هدف از تصویب آئین‌نامه‌های جدید توانمند سازی نخبگان است

رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: هدف بنیاد از تصویب آئین‌نامه‌های جدید شناسایی واقعی و توانمندسازی و رفع مشکلات نخبگان است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: هدف بنیاد از تصویب آئین نامه های جدید شناسایی و اقعی و توانمند سازی و رفع مشکلات نخبگان است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان در نشست هم اندیشی که با حضور اعضای تحت پوشش گروه علوم پزشکی بنیاد ملی نخبگان برگزار شد، اظهار کرد: هدف مهم بنیاد ملی نخبگان این است افرادی که به عنوان استعداد برتر یا نخبه واقعی شناسایی می شوند به طور درست مورد حمایت و توانمندسازی قرار گیرند و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در جهت رفع مشکلات مطرح شده از سوی افراد تحت پوشش بنیاد نیز گام برداریم.

وی با اشاره به اینکه مذاکراتی با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره مشکلات گروه علوم پزشکی انجام شده است، ابراز کرد: همه باید با یکدیگر همدل شویم و مشکلات فرهنگی در حوزه علم و فناوری را مرتفع سازیم. از همین رو، بسیار تلاش کردیم تا معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان را چه در بحث آیین نامه ها، چه در بحث تجاری سازی و چه در موارد دیگر به هم مرتبط کنیم که البته این موضوع تا حد بسیار زیادی محقق شده است.

دکتر ستاری همچنین بیان کرد: در سیستم جدید و با تغییر آیین نامه ها در بنیاد ملی نخبگان دیگر مبحثی به عنوان عضو یا حقوق‌بگیر بنیاد وجود ندارد و اغلب امور مرتبط به تسهیلات و جوایز تحصیلی به دانشگاه ها و استادان البته با نظارت بنیاد سپرده می شود.

ستاری در ادامه تصریح کرد: نباید شرایط به گونه ای باشد که بنیاد ملی نخبگان به عنوان یک موسسه رفاهی برای نخبگان احساس شود و مانند برخی ارگان ها، پول بدون مسوولیت به کسانی دهند که حتی نخبه هم نیستند. بنیاد محلی است که باید راه را برای نخبگان و استعدادهای برتر، با کمترین هزینه باز کند، با این حال، تغییرات در این بخش به راحتی صورت نخواهد گرفت و نیازمند زمان و تلاش جدی است.
وی تصریح کرد:وظیفه نهایی نخبه این است که نسبت به کشور و جامعه اش احساس مسوولیت کند و بتواند هم در جامعه و هم در اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد.

تمامی امور علمی و فناوری باید به بخش خصوصی سپرده شود

ستاری در بخش دیگری از این نشست عنوان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت های خصوصی که پروژه های دولتی به آنها واگذار شده و از فناوری های داخلی استفاده می کنند حمایت می کند زیرا تمامی امور عرصه علم و فناوری باید به بخش خصوصی سپرده شود.
وی با اشاره به اینکه شرکت های خصوصی نیز باید از فناوری های داخلی استفاده کنند گفت: در صورت برون سپاری پروژه ها به شرکت های خصوصی و استفاده آنها از فناوری های داخلی، این شرکت ها مورد حمایت معاونت علمی قرار می گیرند.

استعدادهای برتر باید در جای مناسب به کار گرفته شوند

در ادامه این نشست دکتر شاهین آخوندزاده، قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه البته بنده هم قبول دارم در وزارتخانه ما، درمان اولویت بالاتری را نسبت به آموزش و پژوهش داشته است، گفت: در حال حاضر طرح تحول سلامت در حال اجرا است که در این طرح نیز اولویت اصلی با درمان است.

وی با تاکید بر این نکته که فرد نخبه و یا صاحب استعداد برتر نباید به دنبال معاف شدن از طرح دوره عمومی باشد، افزود: فرد صاحب استعداد برتر باید در جای مناسب و درست بکار گرفته شود تا بتواند منشاء خدمات بسیاری به کشور باشد.

