌شده در بنیاد ملی نخبگان، این روند تا حدودی بهبود داشته است.

حسن‌زاده تلوکی در پایات یادآور شد: در عرصه اختراعات و تجاری‌سازی، رشد اقتصادی مهم است و تا زمانی که کشور به رشد چشمگیری دست پیدا نکند، تعدد و آمار ارزشی ندارد. به همین دلیل سیاست‌های جدید بنیاد ملی نخبگان در نگرش کیفی و کارشناسانه به اختراعات اقدامی مثبت است.

 

تاریخ انتشار : 1395/04/12
کد : 71499
تعداد بازدید: 379