معاونت علمی‌وفناوری به عنوان نهادی تسهیل‌گر و حامی نقش متمایزی در توسعه کشور دارد

قائد رحمت با تاکید بر اینکه حضور بخش‌خصوصی در عرصه تجاری‌سازی و تولید ثروت از علم ضرورتی انکارناپذیر است، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان در دور جدید تسهیلات بسیار خوبی برای صاحبان ایده در نظر گرفته‌اند که می‌تواند پاسخگوی بخش قابل توجهی از نیازهای آنان، حداقل در ابتدای مسیر باشد.

قائد رحمت با تاکید بر اینکه حضور بخش‌خصوصی در عرصه تجاری‌سازی و تولید ثروت از علم ضرورتی انکارناپذیر است، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان در دور جدید تسهیلات بسیار خوبی برای صاحبان ایده در نظر گرفته‌اند که می‌تواند پاسخگوی بخش قابل توجهی از نیازهای آنان، حداقل در ابتدای مسیر باشد. 

عباس قائد رحمت؛ عضو کمیسیون اجتماعی و نماینده مردم ازنا و درود در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه کشور روی ریل توسعه قرار گرفته است، گفت: نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی مهمترین گام در توسعه‌پایدار است.

وی افزود: هدف اقتصاد مقاومتی رفع نیازهای داخلی کشور با استفاده از قابلیت‌های بومی و داخلی است. به عبارت دیگر اقتصاد مقاومتی یعنی درون‌زا بودن با نگاه به بازارهای خارجی. صادرات الزاماً فروش کالا و یا محصول فیزیکی نیست بلکه با سعه افق دید می‌توان به صدور تکنولوژی بومی به دیگر کشورها چشم داشت. به عنوان نمونه امروزه در نانو جایگاه مطلوبی داریم و به راحتی می‌توان در این حوزه با صادرات ایده ارزآوری کرد. در بایو، پزشکی‌هسته‌ای و پرتونگاری نیز همین منوال وجود دارد.

رییس کمیته اشتغال و کارآفرینی مجلس تصریح کرد: برخی از کشورهای پیشرفته ایده‌ها و طرح‌های دانشمندان بومی خود را در دیگر کشورها اجرا می‌کنند. با این اقدام هم از امکانات دیگر کشورها برخوردار می‌شوند و هم کشور خود را مصون از مشکلات زیست‌محیطی نگه می‌دارند.

قائد رحمت با اشاره به اینکه در پساتحریم نباید سیا‌ست‌ها به نحوی باشد که ایران به بازارمصرف مطمئنی برای کشورهای غربی تبدیل شود، ادامه داد: در پساتحریم دروازه‌های بازارهای بین‌المللی به روی تولیدکنندگان داخلی باز می‌‌شود و این فرصت مغتنمی است که می‌توان با نامحدودکردن مبادی صادراتی، جامعه هدفی گسترده‌تر از تولیدات داشته باشیم. باید دانست سرمایه‌گذار داخلی به تنهایی نمی‌تواند نیازهای کشور را رفع کند، به همین دلیل بسترسازی برای حضور سرمایه‌های خارجی می‌تواند نقش بسزایی در پیشرفت و توسعه کشور ایفا کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: در پساتحریم و با گسترش دیپلماسی نه تنها شرایط برای فعالیت دانشمندان و متخصصان داخلی بهتر می‌شود بلکه می‌توان از آخرین دستاوردهای علمی جهان و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های موجود البته به شرط کسب دانش‌فنی، بهره برد.

