دكتر حسيني برنامه هاي بنياد ملي نخبگان در ارائه تسهيلات، جذب و توانمندي نخبگان را تشريح كرد

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان امروز صبح در نشستي با خبرنگاران رسانه هاي گروهي، جزئيات برنامه هاي بنياد در در ارائه تسهيلات، جذب و توانمندي نخبگان و استعدادهاي برتر را تشريح كرد.

به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان، دكتر سيد حسن حسيني صبح امروز در نشست خبري با موضوع تشريح فعاليت هاي سال 92 و برنامه هاي سال 1393 با اشاره به نام گذاري امسال به عنوان سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملي و مديريت جهادي گفت: زمانی که از فرهنگ صحبت می‌شود برنامه‌های فرهنگی به سه دسته آیینی – مذهبی، عمومی و فرهنگ علم و نخبگی تقسیم می‌شود که بر این اساس در موضوع فرهنگ علم و نخبگی بنیاد ملی نخبگان برنامه‌هایی را تدارک دیده است.

فرهنگ علم و نخبگي، ميراث معنوي از اولويت هاي برنامه هاي فرهنگي بنياد ملي نخبگان است

وی، عمومی کردن علم در جامعه، توجه به دوران تمدن علمی ایران برای شبیه سازی در دوره جدید، توجه به وحدت علم در شکوفایی علمی و توجه به نخبه و نخبگی در تعالیم دینی را از جمله زیرشاخه‌های فرهنگ علم و نخبگی عنوان کرد و گفت: این برنامه‌ها از اولویت‌های فرهنگی امسال بنیاد ملی نخبگان است.

دكتر حسینی همچنین از ادامه اجرای طرح میراث معنوی با مضمون آ‌شنا کردن نخبگان و استعدادهای برتر با تمدن ایران اسلامی و طرح ماه خدا با مضمون آشنایی نخبگان و استعدادهای برتر با تعالیم دینی به خصوص کلام و فلسفه اسلامی در سال جاری خبر داد.

وی برگزاری هم‌اندیشی‌های تخصصی، توجه به موضوع کسب و کار و خلاء کار مشارکتی در میان نخبگان، توجه به توانمندسازی نخبگان و غیره را از اولویت‌های فرهنگی بنیاد عنوان کرد و گفت: در سال جاري جلسات توانمند سازي جمعي، اجتماعي و مهارتي براي نخبگان و استعدادهاي برتر تشكيل مي شود تا نخبگان بتوانند در فعاليت هاي جمعي و مشاركتي فعال باشند.

اعطاي سومين دوره جايزه علامه طباطبايي به 17 استاد و محقق برجسته اواخر ارديبهشت ماه

دبير شوراي نخبگان بنياد ملي نخبگان با اعطاي سومين دوره جايزه علامه طباطبايي به 17 نفر اساتيد و محققان برجسته كشور در اواخر ارديبهشت ماه سال جاري با حضور رئيس جمهور تصريح كرد: اين جايزه يك هديه شخصي نيست بلكه يك بسته كمك پژوهشي براي اساتيد و محققان برجسته كشور بشمار مي رود.البته در دو دوره گذشته 72 نفر برگزيده اين جايزه شدند و در سومين دوره بخش جوان آن هم ايجاد خواهد شد.

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان با اشاره به اعطاي جايزه شهيد آويني به هنرمندان برجسته كشور گفت: در سال جاري اين جايزه به 8 هنرمند برجسته كشور اعطا مي شود.

دكتر حسيني با اشاره اجراي بيمه نخبگان و استعدادهاي برتر تحت حمايت بنياد ملي نخبگان افزود: در اين زمينه تفاهم نامه اي با سازمان بيمه سلامت منعقد شده است و به تدريج خانواده نزديك به 14 هزار نفري بنياد مشمول بيمه پايه و تكميلي مي شوند.

*رويكرد بنياد ملي نخبگان در برگزاري جشنواره هاي اختراعات تاكيد بر تجاري سازي است

وي با بيان اينكه رويكرد بنياد ملي نخبگان در برگزاري جشنواره هاي نوآوري و شكوفايي اختراعات تاكيد بر تجاري سازي است ، گفت: در سال جاري 6 جشنواره نوآوري و شكوفايي در استان هاي مختلف كشور برگزار مي شود كه در اين جشنواره ها رويكرد بنياد تجاري سازي محصولات ارائه شده خواهد بود.

