اندیشه اقتصادیِ حاکم بر دانشگاه با استانداردهای بازار همخوانی ندارد

آزادی‌خواه با بیان اینکه در عرصه دانش‌بنیان، کشور با مشکل تورم قانون مواجه است، گفت: یکی از اقدامات اصلی مجلس در راستای حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان، اصلاح و چابک‌سازی قوانین موجود است.

آزادی‌خواه با بیان اینکه در عرصه دانش‌بنیان، کشور با مشکل تورم قانون مواجه است، گفت: یکی از اقدامات اصلی مجلس در راستای حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان، اصلاح و چابک‌سازی قوانین موجود است.

احد آزادی‌خواه؛ سخنگوی کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان اقتصاد مقاومتی را یکی از مصادیق توسعه‌پایدار دانست و گفت: یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی، تفکر دانش‌بنیان است.

وی با تأکید بر اینکه بدون اقتصاد درون‌زا نمی‌توان به توسعه‌یافتگی رسید، افزود: تفکر دانش‌بنیان و اهمیت نهادینه‌شدن آن، موضوعی است که در تمام کشورهای پیشرفته پذیرفته‌شده و مبنای تمام فعالیت‌ها خاصه در اقتصاد است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: اقتصاد مبتنی بر دانش در برابر فعل‌وانفعالات سیاسی آسیب‌پذیر نیست و بیش از تحرکات بیرونی بر پایه داشته‌های ذاتی و قابلیت‌های بومی استوار است. در چنین اقتصادی همه عوامل تاثیرگذار مانند چالش‌ها، نیازها و اولویت‌ها با نگاهی علمی و کارشناسانه مورد بررسی قرا می‌گیرد و بهترین راه‌کار برای مواجه با آنها تبیین می‌شود.

آزادی‌خواه با اشاره به اهمیت بومی‌سازی دانش اقتصادی، تصریح کرد: استفاده از تجربیات دیگران مسیر را کوتاه می‌کند اما باید دانست برای پیشرفت نیاز به الگو و دانش‌ بومی بر مبنای واقعیت‌های کشور است به همین دلیل یکی از راه‌های رونق اقتصادی، تولید دانش‌ در این حوزه است. 

وی در ادامه تورم قانون را یکی از مشکلات اساسی کشور در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان برشمرد و گفت: بسیاری از این قوانین موجود نه تنها مسیر را تسهیل نمی‌کند بلکه دست‌وپا گیر بوده و روند اجرایی را مختل می‌کنند؛ البته این به معنای کافی‌بودن قوانین نیست چراکه کمّیت در کیفیت تعریف نمی‌شود. به عبارت بهتر، قوانین چابک و پویا نیاز امروز کشور در عرصه دانش‌بنیان است به همین دلیل اولین اقدام اصلاح قوانین موجود و چابک‌سازی آنها و در گام بعد (البته در صورت نیاز) تصویب قوانین جدید و پویا است.

نماینده مردم ملایر در مجلس ادامه داد: دولت نیز نقش مهمی در تصویب قوانین پویا دارد چراکه به دلیل مسؤلیت اجرایی شناخت خوب و دقیقی از فضای حاکم، نیازها، مسائل، آسیب‌ها و منافذ موجود دارد و می‌تواند لوایح کارشناسی‌شده‌ای را به مجلس ارائه دهد تا کشور بتواند در کمترین زمان ممکن به مدل عملیاتی اقتصاد دست یابد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس به نقش دانشگاه در رونق اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کرد و یادآور شد: اندیشه اقتصادیِ حاکم بر دانشگاه با استانداردهای بازار همخوانی ندارد و همین عامل سبب می‌شود دستاوردهای علمی سهم چشمگیری در بازار سرمایه نداشته باشند این در حالی‌است که در کشورهای پیشرفته میزان تولید، واردات و صادرت متأثر از دانشگاه است.

آزادی‌خواه ادامه داد: علی‌ر‌غم پیشرفت در مباحث تئوری، کشور در حوزه کاربردی‌کردن علوم عملکرد مثبت و قابل دفاعی نداشته است. کاربردی‌کردن علوم و پیاده‌سازی دستاوردهای علمی یعنی زمینه‌سازی برای اثرگذاری نخبگان. در دنیای امروز تنها جوامعی رشد می‌کنند که زمام امور خود را به نخبگانِ بومی بسپارند.

نماینده مردم ملایر در مجلس اضافه کرد: افزایش کمّی و ارتقاء کیفی تولید ملی، عملیاتی‌شدن ایده‌های نخبگانی و نهادینه‌شدن تفکر دانش‌بنیان تابع تزریق تفکر نخبگانی است. در این بین نهادی مانند بنیاد ملی نخبگان نقش بسزایی در شناسایی دقیق، هدایت کارشناسانه و حمایت هدفمند افراد دارد.  

وی در پایان با تأکید به لزوم فرهنگ‌سازی در حوزه دانش‌بنیان، اظهار داشت: این مهم وظیفه و رسالت یه نهاد، یک کمیسیون و یا یک قوه خاص نیست بلکه همه باید خود را در قبال این حوزه مسؤل بدانند و به بهترین‌شکل به وظیفه خود عمل کنند تا تفکر دانش‌بنیان نه فقط به جامعه دانشگاهی بلکه به بطن جامعه رسوخ کند و در این میان صداوسیما نیز رسالت بزرگی در بیان مزیت‌ها و نقش مهم نگاه دانش‌بنیان در پیشرفت کشور دارد.

تاریخ انتشار : 1395/05/02
کد : 71375
تعداد بازدید: 365