نماینده مردم ازنا و درود در مجلس تصریح کرد: شاخص‌هایی مانند رشد کمی دانشگاه‌ها، افزایش تعداد دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، تعداد بالای مقالات علمی چاپ شده در ژورنال‌های معتبر خارجی و غیره حاکی از جهش علمی کشور در سال‌های گذشته است. درصد قابل توجهی از علم جهان توسط دانشمندان و متخصصان ایرانی تولید می‌شود و این در حالیست که تنها یک‌درصد جمعیت جهان ایرانی هستند. علی‌رغم آنچه گفته شد متاسفانه در تبدیل علم به فناوری عملکرد خوبی نداشته‌ایم. باتوجه به روند سریع رشد علمی در جهان اگر علم فقط روی کاغذ و در آزمایشگاه بماند و به محصول دانش‌بنیان قابل عرضه در بازار تبدیل نشود تنها پس از مدتی اندک جای خود را به دستاوردهای جدیدتر خواهد داد. در گذشته دانشگاه در فضای صرف علمی بدون توجه به نیازهای جامعه و صنعت مشغول پژوهش‌ و تحقیق بود و تعداد مقالات خود را افزایش می‌داد و صنعت نیز به همان شیوه سنتی و بدون ارتقاء کیفیت، محصولات خود را تولید می‌کرد. این رویه سبب شد پس از مدتی کشور از سویی با انبوهی از مقالات و تحقیقات غیرکاربردی مواجه شود و از سوی دیگر شاهد تولید کالاهای بی‌کیفیت و در نهایت ورشکستی صنایع باشد.

وی ضمن اینکه انحصارطلبی در تولید را از آفت‌های جدی حوزه تولید کالای دانش‌بنیان عنوان کرد، ایجاد و گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه را یکی از شاه‌راه‌های عملیاتی کردن علم دانست و اظهار داشت: در حال حاضر بستر مناسبی برای تبدیل علم به فناوری بوجود آمده است که می‌توان با اتکا به آنها به اهداف تعیین‌شده سند چشم‌انداز در سال 1404 رسید.

قائد رحمت در ادامه با اشاره به فعالیت‌های معاونت علمی‌وفناوری رییس‌جمهور در حوزه تبدیل ایده به ثروت و تجاری‎سازی اختراعات، گفت: این معاونت و بنیاد ملی نخبگان در دور جدید تسهیلات بسیار خوبی برای صاحبان ایده در نظر گرفته اند که می‌تواند پاسخگوی بخش قابل توجهی از نیازهای آنان حداقل در ابتدای مسیر باشد. البته باید دانست حضور بخش‌خصوصی در عرصه تولید ثروت از علم ضرورتی انکارناپذیر است. دولت نیز طبق اصل 44 قانون اساسی تاکنون تلاش‌های خوبی برای خصوصی‌شدن اقتصاد دانش‌بنیان انجام داده است اما علی‌رغم آن تاکنون این اصل بخوبی اجرا نشده است.

وی عدم‌‎همکاری و تعامل مناسب سیستم بانکی با دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با حوزه علم و فناوری را یکی دیگر از مشکلات اساسی عنوان کرد و ادامه داد: صندوق توسعه ملی از طرح‌های ارائه شده حمایت می‌کند اما عبور کردن از سیستم بانکی برای بسیاری از متخصصان و محققان امری نشدنی است و این سیستم بیش از نیمی از متقاضیان را پس می‌زند.

 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس راه‌اندازی بانک ایده را یکی از نیازهای اولیه نخبگان و محققان عنوان کرد و ادامه داد: این بانک عملاً در کشور وجود ندارد و به همین دلیل در بسیاری موارد علی‌رغم وجود قانون صیانت از حق مالکیت فکری و معنوی، حقوق صاحبان ایده توسط سرمایه‌داران و سودجویان در نظر گرفته نمی‌شود.

نماینده مردم ازنا و درود در مجلس در پایان با اشاره به تصویب قانون «رفع موانع تولید» در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: آیین‌نامه‌های این قانون در دولت آماده اجرا است. با اجرای این قانون بخش زیادی از مشکلات عرصه تولید دانش‌بنیان رفع خواهد شد. خوشبختانه همکاری و تعامل خوبی بین مجموعه دولت و مجلس در حوزه دانش‌بنیان وجود دارد اما باید دانست موفقیت در این حوزه نیازمند عزم ملی و حضور همه دستگاه‌ها است البته در این بین معاونت علمی‌وفناوری به عنوان سازمانی تسهیل‌گر و حامی نقش متمایزی دارد.

تاریخ انتشار : 1394/06/15
کد : 71455
تعداد بازدید: 379