شنبه 27 دی 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

عدم‌مشارکت بخش‌خصوصی؛ بزرگترین چالش فناوری‌ دریایی است

معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهوری در سومین جلسه شورای ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان با مثبت ‌ارزیابی‌کردن اقدامات انجام‌شده در این بخش، بر تسریع روند حرکتی تأکید کرد.

معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهوری در سومین جلسه شورای ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان با مثبت ‌ارزیابی‌کردن اقدامات انجام‌شده در این بخش، بر تسریع روند حرکتی تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، سومین جلسه شورای ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی دوشنبه؛ دهم اسفندماه با حضور دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور، اعضای ستاد و جمعی از نمایندگان وزارتخانه‌ها، نهادها و دستگاه‌های مربوط در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

در این نشست، ستاری با تأکید بر تسریع روند آغاز شده، اقدامات انجام‌ شده را مثبت ارزیابی کرد و گفت: یکی از چالش‌های جدی در صنایع و فناوری دریایی فقدان‌ظرفیت بخش خصوصی است.

وی افزود: در این بخش به دلایل مختلف مانند مشکلات ساختاری، متاسفانه تاکنون پتانسیل مشارکت مردمی و بخش‌خصوصی مورد غفلت قرار گرفته است و در اغلب موارد دولت سرمایه‌گذار اصلی بوده است.

رییس ستاد توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان دریایی کشور در پایان به آمادگی کامل این معاونت برای توسعه و رونق فناوری دریایی کشور اشاره کرد.

در بخش دیگری از سومین جلسه شورای ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی بررسی آخرین وضعیت پیش‌نویس سند توسعه دریایی و همچنین ارائه گزارش نقشه راه فناوری دریایی کشور از مهمترین اهداف این نشست عنوان شد.

براساس این گزارش، نقشه راه‌ فناوری دریایی کشور با نیازسنجی و آسیب‌شناسی کارشناسانه و دقیقِ وضعیت موجود، نیازها، چالش‌‎ها و نقطه هدف و همچنین بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادات متخصصان این حوزه در سال جاری نهایی شده است.

همچنین بررسی برنامه و عملکرد تعدای از کشورهای فعال در حوزه صنایع دریایی مانند چین، مکزیک و انگلستان نیز در روند نهایی شدن این نقشه راه مورد توجه قرار گرفته و از دیگر سو با توجه به اینکه رونق و توسعه فناوری دریایی در بسیاری موارد نیازمند تعامل همه نهادهای مرتبط با دریا است، در پایان این نشست بر لزوم گسترش همکاری، پرهیز از موازی‌کاری و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این قبیل سازمان‌ها تأکید شد.

 

تاریخ انتشار : 1394/12/10
کد : 71479
تعداد بازدید: 319

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601