کاربردی‌نبودن تحقیقات دانشگاهیان و محققان یکی از معایب جامعه علمی ایران است

البرزی با اشاره لزوم کاربردی بودن تحقیقات دانشگاهیان و محققان، گفت: پرداخت به موضوعات نظری و پایه‌ای اقدام بدی نیست اما اولویت کشور در حال حاضر تحقیق و پژوهش روی موضوعاتی است که با زندگی مردم با آن درگیر است.

البرزی با اشاره  لزوم کاربردی بودن تحقیقات دانشگاهیان و محققان، گفت: پرداخت به موضوعات نظری و پایه‌ای اقدام بدی نیست اما اولویت کشور در حال حاضر تحقیق و پژوهش روی موضوعاتی است که با زندگی مردم با آن درگیر است.

دکتر عبدالوهاب البرزی؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی کودکان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ویژگی‌های فرد نخبه، گفت: یکی از ملاک‌های اصلی نخبگی، نوآوری در زمینه تخصصی است.

وی افزود: نخبه باید توان و قابلیت‌های خود را با ایده و راه‌حلی خلاقانه برای رفع مسائل جامعه بومی به‌کار گیرد. غالباً نخبگان به لحاظ ایده‌پردازی توانایی بیشتری نسبت به دیگران دارند.

البرزی اثرگذاری را یکی قیدهای اصلی نخبگان دانست و ادامه داد: علم، قدرت تفکر، تجربه و همچنین تسلط به فن و مهارت ویژه در حوزه تخصصی این افراد را به سرمایه‌های بزرگی برای کشور تبدیل کرده است که در صورت فراهم‌شدن شرایط می‌توانند در رشد و پیشرفت کشور خود بیش از دیگران اثرگذار باشند.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی تصریح کرد: یکی از حوزه‌های مناسب برای اثرگذاری نخبگان، مشکلات و مسائل کشور است. برخی مشکلات کاملاً مشخص هستند و به همین دلیل می‌توان با فراهم‌کردن بستر مناسب مانند تهیه ابزار و امکانات پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین حمایت‌های مادی و معنوی توان اجتماع نخبگانی را برای رفع آنها بسیج کرد. البته در این بین نباید از پشتیبانی‌های معنوی مانند حمایت روحی-روانی و تثبیت جایگاه اجتماعی غافل شد. اما در برخی موارد خود مشکل‌یابی نیازمند فعالیت نخبگانی است.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: بسیاری از چالش‌ها و کمبودها در جامعه وجود دارد که تنها سرآمدان و اجتماع نخبگانی می‌توانند به آن پی ببرند. در این مواقع از همان ابتدای مشکل‌یابی تا رسیدن به راه‌‌حل مناسب و در نهایت اجرا و رفع مشکل باید اقدامات و طراحی‌ها نخبگانی و دانش‌بنیان باشد. باید دانست تا اجتماع نخبگانی یک جامعه به‌کار گرفته نشود آن جامعه نمی‌تواند مرزهای پیشرفت خود را گسترش دهد.

البرزی اظهار داشت: علاوه بر اینکه مسؤولان وظیفه بسترسازی و ایجاد زمینه مناسب برای اثرگذاری علم در جامعه را دارند، اجتماع نخبگانی نیز باید خود را در قبال جامعه مسؤل بداند؛ به عبارت دیگر این افراد باید به سمت رفع مشکلات و بهبود وضعیت جامعه خود حرکت کنند و در مواقع ضروری پیش‌قدم باشند. از سوی دیگر ارگان‌ها و نهادهای موجود نیز باید به این افراد اعتماد کرده و چالش‌های خود را به آنان ارجاع دهند.

فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی کودکان در ادامه کاربردی‌نبودن تحقیقات دانشگاهیان و محققان را یکی از معایب جامعه علمی توصیف کرد و گفت: پرداخت به موضوعات نظری و پایه‌ای اقدام بدی نیست اما اولویت کشور در حال حاضر تحقیق و پژوهش روی موضوعاتی است که با زندگی مردم با آن درگیر است.

وی افزود: برای ترغیب جامعه علمی به سمت انجام تحقیقات کاربردی یکی از اقدامات، اجرای سیاست‌های تشویقی است. از سوی دیگر آیین‌نامه‌های موجود نیز باید تا حدی اصلاح شود.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی در پایان با اشاره به لزوم نخبه‌پروری، تربیت شاگرد نخبه را یکی از رسالت‌های نخبگان دانست و گفت: جامعه برای رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند گسترش نظام‌نخبگانی و حضور فعال نخبگان است. به همین دلیل یکی از رسالت‌های مهم نخبگان، تربیت شاگردانی است که بتوانند راه آغاز شده را تا مقصد مشخص طی کرده و کشور را به سرمنزل مقصود برسانند.   

تاریخ انتشار : 1395/05/26
کد : 71483
تعداد بازدید: 387