آخوندزاده خاطرنشان کرد: سالانه سه‌هزار نفر در رشته پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل می‌شوند که از این تعداد بخش زیادی به دلیل ادامه تحصیل در خارج از کشور با به ودیعه گذاشتن وثیقه و تعداد دیگری نیز به دلیل استفاده از معافیت‌های موجود از گذراندن طرح دوره عمومی خودداری می‌کنند و این مهم، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را با مشکلی جدی تامین نیروی انسانی مواجه می‌‎کند.

تسهیلات بنیاد در جهت توانمندی افراد است

همچنین دکتر غلامعلی منتظر؛ معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در دوره جدید بنیاد از پرداخت پول بی‌‍ تکلیف پرهیز می‌کند، گفت: تسهیلات بنیاد ملی نخبگان در جهت توانمندی افراد در زمینه‌های فعالیت‌شان در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و فناوری است.

وی با تأکید بر اینکه در قوانین جدید بنیاد ملی نخبگان، برای برخورداری از تسهیلات صرف کسب رتبه برتر در کنکور و یا المپیاد علمی ملاک نیست، افزود: دانشجو باید زیر نظر دانشگاه توانمند شود و آنچه که برای بنیاد مهم است فعالیت دانشجو در دانشگاه و در زمینه‌های مختلف است؛ چراکه بنیاد معتقد است بین رتبه‌های برتر کنکور به لحاظ آماری و علمی تفاوت زیادی وجود ندارد.

منتظر ادامه داد: در دوره ریاست دکتر ستاری، همواره بنیاد در تلاش بوده است بتواند نیروهای زبده را در مقاطع مختلف دانشگاهی و در زمینه‌های گوناگون شناسایی و بستر لازم را برای اثرگذاری مثبت آنان در جامعه فراهم کند.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در آئین‌نامه‌های جدید تفاوتی بین رشته‌های مختلف مهندسی، علوم انسانی و پایه با پزشکی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: فردی که به لحاظ علمی در جایگاه بالایی برخوردار است، به جای استفاده‌های فردی باید به دنبال استفاده از تسهیلات در جهت اثرگذاری مثبت در جامعه باشد.

نظرات اعضای گروه علوم پزشکی

براساس این گزارش، در این نشست اعضای گروه علوم پزشکی بنیاد ملی نخبگان در زیرگروه های مختلف، به ارائه پیشنهادها و مسائل مرتبط به حوزه کاری خود پرداختند.

مهدی حسینیان؛ رتبه سه المپیاد شیمی و عضو هیآت علمی دانشگاه با اشاره به نقش پررنگ نخبگان در پیشرفت وتوسعه کشور، گفت: بنیاد ملی نخبگان می‌تواند با تشکیل یک دبیرخانه، پیشنهادات نخبگان و صاحبان استعداد برتر را به نحو مطلوب پیگیری کند و در صورت نیاز از این پیشنهادات کارشناسی شده استفاده کند.

بهار حسن‌میرزایی؛ رتبه برتر کنکور سراسری نیز با اشاره به مثمرثمر بودن این نشست‌ها، گفت: تعداد مقالات علمی منتشر شده جامعه دانشگاهی کشور آمار قابل توجه و غرورانگیزی است اما متاسفانه تاکنون این تعداد زیاد نتوانسته‌اند مشکلی را مرتفع کنند.

وی با بیان اینکه عملکرد کشور در درمان بسیار خوب بوده است، ادامه داد: در درمان پیشرفت‌های خوب و قابل اعتنایی داشته‌ایم اما به نظر می‌رسد باید به صورت جدی به حوزه پیشگیری نیز وارد شد. نخبگان باید از یک نگرش کلی و جامع برخوردار باشند تا بتوانند گام موثری را در جهت حل مشکلات کشور بردارند اما تا زمانی که مشکلات شغلی و نیازهای آنان مرتفع نشود، نمی‌توان به این مهم نائل شد.

در ادامه لعیا رهبرنیکوکار؛ رتبه برتر آزمون سراسری و نفر برگزیده المپیاد زیست‌شناسی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان تا کنون در حمایت از افراد عملکرد خوبی داشته، عنوان کرد: نارسایی‌هایی نیز در آئین‌نامه‌ها وجود دارد که نیاز به تامل بیشتری دارد.

