جشنواره «رویش خراسان» آغاز به کار کرد

جشنواره رویش با شرکت مخترعاني از استان‌هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي در دو بخش داوري و تجاري‌سازي در بیرجند آغاز به کار کرد.

احمدی‌زاده با اعلام خبر افتتاح جشنواره رویش خراسان، گفت: در بخش تجاري‌سازي تنها از اختراعاتي ثبت‌نام شد که در گذشته مخترعان آن از تسهيلات سطح 3 بنياد استفاده کرده بودند.

سید سعیدرضا احمدی‌زاده؛ رئيس بنياد نخبگان خراسان جنوبي در گفت‌وگو با پایگاه اطلا‌ع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، با اعلام خبر افتتاحیه جشنواره اختراعات منطقه‌اي خراسان، گفت: جشنواره رویش خراسان تا 29 مردادماه در بيرجند و با شرکت مخترعاني از استان‌هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي در دو بخش داوري و تجاري‌سازي برگزار مي‌شود.

وی افزود: 80 درصد سهميه مخترعان براي حضور در اين جشنواره متعلق به استان‌هاي خراسان است و بقيه سهميه از ساير مناطق کشور جذب شد.

احمدی‌زاده ضمن بیان اینکه شناسایی استعدادها در زمینه اختراعات مهمترین هدف جشنواره است، تصریح کرد: طرح‌هایی که در این جشنواره برگزیده می‌شوند لازم است دارای ارزش تجاری، تولیدی و اقتصادی باشند. پس از اعلام نتایج داوری‌های نهایی طرح‌های برگزیده به شرکت‌ها و پارک علم و فناوری معرفی می‌شوند تا پس از تجاری‌سازی به تولید انبوه برسد.

رئيس بنياد نخبگان خراسان جنوبي با اشاره به اینکه ثبت نام در هر زمينه‌اي آزاد بود، ادامه داد: طبق آخرین آمار 100 نفر برای شرکت در این جشنواره ثبت‌نام کردند.

وي با بیان اینکه نبايد بيش از 3 سال از ثبت اختراع شرکت‌کننده در جشنواره گذشته باشد، افزود: در بخش داوري، مخترعاني که اختراعات آنان سال 1391 و بعد از آن ثبت شده مجاز به ثبت‌نام در اين جشنواره بودند. هر مخترع مجاز به ارائه يک اختراع در این بخش است و در بخش تجاري‌سازي نيز تنها از اختراعاتي ثبت‌نام شد که در گذشته مخترعان آن از تسهيلات سطح 3 بنياد استفاده کرده بودند.

احمدی‌زاده در ادامه با اشاره به اجرایی شدن طرح دوست علمی در استان، بیان کرد: تاکنون طرح دوست علمی در 5 دوره پیوسته شامل دانش‌آموزان مستعد سال دوم دبیرستان در زمینه‌های ریاضی، فیزیک و شیمی در استان برگزار شده است. این اقدام موجب شد شرکت در المپیادهای علمی نسبت به سال 90 چهار برابر افزایش یابد.

وی در پایان پیرامون هدف طرح دوست علمی، گفت: در این طرح اساتید برجسته مبانی المپیاد، دانش‌آموزان را برای حضوری موفق‌تر در المپیادهای علمی آموزش می‌دهند.

تاریخ انتشار : 1394/05/27
کد : 71392
تعداد بازدید: 432