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان تصريح كرد: اولين جشنواره نوآوري و شكوفايي بنياد ملي نخبگان با نام خليج فارس ارديبهشت ماه سال جاري در شهر شيراز برگزار خواهد شد.

*تغييري در تسهيلات بنياد ملي نخبگان ايجاد نشده است

دبير شوراي نخبگان بنياد ملي نخبگان با بيان اينكه درحال حاضر تغييري در ارائه تسهيلات بنياد ملي نخبگان ايجاد نشده است، افزود: بر خلاف آنچه كه تاكنون در برخي رسانه گمانه زني شده است ، ارائه تسهيلات بنياد مانند نظام وظيفه و وام مسكن مانند گذشته دنبال مي شود. البته در این میان پیشنهادهای جدیدی مطرح شده اما هنوز نهایی نشده است.

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان تصريح كرد: البته چند ارتقاء کیفیت در تسهیلات بنیاد صورت گرفته كه مي توان به افزايش سطح مشاركت در طرح هاي ارائه شده به جشنواره ها در سال جاري به 45 درصد اشاره كرد؛ براين اساس افرادي كه دخالت زيادي در طرح هاي ارائه شده به جشنواره ها را ندارند حذف مي شوند.

*تاپايان فصل بهار اولين گروه نخبگان قرآني معرفي مي شوند

دكتر حسيني با اشاره به تدوين آيين نامه و شيوه نامه شناسايي نخبگان قرآني كشور، افزود: درحال حاضر شناسايي نخبگان قرآني كشور توسط بنياد نخبگان استان قم انجام مي شود و تا پايان فصل بهار اولين گروه نخبگان قرآني معرفي خواهند شد.

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان اضافه كرد: تاكنون هزار نفر از نخبگان قرآني شناسايي شده اند و هم اكنون در مرحله دوم پالايش اين افراد قرار داريم. البته در مرحله اول معرفي نخبگان قرآني تعداد 50 نخبه معرفي خواهند شد.

*اشتغال جزء مهم ترين اولويت ماندگاري نخبگان در كشور است

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان با بيان اينكه اشتغال جزء مهم ترين اولويت هاي ماندگاري نخبگان در كشور است، گفت: بر اساس بررسي هاي بنياد ملي نخبگان بيشترين خروج در رشته‌هايي همچون ریاضی، فیزیک و برخی رشته‌های مهندسی است. در حالي كه در حوزه علوم پزشكي ، انساني و هنر اصلا مهاجرت قابل توجه نيست.

وی افزود: بر این اساس توجه به کسب و کار و حمایت جدی از شرکتهای دانش بنیان از اولویتهای اصلی معاونت علمی براي جذب نخبگان در كشور به شمار می رود.

دكتر حسینی، یکی از دغدغه‌های مهم در بحث خروج نخبگان را دغدغه برگشت آنها عنوان کرد و گفت:‌ ما در کشور مخالف ادامه تحصیل این دانشجویان در دانشگاه های خوب خارج از کشور نیستیم. مشروط بر اینکه بعد از گذراندن تصحیلات به کشور باز گردند. چراكه بسیاری از مسئولان کشور ما فارغ التحصیل دانشگاه های خوب خارج از کشور هستند اما اکنون دغدغه کشور بیشتر برگشت دانشجویان است که آن هم با حل مساله اشتغال و ایجاد اشتغال حل می شود.

به گفته وي در حال حاضر، آمار دقیقی در زمینه میزان برگشت نخبگان وجود ندارد.

وي گفت:البته هم اكنون تعداد 200 نفر از نخبگان و استعدادهاي برتر در قالب طرح بورس داخل با نام شهيد احدي مشغول تحصيل در دانشگاه هاي كشور هستند.

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان در ادامه سخنانش به موضوع ثبت اختراعات در بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 100 هزار اختراع ثبت شده در کشور وجود دارد که 10 هزار اختراع در بنیاد جهت بررسی تشکیل پرونده دادند. از این میزان دو هزار اختراع موفق به دریافت تاييديه سطح سه اختراعات بنیاد شده‌اند و از این دو هزار اختراع نیز 13 اختراع توانسته‌اند وارد سطح دو بنیاد شوند و در نهایت تنها یک اختراع از 13 اختراع توانسته است تاييديه سطح یک را به دست بياورد.