وی افزود: تعداد 50 نفر از نفرات برتر کنکور از گذراندن دوره طرح پزشکی عمومی معاف می‌شوند که این عدد منطقی به‌نظر می‌رسد اما باید دانست بین نفرات 50 تا 100 کنکور نیز تفاوت زیادی به لحاظ علمی وجود ندارد.

در بخش دیگری از این نشست شیرین ایرانی؛ رتبه برتر کنکور سراسری گفت: نفرات اول تا دهم کنکور سراسری، برگزیدگان المپیادهای علمی و مخترعین می‌توانند پروانه دائم بگیرند و از گذراندن دوره طرح عمومی معاف هستند و فرد در صورت قبولی در دوره تخصصی نمی‌تواند از تسهیل معافیت دوره عمومی استفاده کند.

وی ادامه داد: طرح دوساله به چهارساله تبدیل شده است و متاسفانه در این مدت نیز نمی‌توان از تسهیلات دیگر مانند جذب در هیأت علمی استفاده کرد.

زهرا شریف‌زاده؛ رتبه برتر آزمون جامعه علوم پایه نیز با تأکید به ضرورت وجود شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه پزشکی گفت: در آئین‌نامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان بیشتر به شرکت‌های تولیدی توجه شده است. در حالی که بخش قابل توجهی از نیازهای کشور در بخش خدمات تخصصی است که شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه دهنده خدمات تخصصی، به خوبی می‌توانند این شکاف را پر کنند.

همچنین سید محمد نجفی؛ رتبه برتر آزمون سراسری نیز با اشاره به تسهیلات نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان، گفت: بنیاد ملی نخبگان می‌تواند در یک تعامل دو سویه با سازمان نظام وظیفه دغدغه خدمت سربازی را کمرنگ کند.

وی پیشنهاد کرد: از طرف گروه پزشکی نمایندگانی انتخاب شوند تا این افراد بتوانند در جلسات متعددی نیازهای و مشکلات خود را به سمع و نظر بنیاد ملی نخبگان برسانند.

سپیده عرب؛ رتبه برتر آزمون سراسری هم با اشاره به اینکه فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی با مشکل اشتغال خصوصی روبرو هستند، گفت: برای فعالیت در تهران نیاز به کسب 360 امتیاز است و این در حالی است که بعد از 5 سال فعالیت در یک شهرستان تنها 150 امتیاز به فرد تعلق می‌گیرد.

وی افزود: در زمینه اشتغال دولتی نیز فراخوان در رشته دندانپزشکی صوری بوده و افراد مورد تائید از پیش تعیین شده هستند.

در ادامه، راحله صفایی؛ رتبه برتر کنکور سراسری با اشاره به تسهیلات وام مسکن گفت: در بانک همکاری لازم برای پرداخت وام به افراد صورت نمی‌گیرد. طبق آئین‌نامه 7 درصد از سود بانکی توسط بنیاد ملی نخبگان پرداخت می‌شود که از این بابت بنیاد تعهد کتبی در قالب مدرک به بانک و یا افراد نداده است.

مهیار امانی تهرانی؛ رتبه برتر المپیاد دانش‌آموزی نیز از نحوه گزینش دانشجوی برگزیده المپیاد در دانشگاه‌ها انتقاد کرد و گفت: طبق مقررات 20 درصد به تراز کنکور فرد برگزیده المپیاد علمی اضافه می‌شود که متاسفانه رشته علوم پزشکی دانشگاه تهران و مهندسی برق دانشگاه شریف از این قاعده کلی مستثنی هستند.

وی با اشاره به آئین‌نامه جدید جایزه‌های تحصیلی افزود: نباید افراد را محدود کرد؛ برخورداری فرد تنها از یک نوع جایزه، در صورتی که توانایی‌های متفاوتی دارد محدود کننده است.

براساس این گزارش، دکتر آریا الستی رئيس ستاد اجرايي‌سازي سند راهبردي كشور در امور نخبگان، پرویز کرمی مشاور رییس بنیاد و دكتر منصوره عبدی رئیس دفتر ارتباط و هم اندیشی با نخبگان نیز در این نشست حضور داشتند.

 

تاریخ انتشار : 1393/09/25
کد : 71449
تعداد بازدید: 373