مستعدبرتر سازنده اقتصاد آینده کشور است

وفایی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی‌شریف، گفت: ارجاع نیازهای جامعه در همه بخش‌ها به دانشجویان برتر در قالب تعریف پروژه‌های تحقیقاتی زمینه‌ساز اثرگذاری این افراد در جامعه است.

وفایی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی‌شریف، گفت: ارجاع نیازهای جامعه در همه بخش‌ها به دانشجویان برتر در قالب تعریف پروژه‌های تحقیقاتی زمینه‌ساز اثرگذاری این افراد در جامعه است.

محدثه وفایی؛ دانشجوی دکتری نانوتکنولوژی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزیابی‌کردن مشارکت دانشگاه در اجرای آیین‌نامه‌های بنیاد، گفت: نظارت بیشتر و مدام بنیاد بر عملکرد دانشگاه، اعمال سلیقه را به حداقل می‌رساند.

وی افزود: بیش از هر چیز، عدم‌پاسخگویی دانشگاه، در روند اجرای آیین‌نامه جایزه تحصیلی خلل ایجاد کرده است. دانشگاه اطلاعات کافی درباره آیین‌نامه و نحوه اجرای آن و حتی تسهیلات اعطایی ندارد به همین دلیل بسیاری از مشمولان سردرگم بوده و نمی‌‌توانند از تسهیلات متنوع بهره‌مند شوند.

وفایی ادامه داد: مهمترین دغدغه دانشجو در مقطع دکتری، مشکلات مالی برای تأمین هزینه تحقیق و پژوهش است. این موارد به‌خوبی در ذیل تسهیلاتی مانند کمک‌هزینه رساله دکتری، کمک‌هزینه شرکت در کلاس‌‌های مهارت‌افزایی و یا حتی خرید کتاب دیده شده است اما در عمل به دلیل عدم‌اطلاع مشمولان از چگونگی بهره‌مندی از این امکان‌ها غالباً افراد نمی‌توانند از آنها استفاده کنند.

دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی‌شریف تصریح کرد: پرداخت منظم و ماهانه راتبه‌های مالی می‌تواند زمینه‌ساز اثرگذاری بیشتر تسهیلات اعطایی در اجتماع نخبگانی باشد چراکه با این اقدام، فرد مستعدبرتر می‌تواند درباره هزینه‌کردن راتبه‌ مالی برنامه‌ریزی کند. از سوی دیگر در دوره دکتری، دانشجو حتی در تابستان نیز در دانشگاه حضور دارد بنابراین بهتر است راتبه‌های مالی به جای 9 ماه، 12 ماهه پرداخت شوند.

دانشجوی دکتری نانوتکنولوژی در ادامه به لزوم توانمندسازی دانشجویان دکتری برای ورود به بازارکار اشاره کرد و گفت: دانش‌آموختگان غالباً با فضای واقعی اشتغال آشنا نیستند و نمی‌توانند انتظارات را در این عرصه برآورده کنند که این مهم به دلیل حضور مداوم این افراد در دانشگاه است. از سوی دیگر بخشی از افراد تنها به دلیل سنگین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر کردن رزومه‌کاری و تجربه‌اندوزی در فضای اشتغال، از دانشگاه خارج می‌شوند که این موضوع به کیفیت تحصیلی آنان ضربه می‌زند.

وفایی اضافه کرد: در شرایط موجود یکی از اقدامات مناسب بنیاد ملی نخبگان می‌تواند برقراری ارتباط بین دانشجویان دوره دکتری با شرکت‌ها، مراکز تحقیقاتی-پژوهشی و نهادهای آموزشی باشد. با این روند هم دانشجو پیش از ورود به بازارکار تجربه‌اندوزی کرده است و هم پتانسیل و داشته‌های او به‌منصۀ‌ظهور می‌رسد. از سوی دیگر این قبیل اقدامات، دید دانشجو را نسبت به واقعیات موجود باز می‌کند و سبب می‌شود فرد فعالیت‌های پژوهشی خود را با نیازهای موجود تطبیق دهد. نمونه چنین اقدامی در دانشگاه علوم‌پزشکی انجام می‌شود به‌طوری‌که فرد در حین تحصیل در محیط بیمارستان نیز طرح می‌گذراند.

وی در پایان با بیان اینکه مستعدبرتر سازنده اقتصاد آینده کشور است، گفت: ارجاع نیازهای جامعه در همه بخش‌ها به دانشجویان مستعدبرتر در قالب تعریف پروژه‌های تحقیقاتی زمینه‌ساز اثرگذاری این افراد است به شرطی که سیاست‌های تشویقی نیز مدنظر قرار گیرد چراکه این موضوعات معمولاً به مقاله تبدیل نمی‌شوند به همین دلیل کمتر افراد به آن گرایش دارند.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/05/24
کد : 71429
تعداد بازدید: 327