دكتر حسینی همچنين از انعقاد تفاهم‌نامه بنیاد ملی نخبگان با دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه، بنیاد از جشنواره اختراعات دانشگاه آزاد حمایت خواهد داشت. همچنین در موضوع جذب نخبگان به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی نیز توافقاتي صورت گرفته است.

*تسهيلات مسكن در آيين نامه جديد بنياد ملي نخبگان حذف نمي شود

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان با بیان این که تسهیلات نظام وظیفه یکی از مهمترین تسهیلات بنیاد ملی نخبگان به شمار می‌رود، از بهره مندی پنج هزار نفر از استعدادهای برتر و نخبگان تحت پوشش بنیاد از این تسهیلات خبر داد و تاکید کرد: تاکنون پنج هزار پروژه تحقیقاتی در قالب این تسهیلات در کشور اجرا شده است اما در این میان مباحثی مبنی بر این که آیا تمامی فارغ‌التحصیلان نخبه به عنوان نمونه فارغ‌التحصیلان کارشناسی کارایی لازم برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی را دارا هستند یا نه، مطرح است. در این زمینه پیشنهادی مطرح است که برای دانشجویان کارشناسی این تسهیلات مورد تجدید نظر قرار گیرد اما به نظر حذف دارندگان مدرک کارشناسی از این تسهیلات در حال حاضر درست نیست.

دكتر حسینی در خصوص تسهیلات مسکن نیز گفت: در آیین‌نامه جدید تسهیلات مسکن نیز که تاکنون به دو هزار نفر از نخبگان اعطا شده حذف نمی‌شود البته در گروه‌های مختلف ممکن است تسهیلات متفاوت باشد.

وی با تاکید بر این که موضوع کمک هزینه تحصیلی به نخبگان نیز حذف نخواهد شد، تصریح کرد: در این میان باید این نکته عنوان شود که پول دادن به نخبه باید یک مابه ازايي نیز داشته باشد یعنی نخبه به ازای تسهیلاتی که دریافت می‌کند خدماتی نیز داشته باشد چرا که در غیر این صورت اين کمک یک كمك خیریه محسوب می‌شود.

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا روند جذب نخبگان نیز در بنیاد تغییری خواهد کرد، گفت: آیین‌نامه جدیدی در دست بررسی است به نحوی که این آیین‌نامه درصدد است که انتخاب افراد برای بنیاد را پویاتر کند و به عبارتی دیگر دامنه‌ی شمول و نخبگی در این آیین‌نامه افزایش می‌یابد.

وی افزود: به عنوان نمونه در حال حاضر ممکن است فردی به خاطر اختلاف چند صدم درصدی معدل از تمام امکانات و تسهیلات بنیاد حذف شود و یا فردی دیگر به دلیل همین چند صدم معدل تا ابد از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان بهره‌مند شود؛ بنابراین برای آن که بتوانیم این اشکالات را رفع کنیم آیین‌نامه جدیدی به صورت آزمایشی از مهر ماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران اجرایی می‌شود که در صورت موفقیت‌آمیز بودن شاید بتوانیم آن را تا پایان سال به کل کشور تسری دهیم.

به گفته دكتر حسینی در عین حال در سال جاری همچنان آیین‌نامه قبلی اجرایی خواهد شد.

حسيني افزود: تسهيلات مسكن در قالب وام 80 ميليوني وام خريد با سود 13 درصد به نخبگان ارائه مي شود كه  برنامه داريم براساس مذاكره با بانك ها ميزان وام را افزايش و ميزان سود را كاهش دهيم.

معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان بيان داشت: از ابتداي تاسيس اين بنياد تا كنون 5 هزار نفر از تسهيلات نظام وظيفه، 2 هزار نفر از تسهيلات مسكن، 500 نفر از تسهيلات استادياران جوان براي گرنت پژوهشي استفاده كرده اند.

 

تاریخ انتشار : 1393/01/30
کد : 71440
تعداد بازدید: 1189