سازمان‌های دولتی تصمیم بگیرند در کشتی اقتصاد دانش‌بنیان می‌خواهند سکاندار باشند یا پاروزن

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم رونمایی از نسل ارتقایافته سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب، به ارگان‌های موفق علمی کشور همچون سازمان انرژی اتمی توصیه کرد برای آنکه حلاوت حاصل از پژوهش‌ها توسط مردم احساس شود، وارد حوزه تجاری سازی و مهندسی شوند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم رونمایی از نسل ارتقایافته سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب، به ارگان های موفق علمی کشور همچون سازمان انرژی اتمی توصیه کرد برای آنکه حلاوت حاصل از پژوهش ها توسط مردم احساس شود، وارد حوزه تجاری سازی و مهندسی شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، مراسم رونمایی از نسل ارتقایافته سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان آموزش پزشکی و دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران عصر امروز 21 بهمن ماه در انستیتو پاستور برگزار شد.

ستاری در بخشی از این مراسم با تاکید بر ضرورت کاربردی شدن پژوهش ها در کشور گفت: هزینه های زیادی در کشور صرف پژوهش می شود اما غالبا نتایج کاربردی پژوهش ها نتوانسته است تحولی مشهود در جامعه ایجاد کند.

وی افزود: پژوهشگاه ها و پژوهشکده های زیادی طی سال های اخیر در کشورمان ایجاد شده است اما مردم ما نتوانسته اند از حلاوت و شیرینی حاصل از نتایج این پژوهش ها بهره مند شوند.

دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه باید ساز و کاری ایجاد شود که حرکت به سوی تحقق اقتصاد دانش بنیان از راه مدل ها و ساز و کارهای عملیاتی سریع تر اتفاق بیفتد ابراز کرد: مدل های مختلفی برای پایه ریزی اقتصاد بر مبنای دانش استفاده می شود که باید بهترین ساز و کار را مورد استفاده قرار دهیم که در این میان، نقش هدایت گری نهادهای دولتی قابل توجه است.

ستاری ادامه داد: سازمان های دولتی باید تصمیم بگیرند که در کشتی اقتصاد دانش بنیان می خواهند سکاندار باشند یا پاروزن. اگر این سازمان ها می خواهند سکاندار باشند باید نقش نظارت کننده و هدایت گری خود را پررنگ کنند تا نگرش ها به سوی پژوهش های کاربردی در کشور با هدایت و تسهیل دولت صورت گیرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه پژوهشگاه بزرگی همچون انستیتو پاستور ایران باید صرفا در حوزه مرزهای دانش فعالیت کنند ادامه داد: کار چنین پژوهشگاه هایی تجاری سازی و تولید نیست و محصولات و فرآورده های تولیدی این پژوهشگاه ها از طریق ساز و کارهایی همچون ارتباط با صنعت، شرکت های دانش بنیان و فروش فناوری محقق می شود.

وی افزود: نتایج حاصل از پژوهش باید وارد زندگی مردم شود و سازمان هایی همچون سازمان انرژی اتمی که حجم انبوهی از دانش را در اختیار دارند می توانند وارد حوزه تجاری سازی و مهندسی شوند و دستاوردهای خود را در مسیر افزایش رفاه زندگی و کیفیت جامعه به کار ببندند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ضمن قدردانی از وجود همکاری و هم افزایی بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان انرژی اتمی ومعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابراز کرد: خوشحالیم که برای نخستین بار در حوزه سلامت یکصدا هستیم. خوشبختانه یکی از موفق ترین فعالیت‌های معاونت علمی در همکاری با وزارت بهداشت بوده است.

رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در پایان ابراز امیدواری کرد، ارتباط نزدیک ایجاد شده بین این سه دستگاه بتواند اتفاقات مهمی را از جمله ایجاد اشتغال، فروش و صادرات فناوری حوزه زیست فناوری، رقم زند و عدد قابل توجهی از درآمدهای کشور از این طریق تامین شود.

بازدید، تقدیر و رونمایی

براساس این گزارش، دکتر ستاری در این مراسم به همراه وزیر بهداشت و رییس سازمان انرژی اتمی، علاوه بر بازدید از مرکز رشد زیست فناوری انستیتو پاستور ایران و رونمایی از نسل ارتقایافته سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب، از نمایشگاه محصولات شرکت های دانش بنیان حوزه زیست فناوری نیز دیدن کرد.

در این مراسم همچنین از شرکت های دانش بنیان برتر حوزه زیست فناوری تقدیر به عمل آمد.
سانتریفیوژی که امروز در انستیتو پاستور ایران رونمایی شد، در واقع نسل ارتقا یافته سانتریفیوژ قبلی است که از مدتی پیش برای تولید واکسن و داروهای نوترکیب در انستیتو پاستور ایران استفاده می شود.

بر اساس این گزارش، سانتریفیوژ جدید بسیار مجهز است. ابزارهای کنترل دقیق را برای اطمینان از ایمنی و استاندارد کار دارد و می توان از آن با شتابهای مختلف برای تولید محصولات مختلف زیست فناورانه استفاده کرد.

سانتریفوژ قبلی که در مرکز انستیتوپاستور ایران برای خالص سازی و جداسازی در مسیر تولید واکسن و داروهای نوترکیب استفاده می شود، اشکالاتی داشت از جمله اینکه ابزارهای کنترلی لازم را برای تعیین میزان درجه حرارت، میزان دور دستگاه،شتاب و ارتعاشات آن نداشت و کار کردن با آن مشکل بود.
این مشکلات به سازمان انرژی اتمی انتقال یافت و اکنون شاهد آن هستیم که محققان این سازمان بعد از حدود یکسال تلاش توانستند، نسل ارتقا یافته سانتریفیوژ مورد نیاز برای تولید واکسن و داروهای نوترکیب را تولید کنند و امروز این دستگاه با ارزش در انستیتو پاستور ایران نصب می شود.

پیش از این، تهیه برخی قطعات این سانتریفیوژ می بایست از کشورهای دیگر صورت می گرفت، اما کشورهای غربی به بهانه استفاده دوگانه این دستگاه برخی از قطعات حساس آن را به ایران ارائه نمی دادند و تهیه این سانتریفیوژ از خارج کشور کاری بس دشوار و پیچیده محسوب می‌شد.

از سویی برای تولید هر نوع محصول بیولوژیک در حوزه زیست فناوری نیاز به سانتریفیوژ برای خالص سازی و جداسازی وجود دارد. به همین علت محققان کشورمان دست به کار شدند و این دستگاه را در داخل تولید کردند. دستگاهی که در واقع نسل ارتقا یافته دستگاه سانتریفیوژ قبلی انستیتو پاستور ایران است و از آن برای تولید محصولات نوترکیب (زیست فناورانه) از جمله واکسن هپاتیت و برخی واکسن های تولیدی در موسسه رازی کاربرد دارد.

 

 

تاریخ انتشار : 1393/11/21
کد : 71391
تعداد بازدید: 444