سیاست‌های تشویقی زمینه‌ساز رونق بخش اختراعات است

شریف‌زاده؛ برگزیده جشنواره رویش گفت: ایجاد ارتباط نظام‌مند بین نیازهای موجود و توان مخترعان با چاشنی سیاست‌های تشویقی زمینه‌ساز رونق بخش اختراعات شود.

شریف‌زاده؛ برگزیده جشنواره رویش گفت: ایجاد ارتباط نظام‌مند بین نیازهای موجود و توان مخترعان با چاشنی سیاست‌های تشویقی زمینه‌ساز رونق بخش اختراعات شود.

شریف شریف‌زاده؛ برگزیده جشنواره رویش در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم گسترش بخش اختراعات، گفت: نباید روند به‌گونه‌ای باشد که افراد تنها به‌دلیل برخورداری از تسهیلاتی مانند نظام‌وظیفه وارد این بخش شوند.

وی افزود: نگرش صحیح فرد به حوزه اخترعات و تولید محصولی نوآورانه و البته بازارمحور از ملزومات این بخش است. به عبارت بهتر فرد باید بر اساس نیازهای موجود در کشور و با نگاه تجاری وارد حوزه اخترعات شود تا بتواند به نقطه مطلوب برسد.

شریف‌زاده شرط امکان تجاری‌سازی شدن را یکی از قیدهای مثبت آیین‌نامه حمایت از اختراعات برگزیده دانست و ادامه داد: نباید از همان ابتدا انتظار داشت مخترع محصولی‌صنعتی ارائه دهد چراکه تبدیل اختراع به محصول‌صنعتی و بازارمحور نیازمند هدایت، حمایت و بهبود کالای تولید شده است.

دانشجوی کارشناسی‌ارشد الکترونیک با تأکید بر ضرورت داوری کارشناسانه در جشنواره‌ها، اضافه کرد: ثبت‌اختراع و حضور در جشنواره‌های اختراعات انتهای کار یک مخترع نیست بلکه آغاز مسیر است. امکانات و داشته‌های بسیاری در کشور وجود دارد که استفاده و به‌کارگیری آنها می‌تواند تسهیلگر ورود مخترعان به حوزه تجاری‌سازی باشد. از سوی دیگر نیازهای بسیاری نیز در کشور وجود دارد که می‌تواند زمینه‌فعالیت مخترعان باشد.

وی بیان داشت: ایجاد ارتباط نظام‌مند بین نیازهای موجود و توان مخترعان با چاشنی سیاست‌های تشویقی هم سبب هدایت نیروی‌انسانی به مسیر صحیح می‌شود و هم می‌تواند با ترغیب افراد، زمینه‌ساز رونق بخش اختراعات شود.

شریف‌زاده در ادامه به موضوعات نظری پایان‌نامه‌های دانشگاهی اشاره کرد و آن را یکی از دلایل بروز معضل اشتغال دانست و گفت: متأسفانه اغلب موضوعات تحقیقات دانشگاهی نظری هستند و کاربردی در جامعه‌بومی ندارند، همین سبب می‌شود فرد نتواند محیط واقعی کار را در دوران دانشجویی تجربه و در بُعد فنی خود را تقویت کند. بنابراین بدون اینکه دیدی نسبت به نقش رشته‌تخصصی خود در صنعت داشته باشد، وارد بازارکار می‌شود.

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور در پایان کارآفرینی و اشتغال‌زایی را اقدامی ضروری برشمرد و تصریح کرد: این اقدام گرچه از ملزومات نخبگانی است اما پیش‌نیازهایی مانند مهارت‌افزایی، آشنایی با اصول کسب‌وکار، تقویت توان عملیاتی فرد و همچنین آشنایی با واقعیات‌های جامعه در بخش عرضه و تقاضا دارد که بدون توجه به آنها موفقیت در این حوزه میسر شدنی نیست.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/06/24
کد : 71376
تعداد بازدید: 364