امضای تفاهمنامه همکاری بین معاونت علمی ریاست‌جمهوری و وزارت تعاون،کار و رفاه‌اجتماعی

معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و وزارت تعاون،کار و رفاه‌اجتماعی یک تفاهمنامه همکاری امضا کردند.


به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، ظهر امروز دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

این تفاهمنامه در راستای تحقق سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران، نقشه جامع علمی کشور، تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و در 6 ماده به امضا رسیده است. بر همین اساس، با الهام از منویات ارزشمند مقام معظم رهبری و تاکیدات ریاست محترم جمهور در دولت تدبیر و امید، در خصوص «تکمیل چرخه علم، فناوری، صنعت و توسعه» و با هدف «هم افزایی علم و ثروت» و «تبدیل علم به ثروت و قدرت اقتصادی در جهت «پاسخگویی به نیازهای جامعه»، «ارتقای اقتدار ملی» و «اهتزاز پرچم عدالت» این تفاهم نامه تنظیم شده است.

موضوع تفاهمنامه


تقویت همکاری، هماهنگی و هم افزایی، کارآمدسازی و ارتقای توانمندی های تخصصی و اجرایی و به اشتراک گذاری ظرفیت ها، دانش و تجربیات و بهره گیری از قابلیت ها در جهت پیشبرد اهداف اسناد توسعه ای و ماموریت های محوله در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی-اجتماعی، فناوری، علمی، آموزشی و پژوهشی، مالی و اعتباری و به طور کلی ایجاد چارچوب و مبنای عمل براساس محوریت طرح های دانش بنیان و تجاری سازی دستاوردهای فناورانه و ایجاد اشتغال پایدار برای نخبگان و دانش آموختگان دانشگاهی؛ از موضوعات تفاهمنامه همکاری میان وزارت تعاون و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

محورهای همکاری


براساس این تفاهمنامه مقرر شده است وزارت تعاون به منظور تاسیس شرکت یا شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) از طریق شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) جهت سرمایه گذاری حمایت های لازم را از طریق حمایت مالی از طرح های فناوری موثر در چرخه اقتصادی کشور و تسهیلدر زمینه تامین بازار برای طرح ها و محصولات دانش بنیان انجام دهد.
همچنین شناسایی و معرفی دستاوردهای فناورانه شرکت های دانش بنیان و صاحبان طرح های فناوری به منظور سنجش فناوری و بررسی امکان سنجی اجرایی آن براساس قواعد و ضوابط مورد توافق، از دیگر محورهای همکاری مرتبط با این تفاهمنامه است.
حمایت و مشارکت وزارت و معاونت از روند تجاری سازی دستاوردها و طرح های فناورانه، حمایت و مشارکت در ایجاد و توسعه صندوق های شراکت در سرمایه و سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) برای تجاری سازی دستاوردهای فناورانه، تسهیل در زمینه تامین بازار برای طرح ها و محصولات دانش بنیان، شناسایی و معرفی دستاوردهای فناورانه شرکت های دانش بنیان در قالب قراردادهای مشترک در قالب این تفاهم نامه عملی خواهد شد.
از دیگر محورهای همکاری مورد توجه در این تفاهمنامه عبارتند از: همکاری علمی، فنی و مدیریتی معاونت با وزارت در اجرا و پیاده سازی دستاوردها و طرح های فناورانه، تلاش معاونت در جهت برآورده ساختن نیازهای آموزشی و پژوهشی وزارت، انتشار مقالات و کتب علمی حاصل از اجرای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی، حمایت مشترک وزارت و معاونت از صاحبان ایده و طرح های فناورانه مستقل از شرکت های دانش بنیان، استفاده بهینه از ظرفیت های قانونی حمایت از شرکت های دانش بنیان برای تسریع در روند توسعه شرکت ها و تجاری سازی دستاوردها.

روش های اجرایی
برای تحقق اهداف این تفاهمنامه، شستا به عنوان یکی از نهادهای پیشتاز در رشد و توسعه صنایع و اقتصاد اقدام به تاسیس شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر می کند. معاونت علمی نیز زمینه لازم برای بهره مندی شرکت های دانش بنیان که در نتیجه این تفاهم نامه ایجاد می شوند، از طریق خدمات مندرج در قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و اعطای تسهیلات از طرق گوناگون از جمله صندوق توسعه ملی فراهم و تسریع لازم را به عمل آورد.
براساس این گزارش، تفاهمنامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت سه سال شمسی منعقد شده است. چنانچه طرح های فناورانه منجر به تولید دستاورد شوند، نتایج حاصله طبق توافق قراردادی به صاحبان طرح ها و دستاوردهای فناورانه و شرکت سرمایه گذار تعلق می گیرد

 

تاریخ انتشار : 1393/05/04
کد : 71431
تعداد بازدید: 550